Jak oszczędzać, mieszkając w domu jednorodzinnym?

Kupno mieszkania/domu od dewelopera to jedno, ale na tym wydatki się nie kończą. Trzeba też liczyć się ze stałymi kosztami eksploatacyjnymi budynku. Oczywiście są również rozwiązania, które pozwalają na zmniejszenie rachunków za wodę, energię elektryczną itd.
dom jednorodzinny jak oszczędzać

Jeśli inwestor chce uniknąć dodatkowych kosztów, to powinien zadbać o dokładne sprawdzenie pomieszczeń jeszcze przed podpisaniem ostatecznej umowy z deweloperem. Cena odbioru domu z fachowcem nie wiąże się z dużym wydatkiem, a pozwala wykryć kosztowne usterki i rozmaite defekty.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Ogrzewanie domu pochłania sporo środków finansowych, szczególnie podczas mroźnych miesięcy. Warto wobec tego pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pomogą uzyskać niemałe oszczędności w skali roku. Niezwykle istotna jest termoizolacja domu, co uchroni przed ucieczką ciepła i zapewni komfort termiczny. Dobrze ocieplony obiekt budowlany jest w stanie zapewnić niższe koszty ogrzewania o kilkadziesiąt procent. Zadbać należy także o uszczelnienie domu, dotyczy to przede wszystkim okien i drzwi. Można to zrobić za pomocą uszczelek, pianki, silikonu lub chociażby taśmy uszczelniającej. Nawet niewielkie szpary i dziury stanowią mostki termiczne, przez które ucieka ciepło i wdziera się do pomieszczeń nieprzyjemne zimno. Warto pomyśleć o wentylacji z rekuperacją, co pozwoli odzyskać energię z powietrza, obniżyć koszty ogrzewania nawet o 50%.

Co pomoże obniżyć rachunki?

Jeśli komuś zależy na tańszym ogrzewaniu, to powinien regularnie przeprowadzać konserwację kotła i instalacji grzewczej. Nagromadzone zanieczyszczenia i niewydajny kocioł to niestety prosta droga do gorszego przepływu ciepła i wzrostu zużycia energii. Wiele osób popełnia błąd w postaci zasłaniania grzejników. Jeśli zostaną one odsłonięte, to można liczyć na zaoszczędzenie energii. Godne polecenia będą także ekrany zagrzejnikowe, które odbijają ciepło i przeciwdziałają jego ucieczce na zewnątrz. Znacznie ma również to, aby wpuścić do pomieszczeń naturalne ciepło. Promieniowanie słoneczne dogrzeje pomieszczenia. Po zajściu słońca należy z kolei zasłonić okna, co zapewni dodatkową izolację od zimna z zewnątrz. Sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy będzie wymienienie sprzętów domowych na energooszczędne. Warto też zainstalować oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem.

Przeczytaj  Chcesz kupić auto i nie wiesz, na jaki lakier postawić? Sprawdź, jaki kolor samochodu jest najtańszy!

W jaki sposób można uzyskać oszczędności w domu?

W domach świetnie sprawdza się termostat, dzięki któremu możliwe staje się automatyczne regulowanie temperatury w pomieszczeniach. Warto pomyśleć o montażu regulatora temperatury lub specjalnych sterowników, dzięki którym możliwe stanie się zaprogramowanie instalacji grzewczej zgodnie z aktualnymi warunkami pogodowymi. Pamiętać należy również o wyłączeniu światła w nieużytkowanych pomieszczeniach. Warto także wymienić żarówki na energooszczędne. Znaczenie ma wyłączanie nieużywanego sprzętu z kontaktu, bo w trybie czuwania również pobiera pewne ilości prądu. Można zaoszczędzić energię elektryczną, jeśli nie będzie się przegrzewać pomieszczeń. Znaczenie mają nawet takie drobne nawyki jak uruchomienie pralki i zmywarki, gdy są one w pełni załadowane. Sporo energii ucieka podczas otwierania piekarnika w czasie pieczenia, o czym wiele osób zapomina.

O czym pamiętać przed odebraniem kluczy od dewelopera?

Jeśli ktoś decyduje się na kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego lub pierwotnego, to powinien też pamiętać o dokładnym jego odbiorze. Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie tego z doświadczonym fachowcom, aby nie przeoczyć żadnego defektu. Samodzielny odbiór mieszkania niestety nierzadko kończy się niezauważeniem wielu usterek, które będzie trzeba potem naprawić na własny koszt, a nie musi tak być. Warto wobec tego skorzystać z usług inżyniera, który wszystko dokładnie sprawdzi i zadba o wpisanie wykrytych wad do protokołu odbioru technicznego. Będzie to jednoznaczne z tym, że deweloper zostanie zobligowany do ich usunięcia w konkretnym terminie. Wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje odbiór mieszkania w Warszawie. Ceny zaczynają się zwykle od 200 zł wzwyż. Nie jest to wobec tego duży wydatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak oszczędzać na zakupach

Jak oszczędzać na zakupach? Poradnik

Następny artykuł
kobieta patrzy na skarbonkę i swoje osczędności

Jak oszczędzać mając niewielkie zarobki?

Zobacz też