Gdzie najtańsze OC – co sprawdzić, by zapłacić najmniej?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia posiadaczowi ochronę w razie wypadku z jego winy – nie musi on samodzielnie pokrywać kosztów związanych z likwidacją szkód. Jednak składka ubezpieczeniowa potrafi niemało kosztować. Zobacz gdzie najtańsze OC i jak go szukać!
gdzie najtańsze oc

Polisa OC to niekiedy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych – mimo wszystko każdy kierowca musi mieć ją wykupioną, aby uniknąć bolesnych konsekwencji, z których mandat jest najmniej kosztowną. Możliwe jest jednak znalezienie taniego ubezpieczenia OC, nie tylko posiadając zniżki, ale również szukając ofert online. Dowiedz się więcej o tym, co wpływa na wysokość składki, jak można ją zmniejszyć i czy faktycznie warto zaoszczędzić na cenie polisy.

Co kierowcy daje składka OC?

Dla większości posiadaczy pojazdów składka ubezpieczenia OC kojarzy się z przykrym corocznym obowiązkiem, polegającym na wydaniu kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych, aby móc legalnie poruszać się po drogach. Koszt OC traktowany jest jako dodatkowa opłata, dzięki której unikamy problemów w razie kontaktu z Policją – zarówno wysokiego mandatu, jak i odholowania pojazdu. Jednak w rzeczywistości polisa OC zapewnia prawdziwą ochronę w razie wypadku z naszej winy – ubezpieczyciel bierze na siebie koszty związane z naprawą samochodu poszkodowanego, czy niezbędną opieką medyczną dla ofiar wypadku – mówimy więc o kosztach sięgających nawet setek tysięcy złotych.

Ubezpieczenie OC – co wpływa na cenę polis?

Na końcową cenę, którą przychodzi nam płacić, kupując ubezpieczenie OC, wpływa całkiem sporo czynników. Zarówno sam kierowca samochodu – jego wiek, historia bezszkodowej jazdy, stan cywilny czy miejsce zamieszkania mają wpływ na ceny za OC, jak i szczegóły dotyczące pojazdu. Pojemność silnika, marka auta, zakres ochrony (w przypadku polisy OC), rodzaj paliwa, szacowany roczny przebieg czy przeznaczenie pojazdu również mają istotny wpływ na cenę OC. To więc, jaką dostaniesz ofertę, zależy w dużej mierze od twoich wyborów przy kupnie auta, sposobu, w jaki korzystasz z niego oraz nabytych umiejętności i doświadczenia.

Przeczytaj  Jak zaoszczędzić na notariuszu? Negocjuj!

Czy warto wybrać tanie OC? Może lepiej wybrać droższą składkę?

Wiele osób obawia się sięgać po najtańsze ubezpieczenie OC, z uwagi na obawy o prawidłowe działanie w razie wypadku. Warto jednak pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które oferuje tego rodzaju produkty na naszym rynku, jest legalnie działającym podmiotem, dlatego ty nie musisz obawiać się żadnych konsekwencji. Ubezpieczenie OC chroni wyłącznie osoby trzecie, a nie ciebie (chyba że nie jesteś sprawcą), dlatego na dobrą sprawę nie musisz nawet przejmować się tym, jak szybko wypłaca odszkodowania i jak skrupulatnie analizuje wnioski. Ty potrzebujesz jedynie znaleźć tanie OC, które uchroni cię przed odpowiedzialnością w razie wypadku oraz pozwoli na legalne poruszanie się ulicami. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli oprócz samego OC szukasz również AC.

O ile może się różnić cena OC i AC – czyli dlaczego warto szukać?

Może wydawać się, że różnice pomiędzy wyższymi składkami, które opłacałbyś u bardziej „prestiżowych” ubezpieczycieli, a tymi, które uda ci się znaleźć dzięki skorzystaniu z kalkulatora OC dostępnego w internecie, nie są aż tak znaczące. Przekonanie takie starają się utrwalić niektórzy agenci, reprezentujący towarzystwa ubezpieczeniowe. Jednak w rzeczywistości ceny ubezpieczenia OC potrafią różnić się pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą nawet kilkukrotnie. Szczególnie zainteresowani powinni być tym faktem młodzi kierowcy, którzy na początku swojej przygody z samochodem muszą płacić bardzo wysokie składki.

Gdzie znaleźć najtańsze OC online?

Zastanawiasz się gdzie najtańsze OC? Oczywiście w internecie! Skorzystanie z kalkulatora, który porówna dla ciebie oferty OC i wykaże, gdzie znajdziesz najtańsze polisy, wcale nie jest takie trudne. Wystarczy wprowadzić najważniejsze dane – jak data wyrobienia prawa jazdy, miejsce zamieszkania kierowcy, szczegóły pojazdu, posiadane zniżki, pojemność silnika, czy wiek auta. Już po chwili uzyskasz listę, zawierającą najtańsze oferty polis OC. Dla pewności warto sprawdzić kilka wyszukiwarek i porównać ze sobą otrzymane oferty ubezpieczenia OC. Warto zobaczyć również to, jakie szczegóły biorą pod uwagę firmy ubezpieczeniowe i zastanowić się, czy nie da się czegoś zmienić, aby uzyskać lepszą ofertę.

Przeczytaj  Jak zmniejszyć podatek za budynki gospodarcze? Poznaj porady specjalistów!

Najtańsze ubezpieczenie samochodu – co jeszcze warto wiedzieć?

Możesz wpłynąć na cenę OC na kilka dodatkowych sposobów. Jednym z nich jest płatność z góry za całą składkę. Choć OC na raty jest łatwo dostępne, to zawsze związane jest z pewnymi kosztami i całościowo to rozwiązanie wyjdzie cię wyraźnie drożej. Tańsze OC możesz uzyskać, ubezpieczając pojazd wspólnie z członkiem rodziny, czy przyjacielem, który ma większe doświadczenie i większe zniżki – przyda się to szczególnie młodym, których składki potrafią przyprawić o zawrót głowy. Wielu ubezpieczycieli zwraca uwagę także na deklarowany roczny przebieg pojazdu – dlatego warto rozważnie wybrać opcję jak najdokładniej odpowiadającą realnemu wykorzystaniu pojazdu.

Jakie najtańsze ubezpieczenie dla młodych kierowców? Szukaj ofert!

Młodzi, którzy decydują się na kupno swojego pierwszego samochodu, nie mają łatwo. Nie tylko nie mają jeszcze zniżek, ale bardzo często cena OC dla osób poniżej 25. czy 30. roku życia jest dodatkowo podwyższana przez ubezpieczycieli. Na szczęście od czasu do czasu pojawiają się oferty skierowane specjalnie do młodych, które pomagają im kupić najtańsze OC w pakiecie z innymi produktami, które przydadzą się początkującym. Młody kierowca powinien więc nie tylko przeglądać oferty ubezpieczycieli na porównywarkach cenowych, ale także sprawdzać strony towarzystw ubezpieczeniowych, gdzie ogłaszane są promocje. Niedoświadczeni kierowcy muszą także zwracać uwagę na pojemność silnika przy wyborze auta – ma to ogromne przełożenie na ceny OC.

Jak kierowca może jeszcze obniżyć wysokość składki OC AC?

Co jeszcze może sprawdzić posiadacz czy kierowca samochodu, aby obniżyć wysokość składek ubezpieczeniowych? Niekiedy może pomoc przemeldowanie się poza teren dużego miasta – najwięcej za OC płacą bowiem mieszkańcy metropolii. Można też sprawdzić, czy w twojej historii ubezpieczeniowej nie znajdują się szkody, do których w rzeczywistości nie doprowadziłeś – błędy się czasem zdarzają, a ich wyprostowanie pozwoli na obniżenie wysokości składki. Jeśli jako kierowca nie masz dużych zniżek, to rozwiązaniem może być dołączenie do polisy osoby, która ma większe doświadczenie. Czasem po prostu kupno polis w pakiecie (OC, AC, Assistance) pozwala kierowcom na dodatkowe oszczędności.

Przeczytaj  30 sposobów na oszczędzanie wody – jakie działania pomogą skutecznie ograniczyć zużycie wody?

Jaki pojazd kupić, aby mieć najtańsze ubezpieczenie OC?

Jeśli dopiero zamierzasz kupić albo chcesz wymienić swój samochód i nie masz zamiaru przepłacać za składkę, to warto już od początku przyjrzeć się kwestiom, które wpływają na wyższe składki OC. Jednym z najważniejszych czynników jest pojemność silnika – sprawdź, czy wybierając model z mniejszym, ale np. doładowanym silnikiem, nie zapłacisz mniej. Posiadacze nowszych samochodów również z reguły płacą mniej – ma to związek m.in. z lepszym stanem technicznym i zastosowanymi systemami wspomagającymi kierowców. Kupując nowy samochód, często możesz załapać się na darmowe lub naliczane po atrakcyjnych stawkach obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu – warto skorzystać z takiej okazji, niekiedy można znaleźć tak ubezpieczenie na kilka lat.

Gdzie najtańsze OC to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz przez kierowców. Nic dziwnego, bo obowiązkowe ubezpieczenie może naprawdę sporo kosztować. Jeśli jednak jesteś dobrym kierowcą, masz zniżki, samochód o niewielkiej pojemności i wykorzystasz potencjał porównywarek w internecie, to znajdziesz atrakcyjną stawkę OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Moduł Younga

Moduł Younga

Następny artykuł
kiedy są najtańsze bilety lotnicze

Kiedy są najtańsze bilety lotnicze? Poznaj nasze sposoby na tanie loty

Zobacz też