Jeśli inwestor chce uniknąć dodatkowych kosztów, to powinien zadbać o dokładne sprawdzenie pomieszczeń jeszcze przed podpisaniem ostatecznej umowy z deweloperem. Cena odbioru domu z fachowcem nie wiąże się z dużym wydatkiem, a pozwala wykryć kosztowne usterki i rozmaite defekty.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku?
Ogrzewanie domu pochłania sporo środków finansowych, szczególnie podczas mroźnych miesięcy. Warto wobec tego pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pomogą uzyskać niemałe oszczędności w skali roku. Niezwykle istotna jest termoizolacja domu, co uchroni przed ucieczką ciepła i zapewni komfort termiczny. Dobrze ocieplony obiekt budowlany jest w stanie zapewnić niższe koszty ogrzewania o kilkadziesiąt procent. Zadbać należy także o uszczelnienie domu, dotyczy to przede wszystkim okien i drzwi. Można to zrobić za pomocą uszczelek, pianki, silikonu lub chociażby taśmy uszczelniającej. Nawet niewielkie szpary i dziury stanowią mostki termiczne, przez które ucieka ciepło i wdziera się do pomieszczeń nieprzyjemne zimno. Warto pomyśleć o wentylacji z rekuperacją, co pozwoli odzyskać energię z powietrza, obniżyć koszty ogrzewania nawet o 50%.
Co pomoże obniżyć rachunki?
Jeśli komuś zależy na tańszym ogrzewaniu, to powinien regularnie przeprowadzać konserwację kotła i instalacji grzewczej. Nagromadzone zanieczyszczenia i niewydajny kocioł to niestety prosta droga do gorszego przepływu ciepła i wzrostu zużycia energii. Wiele osób popełnia błąd w postaci zasłaniania grzejników. Jeśli zostaną one odsłonięte, to można liczyć na zaoszczędzenie energii. Godne polecenia będą także ekrany zagrzejnikowe, które odbijają ciepło i przeciwdziałają jego ucieczce na zewnątrz. Znacznie ma również to, aby wpuścić do pomieszczeń naturalne ciepło. Promieniowanie słoneczne dogrzeje pomieszczenia. Po zajściu słońca należy z kolei zasłonić okna, co zapewni dodatkową izolację od zimna z zewnątrz. Sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy będzie wymienienie sprzętów domowych na energooszczędne. Warto też zainstalować oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem.
W jaki sposób można uzyskać oszczędności w domu?
W domach świetnie sprawdza się termostat, dzięki któremu możliwe staje się automatyczne regulowanie temperatury w pomieszczeniach. Warto pomyśleć o montażu regulatora temperatury lub specjalnych sterowników, dzięki którym możliwe stanie się zaprogramowanie instalacji grzewczej zgodnie z aktualnymi warunkami pogodowymi. Pamiętać należy również o wyłączeniu światła w nieużytkowanych pomieszczeniach. Warto także wymienić żarówki na energooszczędne. Znaczenie ma wyłączanie nieużywanego sprzętu z kontaktu, bo w trybie czuwania również pobiera pewne ilości prądu. Można zaoszczędzić energię elektryczną, jeśli nie będzie się przegrzewać pomieszczeń. Znaczenie mają nawet takie drobne nawyki jak uruchomienie pralki i zmywarki, gdy są one w pełni załadowane. Sporo energii ucieka podczas otwierania piekarnika w czasie pieczenia, o czym wiele osób zapomina.
O czym pamiętać przed odebraniem kluczy od dewelopera?
Jeśli ktoś decyduje się na kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego lub pierwotnego, to powinien też pamiętać o dokładnym jego odbiorze. Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie tego z doświadczonym fachowcom, aby nie przeoczyć żadnego defektu. Samodzielny odbiór mieszkania niestety nierzadko kończy się niezauważeniem wielu usterek, które będzie trzeba potem naprawić na własny koszt, a nie musi tak być. Warto wobec tego skorzystać z usług inżyniera, który wszystko dokładnie sprawdzi i zadba o wpisanie wykrytych wad do protokołu odbioru technicznego. Będzie to jednoznaczne z tym, że deweloper zostanie zobligowany do ich usunięcia w konkretnym terminie. Wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje odbiór mieszkania w Warszawie. Ceny zaczynają się zwykle od 200 zł wzwyż. Nie jest to wobec tego duży wydatek.
Artykuł sponsorowany