Sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie samochodu i jak możesz na nim zaoszczędzić?

Ubezpieczenie zarejestrowanego w Polsce auta należy do obowiązków każdego właściciela. Z pewnością jednak zastanawiasz się co obejmuje ubezpieczenie samochodowe? Przeczytaj o tym w dalszej części artykułu.
oszczędzanie na samochodzie

Co obejmuje ubezpieczenie samochodowe?

W momencie zarejestrowania auta na terenie Polski w tym samym dniu właściciel ma obowiązek zawrzeć ubezpieczenie posiadaczy pojazdów mechanicznych. Co obejmuje ubezpieczenie samochodowe?

– OC – odpowiedzialność cywilna posiadaczy pojazdów mechanicznych, obowiązkowa dla każdego zarejestrowanego pojazdu. W przypadku stłuczki, czy roszczeń odnośnie rehabilitacji, czy renty, właśnie z niego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci należne odszkodowanie.

– AC – Autocasco – chroni właścicieli pojazdów przed nieprzewidzianymi zdarzeniami z ich winy. Jedziesz ulicą i nagle uderzasz w słupek. Drogą przez las wybiega zwierzę i wpadasz na drzewo. Jesteś sprawcą kolizji, wówczas naprawdę Twojego pojazdu pokryje ubezpieczenie AC. Warto zwrócić uwagę na to, że wiele firm ubezpieczeniowych w trosce o zakres i fundusze swoich klientów, proponuje różne wersje AutoCasca. Ważny jest zakres ochrony oraz to czy jest tam kradzież, czy także zdarzenia z kimś lub czymś na drodze. Warto spojrzeć jakie warunki należy spełnić i ile wynosi szkoda minimalna.

Do Autocasca możemy dobrać także inne dodatkowe opcje, takie jak ta, by przez cały okres ubezpieczenia suma auta nie uległa pomniejszeniu lub by wypłacone śródroczne odszkodowanie nie pomniejszało wartości pojazdu. Warto także dopytać o opcje takie jak: samochód zastępczy, holowanie, czy naprawa w autoryzowanym serwisie.

Dodatkowe warianty ubezpieczenia samochodowego

– Szyba – czasem łączona z AC, jednak korzystniej dla klienta jest wykupić ją jako odrębną składową ubezpieczenia. Wystarczy, że kamyczek uszkodzi którąkolwiek z szyb w Twoim samochodzie i otrzymasz, po zgłoszeniu szkody w danym Towarzystwie Ubezpieczeń, odszkodowanie.

– Assistance – najlepiej wiesz, czy danym samochodem poruszasz się wokół domu, czy wyjeżdżasz w dalsze trasy po Polsce, Europie, czy nawet świecie. W zależności od pokonywanych dystansów, warto byłoby zapytać agenta, jaki zakres może Ci zaproponować. Odpowiadając na pytanie, co obejmuje ubezpieczenie samochodowe, z pewnością jest to pomoc w drodze. Mówimy tutaj zarówno o holowaniu, jak i o nieprzewidzianych przypadkach braku paliwa, czy przepalenia się żarówki w pojeździe. W zależności od tego, jak wysoki pakiet wybierzesz, tym więcej świadczeń będzie Ci przysługiwać.

Przeczytaj  Oszczędzanie baterii w telefonie: jak zmniejszyć zużycie energii smartfona i wydłużyć czas pracy urządzenia? Praktyczne porady

– NNW – Nieszczęśliwe wypadki kierowcy i pasażera. Mówimy tutaj o wszystkich sytuacjach, które dzieją się w pojeździe, ale także o czynnościach go dotyczących. Mamy na myśli: wymianę żarówki, drogę z/i po paliwo, zderzenie z innym pojazdem. Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują swoim klientom dokupienie opcji opieki powypadkowej w zakresie rehabilitacji, czy niezbędnych zabiegów ambulatoryjnych.

Mamy nadzieję, że uzyskałeś odpowiedź na nurtujące Cię pytania, co obejmuje ubezpieczenie samochodowe. Teraz sprawdźmy, z czego możesz zrezygnować bez większej szkody dla Twoich funduszy.

Więcej informacji na temat tego, co obejmuje ubezpieczenie samochodu, przeczytasz tutaj: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/co-obejmuje-ubezpieczenie-samochodu

Jak zaoszczędzić na samochodzie?

Tak jak już powiedzieliśmy na początku, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i to nie podlega negocjacjom. Warto jednak zastanowić się nad pozostałymi składowymi. Jeśli masz dość wiekowy samochód, z pewnością myślisz, że nie ma sensu ubezpieczać go w zakresie AC, bo przecież nic się nie stanie. Być może masz rację, jednak to zależy, jaką składkę jesteś skłonny zapłacić. Można zrezygnować z ubezpieczenia szyby, czy rozbudowanego Assistance. Warto jednak skusić się na ubezpieczenie NNW. Jest to zazwyczaj koszt kilkudziesięciu złotych rocznie, a chroni wszystkich pasażerów, podróżujących autem.

Są takie składowe, o które warto dopytać, co obejmuje ubezpieczenie samochodowe. Warto też dokładnie zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki zakres jest konkretnie potrzebny w naszej sytuacji. Trafiając na odpowiedniego i kompetentnego agenta, z pewnością uzyskamy odpowiedzi na powyższe pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile kosztuje wizyta u dentysty

Ile kosztuje wizyta u dentysty? Za co płacimy?

Następny artykuł
bezpieczne oszczędzanie

Sposoby na bezpieczne oszczędzanie. Jak inwestować pieniądze bez ryzyka?

Zobacz też