Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z PIT-37?

Zastanawiasz się, do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z PIT-37. Wszystko zależy od tego, ile masz lat. Dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia, przewidziany jest program „Bez PIT dla młodych”. Osoby starsze mogą liczyć na zastosowanie kwoty wolnej od podatku.
do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z pit-37

Od niedawna osoby, które nie przekroczyły 26. roku życia i mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, są zupełnie zwolnione z konieczności opłacania podatku dochodowego. Starsi pracownicy mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Sprawdziliśmy, na jakich zasadach oraz do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z PIT-37. Zapraszamy do lektury!

Czym jest deklaracja PIT-37?

Wiele osób nieposiadających stałego zatrudnienia zastanawia się, do jakiej kwoty można dorobić, aby nie płacić podatku. Odpowiedzią są kwoty wolne od podatku. Te różnią się w zależności od wieku, w jakim znajduje się pracownik.

PIT-37 to najpopularniejsza deklaracja składana do urzędu skarbowego. Korzystają z niej wszyscy pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci oraz renciści, którzy chcą rozliczyć swoje jedyne źródła przychodów. Druk służy wyłącznie rozliczeniom przychodów opodatkowanych według skali podatkowej, a więc na zasadach ogólnych.

Jakie przychody są zwolnione z podatku PIT?

Istnieje kilka grup osób, które są zupełnie zwolnione z konieczności zapłaty podatku. Wśród nich znajdują się:

  • osoby do 26. roku życia;
  • osoby wychowujące czworo lub więcej dzieci;
  • seniorzy, którzy nie pobierają świadczenia emerytalnego;
  • osoby, które zmieniły rezydencję podatkową na polską.

Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z PIT-37? Kwota wolna od podatku PIT dla urzędu skarbowego.

Kwota wolna od podatku to kwota wynagrodzenia, od której nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. Podstawę jej wyliczenia stanowi dochód osiągnięty w danym roku podatkowym. Dochodem jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Obecnie kwota wolna wynosi 30 tysięcy złotych.

Przeczytaj  Jak zmniejszyć podatek dochodowy – sprawdzone sposoby na płacenie niższych podatków

Ważne jest jednak, że z kwoty wolnej od podatku mogą skorzystać jedynie podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, a więc według skali podatkowej. Składają oni deklarację PIT-36 lub PIT-37 i mogą pracować w oparciu o umowę o pracę, umowę cywilnoprawną lub prowadzić własną działalność gospodarczą.

Program „Bez PIT dla młodych”, czyli w jakiej sytuacji młodzi ludzie nie będą musieli zapłacić podatku w 2022 roku?

Program „Bez PIT dla młodych” został wprowadzony w sierpniu 2019 roku. Od tego czasu osoby pracujące, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągające roczne dochody nieprzekraczające 85 528 złotych brutto są zwolnione z konieczności opłacania podatku dochodowego. Ze zwolnienia mogą skorzystać jedynie osoby pracujące na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Nie obejmuje ono osób pracujących na podstawie umowy o dzieło oraz prowadzących działalność gospodarczą.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie: „Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z PIT-37?” nie jest jednoznaczna. W przypadku osób, które nie ukończyły 26. roku życia i pracują na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę jest to 85 528 złotych rocznie. W przypadku osób starszych to 30 000 złotych. Należy jednak pamiętać, że istnieją grupy osób, które są całkowicie zwolnione z konieczności odprowadzania podatku dochodowego do urzędu skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kiedy ojciec nie musi płacić alimentów

Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów?

Następny artykuł
ile trzeba mieć dzieci żeby nie płacić alimentów

Ile trzeba mieć dzieci, żeby nie płacić alimentów? Obowiązek alimentacyjny 2022

Zobacz też