Jak nie płacić prowizji agencji nieruchomości?

Chcesz sprzedać dom i zastanawiasz się, jak nie płacić prowizji agencji nieruchomości? Z naszego artykułu dowiesz się, jak ominąć opłatę pośrednictwa takiej transakcji! Koniecznie zapoznaj się z naszymi podpowiedziami i zaoszczędź pieniądze!
jak nie płacić prowizji agencji nieruchomości

Coraz więcej osób chce wiedzieć, jak nie płacić prowizji agencji nieruchomości i samodzielnie zająć się sprzedażą nieruchomości. Zachęcamy do lektury!

Sprzedaż mieszkania przez pośrednika biura nieruchomości – na czym polega?

Sprzedaż nieruchomości przez pośrednika polega na tym, że praktycznie wszystkimi sprawami zajmuje się agent. Mowa tutaj między innymi o takich kwestiach jak:

  • sporządzenie wyceny nieruchomości (specjalista dokładnie oszacuje wartość lokalu oraz wyeksponuje jego zalety);
  • przygotowanie mieszkania lub domu do prezentacji;
  • sporządzenie atrakcyjnego i przyciągającego ogłoszenia;
  • umieszczenie oferty na wszystkich, popularnych portalach ogłoszeniowych.

Należy tu podkreślić, że wszelkie kontakty, jak i negocjacje z potencjalnymi kupcami także pozostają po stronie pośrednika.

Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości?

Pomimo tego, że każde biuro nieruchomości posiada własny cennik, to kwota prowizji ustalana jest na podobnych zasadach. Wyrażana jest w procentach i liczona jest od wartości danego mieszkania czy domu. Zazwyczaj wynosi ona około 3%, ale zdarzają się i wyższe stawki. Wysokość prowizji uzależniona jest między innymi od doświadczenia i prestiżu biura nieruchomości, zakresu usług czy też od wielkości miasta. Decydując się na znaną i dobrą agencję, trzeba liczyć się z tym, że wynagrodzenie pośrednika będzie większe.

Jak nie płacić prowizji agencji nieruchomości?

Sposobem na uniknięcie płacenia prowizji biura nieruchomości jest samodzielna sprzedaż domu lub mieszkania. Choć może wydawać się to trudnym zadaniem, to odpowiednie przygotowanie może sprawić, że w szybkim czasie uda się sprzedać nieruchomość bez udziału pośrednika. Warto tutaj dodać, że podpisanie umowy z agentem nieruchomości nie wyklucza szukania potencjalnego nabywcy na własną rękę. Jeśli samemu znajdzie się zainteresowanego, to biuro nieruchomości nie pobierze żadnej prowizji.

Przeczytaj  Ile oszczędzać miesięcznie, aby przejść na emeryturę bez problemów finansowych

Samodzielna sprzedaż domu lub mieszkania – od czego zacząć?

Samodzielną sprzedaż lokalu powinno rozpocząć się od ustalenia ceny nieruchomości. Nie może być ona ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Następnym krokiem jest przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, takich jak akt notarialny czy też wypis z księgi wieczystej. Zainteresowane osoby zawsze chcą zapoznać się z dokumentacją, więc warto zebrać wszystko w jedną teczkę. Kolejną kwestią jest uporządkowanie lokalu, aby móc go w każdej chwili udostępnić do oglądania potencjalnym kupcom.

Jak napisać dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?

W samodzielnej sprzedaży nieruchomości bardzo ważne jest również ogłoszenie. Musi być ono na tyle interesujące, aby zachęciło oglądającego do zapoznania się z całą ofertą, a w ostateczności do kontaktu i dokonaniu zakupu. Nie ma wątpliwości, że warto zrobić również profesjonalną sesję zdjęciową, która od razu przykuje uwagę. Istotny jest także unikalny opis lokalu. Należy tu pamiętać, aby nie kopiować ofert z innych stron, bo można tym zniechęcić potencjalnego nabywcę.

Teraz już wiesz, jak nie płacić prowizji agencji nieruchomości. Przygotuj ciekawą i zachęcającą prezentację swojego lokalu i samodzielnie go sprzedaj. Odpowiednio sporządzone ogłoszenie z pewnością przyciągnie wiele osób zainteresowanych zakupem nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak nie płacić zus

Jak nie płacić zus – optymalizacja składek na ubezpieczenie

Następny artykuł
jaki tytuł przelewu żeby nie płacić podatku

Darowizna – jaki tytuł przelewu, żeby nie płacić podatku do urzędu skarbowego?

Zobacz też