Jak oszczędzać pieniądze w banku?

Trzymanie pieniędzy w domu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Na koncie nie tylko będą bezpieczniejsze, ale także zapewnią ci zysk praktycznie bez wysiłku. Jak oszczędzać pieniądze w banku? Sprawdź!
jak oszczędzać pieniądze w banku

Choć przy rosnących kosztach życia trudno jest nie wydawać całej pensji, to właśnie teraz szczególnie warto oszczędzać – dla bezpieczeństwa, przyjemności lub „na czarną godzinę”. A gdzie gromadzić oszczędności? Oczywiście na koncie! Sprawdź, jak oszczędzać pieniądze w banku!

Dlaczego oszczędzanie pieniędzy w banku się opłaca?

Odpowiedź jest prosta – nawyk przelewania drobnych kwot na konto warto wprowadzić przede wszystkim ze względu na odsetki, które nalicza bank. Każdy rachunek oszczędnościowy jest oprocentowany. Oznacza to, że bank, w zamian za to, że powierzasz mu swoje środki pieniężne, co miesiąc dodaje do twojego konta określoną kwotę.

Jakie konto oszczędnościowe wybrać?

W każdym banku znajdziesz dwa rodzaje kont – rozliczeniowe, nieoprocentowane, i oszczędnościowe, w którym nalicza się odsetki za odkładane pieniądze. Większość osób korzysta z obu kont w tym samym banku. Jest to wygodne i praktyczne.

Jeśli szukasz dla siebie najlepszego konta oszczędnościowego, przeanalizuj na następujące kwestie:

  • czy utrzymanie konta kosztuje, czy jest bezpłatne – a jeśli tak, to pod jakimi warunkami;
  • jakie jest oprocentowanie konta – jest ono ściśle powiązane ze stopami procentowymi, ale ważne jest, by jego wartość była jak najbliższa wskaźnikowi inflacji;
  • czy oprocentowanie jest stałe niezależnie od kwoty, czy różni się w zależności od ilości środków na koncie;
  • czy bank oferuje promocje dla nowych klientów – możesz wówczas liczyć najczęściej na oprocentowanie wyższe o kilka procent przez pierwsze miesiące;
  • jak często możesz dokonywać przelewów z konta oszczędnościowego na zwykłe – większość banków stosuje w tym zakresie ograniczenia (może to być dla ciebie korzyść, jeśli masz skłonność do wydawania swoich oszczędności);
  • czy z konta oszczędnościowego można korzystać w ramach bankowości internetowej.
Przeczytaj  Jak racjonalnie gospodarować wodą na co dzień? Najważniejsze wskazówki!

Subkonto – twój sposób na oszczędzanie w konkretnym celu

Pierwszy krok w kierunku oszczędzania już wykonany? Założenie konta to nie wszystko, co możesz zrobić. Wiele banków oferuje możliwość założenia subkonta. Warto z tego skorzystać!

Czym jest subkonto i do czego służy? To nic innego, jak rodzaj konta oszczędnościowego. Jak oszczędzać pieniądze w banku, korzystając z subkonta? Najlepiej zastanowić się, na co chcesz uzbierać określoną ilość pieniędzy. Celów może być kilka – wyjazd na wakacje, atrakcyjny kurs lub szkolenie, nowy samochód. Mogą to być zarówno pieniądze na przyjemności, jak i takie, które będą wsparciem dla twojego domowego budżetu w trudniejszych chwilach.

Jakie są zalety gromadzenia pieniędzy na subkoncie w banku?

  • uporządkowanie finansów – dzięki subkontom możesz płacić za poszczególne towary i usługi ze specjalnie przeznaczonej do tego puli;
  • większa motywacja do oszczędzania – subkonta są idealne, gdy chcesz odkładać regularnie pieniądze na określony cel;
  • większe bezpieczeństwo finansowe – dzięki subkontom doskonale widzisz, ile środków masz na niezbędne opłaty, ile na rozrywkę czy edukację, a ile na nieprzewidziane wydatki;
  • automatyzacja oszczędzania – niektóre banki oferują możliwość pobierania z twojego głównego konta drobnych sum pieniędzy po każdym twoim zakupie i odkładania ich na koncie oszczędnościowym (np. gdy płacisz 47 zł, bank zaokrągla tę sumę do 50 zł i przelewa 3 zł na subkonto).

Czy opłaca się trzymać pieniądze na lokacie?

Lokaty bankowe, krótko- i długoterminowe, znajdziesz w ofertach większości polskich banków. Czy warto wpłacać na nie odłożone pieniądze? Aby się o tym przekonać, dowiedz się najpierw, w jaki sposób możesz zarabiać na lokacie.

Na pierwszy rzut oka nie różni się ona wiele od zwykłego konta bankowego. Na lokatę wpłacasz określoną sumę pieniędzy, a po pewnym czasie możesz liczyć na zysk w postaci odsetek. Na czym w takim razie polega różnica pomiędzy lokatą a oszczędnościowym kontem osobistym?

Przeczytaj  Gdzie najtańszy prąd i jak zmienić jego dostawcę? Sprawdź!

Lokaty zakłada się na ściśle określony czas – od kilku tygodni do nawet kilku lat. Przez ten okres twoje pieniądze są zamrożone. Teoretycznie możesz zerwać lokatę i je wypłacić, ale jest to nieopłacalne.

Zaletą lokat jest natomiast wyższe oprocentowanie niż w przypadku konta. To nie bez powodu jeden z najchętniej wybieranych produktów oszczędnościowych. Są bezpieczne, dają pewny zysk, a dodatkowo brak możliwości wypłaty środków może zmotywować osoby, którym zdarza się przeznaczać oszczędności na zbędne wydatki.

Sprawdź, jak oszczędzać pieniądze w banku – regularnie i skutecznie

Wiesz już, jak oszczędzać pieniądze w banku i dlaczego warto odkładać na koncie przynajmniej część swoich zarobków. Tylko… jak wdrożyć takie nawyki w praktyce? Pamiętaj, że oszczędzać może każdy, niezależnie od tego, ile zarabia.

W oszczędzaniu liczy się przede wszystkim regularność. Jedną z wartych zastosowania metod jest 50/30/20. Według niej 50% dochodów przeznacza się na niezbędne wydatki. 30% to dodatkowe środki na nieprzewidziane koszty, a 20% – powinieneś regularnie odkładać. Nawet jeśli w twoim przypadku będzie to zaledwie kilkaset złotych, to w skali roku zyskasz już kilka tysięcy.

Skąd jednak wziąć te 20%, skoro wydajesz niemal całą pensję? Kluczem do sukcesu jest umiejętność kontrolowania swoich wydatków. Zacznij od dokładnej analizy – zbieraj paragony, sprawdź swoją historię przelewów. Na pewno znajdziesz tam zbędne wydatki, które można ograniczyć dzięki umiejętnemu planowaniu i unikaniu zachcianek.

Oszczędzanie pieniędzy w banku to nic trudnego. Jeśli ten krok jest jeszcze przed tobą, to… pora go wykonać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ekstremalne sposoby na oszczędzanie

Ekstremalne sposoby na oszczędzanie

Następny artykuł
jak gospodarować pieniędzmi

Jak gospodarować pieniędzmi – mądrze i oszczędnie?

Zobacz też