Gdzie najtańszy prąd i jak zmienić jego dostawcę? Sprawdź!

Podwyżki cen energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, jak obniżyć comiesięczne rachunki. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest zmiana dostawcy. Dowiedz się, gdzie najtańszy prąd dostępny jest w naszym kraju.
gdzie najtańszy prąd

Polskie gospodarstwa wydają średnio od 260 do 350 zł na miesięczne rachunki za elektryczność. Większość osób nie jest zadowolona z tych opłat – szczególnie, że z każdym rokiem cena prądu w Polsce staje się coraz wyższa. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że można zrobić sporo, aby zmniejszyć wysokość opłat – nie chodzi tu tylko o domowe sposoby na oszczędzanie, ale przede wszystkim o zmianę sprzedawcy prądu. Sprawdź, jak to zrobić oraz gdzie najtańszy prąd znajdziesz w swojej okolicy.

przewodnikpanidomu.pl

Cena prądu za 1 kWh w Polsce i na świecie

Obecnie w naszym kraju 1 kWh energii wynosi średnio 0,72 do 0,80 zł. Jest to nieco mniej niż u naszych zachodnich sąsiadów, którzy za jedną kilowatogodzinę płacą ponad złotówkę. Natomiast najtańszy na świecie prąd jest na Syberii i na Uralu – rodziny płacą tam zaledwie 20-27 groszy za kWh.

Gdzie najtańszy prąd?

Na polskim rynku działa kilka różnych dostawców prądu, którzy oferują różne warunki współpracy oraz opłaty stałe. Co ciekawe, każde gospodarstwo domowe samo może porównać ceny i zdecydować, z usług, jakich sprzedawców energii będzie korzystać. Zmiana dostawcy jest prostsza, niż się wydaje. Należy jednak zwrócić uwagę, czy dana firma świadczy usługi na terenie, na którym mieszkasz. Wybierając firmę energetyczną, dobrze jest kierować się nie tylko najniższą ceną, ale też jej wiarygodnością oraz doświadczeniem.

Przeczytaj  Chorobliwe oszczędzanie pieniędzy. Kiedy zamiłowanie do oszczędzania staje się skąpstwem?

Najtańsi sprzedawcy prądu w Polsce

Gdzie jest najtańszy prąd w Polsce? Aktualnie, na rok 2022 w przypadku najpopularniejszej taryfy G11 najtańszym operatorem jest firma Enea SA – w jej ofercie kWh wynosi zaledwie 0,63 zł. To polskie przedsiębiorstwo, którego siedziba znajduje się w Poznaniu. Jej zasięg działania obejmuje głównie północno-zachodnią Polskę. Oferuje ona cztery atrakcyjne pakiety oraz liczniki działające na kartę. W podobnej cenie energię elektryczną zapewnia firma Innogy, działająca głównie w Warszawie i jej okolicach.

Kolejna atrakcyjna oferta handlowa

Kolejną firmą oferującą atrakcyjny cenowo prąd w naszym kraju jest Tauron. To drugie pod względem wielkości, polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Katowicach. Oferuje energię elektryczną w wysokości 0,63 zł/kWh. Dystrybucja prądu tego przedsiębiorstwa ma miejsce głównie w południowej części kraju, między innymi w województwach śląskim, dolnośląskim czy małopolskim.

Co jeszcze ma nam do zaoferowania rynek energii w Polsce?

Innym dostawcą prądu, którego nie trzeba nikomu przedstawiać, jest PGNiG. To jeden z polskich liderów dystrybucji gazu i prądu dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Ten sprzedawca proponuje duży zasięg oraz konkurencyjne ceny, co bezpośrednio wpływa na jego popularność w naszym kraju. Na początku 2021 r, w ofercie firmy jeden kWh wynosił zaledwie 0,42 zł. Niestety w ostatnim czasie odnotowano bardzo duże podwyżki i na stan obecny, oferuje ona 1 kWh w cenie 1,70 zł. Podobną nazwę do PGNiG ma Polska Grupa Energetyczna, czyli PGE – są to jednak dwie zupełnie inne firmy, których nie można mylić. PGE to zdecydowanie tańszy dostawca prądu, ponieważ stawki za 1 kWh wynoszą w tym przypadku jedynie 0,68 zł.

Jaka firma oferuje najtańszą energię elektryczną?

W dziesiątce najtańszych dostawców prądu w naszym kraju znajduje się także Energa Obrót. Oferuje ona 0,70 zł za kWh i jest jednym z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Dostarcza prąd głównie w obszarze centralnej i północnej kraju. Niedawno wygrała przetarg na dostawę prądu z odnawialnych źródeł energii. Oprócz atrakcyjnej stawki za jedną kilowatogodzinę oferuje swoim klientom gwarancję stałej ceny przez okres 2 lat. Posiada atrakcyjne oferty dla dużych rodzin.

Przeczytaj  Kto nie musi płacić abonamentu rtv?

Porównywarka cen prądu – dlaczego warto porównać taryfy?

Chciałbyś znaleźć ofertę na energię elektryczną, która pozwoli ci obniżyć stałe rachunki za prąd? Możesz w tym celu skorzystać z narzędzia, jakim są porównywarki prądu. W większości przypadków są one bezpłatne i pomogą ci w zaledwie kilka chwil wykonywać niezbędne wyliczenia, dzięki czemu dowiesz się, ile możesz oszczędzić, wybierając alternatywnych sprzedawców. Przykładem może być czytelna i łatwa w użyciu porównywarka Rachuneo. Znajdziesz w niej także informacje, jacy operatorzy systemu dystrybucyjnego działają w twojej okolicy, co pomoże ci podjąć świadomą decyzję.

Wysokie ceny energii elektrycznej – jak obniżyć rachunki?

Wiesz już, gdzie jest najtańszy prąd w naszym kraju i chciałbyś zmienić jego dostawcę, aby zacząć oszczędzać? W tym celu musisz poczekać, aż upłynie czas trwania umowy z twoim poprzednim dostawcą. Możesz też zdecydować się na wcześniejsze wypowiedzenie umowy, musisz jednak dowiedzieć się, jaki jest okres wypowiedzenia – niekiedy jest to jeden miesiąc lub nawet trzy. Z dniem jej wygaśnięcia, możesz już podpisywać nową umowę z wybraną przez siebie firmą. W przypadku pierwszej zmiany sprzedawcy energii, konieczne może być też zawarcie umowy z operatorem systemu dystrybucyjnego.

Wybór nowego dostawcy prądu – o czym musisz pamiętać, zanim podpiszesz umowę?

Poszukując najtańszego dostawcę prądu, warto zwracać uwagę nie tylko na cenę za 1 kWH, ale także dodatkowe zobowiązania i koszty. Wśród nich można wymienić między innymi opłaty handlowe, sieciowe czy abonamentowe. Opłaty przejściowe oraz mocowe w każdej firmie wynoszą tyle samo – pierwsza 35 zł, a druga 9,93 zł. Przed podjęciem decyzji najlepiej uzyskać wszystkie najważniejsze informacji o danym sprzedawcy oraz oszacować oszczędności. Należy też mieć świadomość, że istnieją nieuczciwe firmy, które chcą wykorzystać roztargnienie lub braki wiedzy potencjalnych klientów, dlatego, jeżeli w rozliczeniu widnieje bardzo niska cena za kWh, lepiej skonsultować warunki umowy ze specjalistą.

Przeczytaj  Niższy VAT na paliwo: obniżka podatku w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 wydłużona.

Wiesz już, gdzie jest najtańszy prąd w Twojej okolicy? Jak widać, podjęcie decyzji o zmianie dostawcy energii elektrycznej to w wielu przypadkach dobry krok w kierunku oszczędzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak gospodarować pieniędzmi

Jak gospodarować pieniędzmi – mądrze i oszczędnie?

Następny artykuł
gdzie najtańszy kredyt

Gdzie najtańszy kredyt gotówkowy – ranking i aktualne oferty banków

Zobacz też