Jak zaoszczędzić na notariuszu? Negocjuj!

Czy wiesz, że wysokość części opłat notarialnych można negocjować? Należą do nich taksa notarialna i opłaty za odpis. Sprawdź, jak zaoszczędzić na notariuszu!
jak zaoszczędzić na notariuszu

Wiele czynności wymaga uregulowania aktem notarialnym. Niekiedy ceny podawane przez notariuszy są naprawdę wysokie, W takich sytuacjach warto porównywać cenniki i negocjować cenę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się dokładnie, jak zaoszczędzić na notariuszu!

Ustawa o ceny u notariuszy

Notariusz wykonuje czynności notarialne, za co przysługuje mu wynagrodzenie. Maksymalna jego wysokość ustalana jest na podstawie umowy ze stronami dokonywanej czynności. Nie może ono być wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności i określone szczegółowo w ustawodawstwie. W rzeczywistości każda kancelaria notarialna ustala własne cenniki i często się zdarza, że te są bardzo różne w obrębie jednej miejscowości, a nawet dzielnicy.

Czy z notariuszem można negocjować?

Jeśli zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na notariuszu, musisz wiedzieć, że z rejentem można negocjować. Pamiętaj jednak, że jedyną negocjowalną opłatą jest taksa notarialna.

Maksymalna wysokość taks notarialnych została uregulowana w ustawie. Ustawodawca nie określił jednak stawek stałych, a uzależnił ich wysokość od wartości przedmiotu czynności notarialnej.

Praktyka pokazuje, że w przypadku dużych umów negocjowanie może przynieść nawet kilkutysięczne oszczędności. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy przedmiotem transakcji jest sprzedaż cennych nieruchomości.

Opłata za wypis i odpis

Musisz też wiedzieć, że możesz negocjować również wysokość taksy pobieranej za wypis notarialny. Maksymalna jej wysokość wynosi 6 złotych i tyle właśnie figuruje w cenniku większości rejentów. Kwota nie wydaje się duża, ale kiedy będziesz miał do powielenia kilkusetstronicowy dokument, okaże się, że obniżenie stawki nawet o jedną złotówkę uczyni sporą różnicę.

Negocjuj przez przygotowaniem aktu notarialnego!

Negocjacje co do wysokości taksy notarialnej pobranej przez notariusza należy przeprowadzać przed przygotowaniem aktu. Najlepiej to zrobić już podczas pierwszej rozmowy, kiedy po raz pierwszy pytasz o wycenę zlecanych usług.

Przeczytaj  Czy zmywarka oszczędza wodę? A może lepiej myć naczynia ręcznie?

Jeśli będziesz chciał przystąpić do negocjacji w momencie, kiedy akt będzie już przygotowany, najprawdopodobniej będzie to niemożliwe. Wymagałoby to bowiem naniesienia poprawek w tekście, co kosztowałoby biuro notarialne nie tylko dodatkowy czas, ale również koszt materiałów biurowych.

Ile w praktyce wynosi opłata u notariusza?

Zastanawiasz się, ile w praktyce będzie kosztowała usługa notariusza? Maksymalne stawki kształtują się w następujący sposób:

Wartość przedmiotu czynności notarialnej [zł]Maksymalna stawka taksy notarialnej
powyżejdo
   3 000100 zł
3 00010 000100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł
10 00030 000310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł
30 00060 000710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł
60 0001 000 0001 010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł
1 000 0002 000 0004 770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł
2 000 000   6 770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł

Podsumowując, jeśli do tej pory zastanawiałeś się, jak zaoszczędzić na notariuszu, musisz wiedzieć, że wysokość pobieranego przez niego wynagrodzenia można negocjować. Czasem takie posunięcie może przynieść naprawdę spore oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak nie płacić podatku dochodowego

Jak nie płacić podatku dochodowego?

Następny artykuł
dwóch monterów fotowoltaiki na budowie

Ile można oszczędzić zakładając panele fotowoltaiczne?

Zobacz też