Dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Poznaj aż 5 powodów!

Dlaczego warto odkładać pieniądze? A może w niepewnych czasach lepiej kupować, póki nie jest jeszcze drożej? Poznaj 5 argumentów, które pokażą ci, że bezmyślne wydawanie pieniędzy to ślepa uliczka, a prawdziwą niezależność finansową i komfort da ci tylko regularne odkładanie drobnych kwot na koncie.
dlaczego warto oszczędzać pieniądze

To pytanie powinno właściwie brzmieć nie „dlaczego warto oszczędzać pieniądze”, ale „jak zacząć oszczędzać pieniądze”. Jeśli jednak się wahasz, mamy dla ciebie aż 5 argumentów, które pokażą ci, dlaczego warto zacząć odkładać drobne kwoty jak najszybciej. Przekonaj się, że to się opłaca!

Powód 1: bezpieczeństwo finansowe i komfort psychiczny

Ostatnie lata dobitnie pokazały, że pewne sytuacje trudno przewidzieć. Każdemu z nas grozi utrata pracy, zmiana warunków finansowych, choroba czy podniesienie rat kredytu hipotecznego. W każdej z takich sytuacji warto mieć odłożone pieniądze na tzw. czarną godzinę. Jaka powinna to być kwota? Aby zapewnić sobie komfort psychiczny, warto mieć zgromadzone pieniądze pozwalające na przeżycie przynajmniej kilku miesięcy. Przez ten czas powinieneś zdążyć odnaleźć się w nowej sytuacji – znaleźć pracę czy powrócić do zdrowia.

Powód 2: odporność na inflację

Nawet gdy skrupulatnie planujesz swój domowy budżet, podwyżki cen mogą cię zaskoczyć. O ile z niektórych wydatków możesz zrezygnować, to na coraz wyższe ceny czynszów czy energii elektrycznej nie możesz nic poradzić. W takich sytuacjach warto mieć zabezpieczenie w postaci poduszki finansowej na koncie.

Inflacji towarzyszy najczęściej wzrost płac, nie dzieje się to jednak natychmiast. Dodatkowe środki, zgromadzone dzięki wyrobionemu nawykowi oszczędzania, pozwolą ci przetrwać ten trudny czas, gdy ceny w sklepach już wzrosły, a twoje wynagrodzenie – jeszcze nie.

Powód 3: oszczędzanie – droga do niezależności finansowej

Co widzisz, gdy myślisz o sobie za 20 lat? A gdzie widzisz się na emeryturze? Prawdopodobnie nie chciałbyś wtedy nadal mierzyć się ze spłatą kredytu czy z trudem wiązać koniec z końcem z powodu niskich świadczeń emerytalnych. Gromadzenie oszczędności teraz pozwoli ci na przyjemniejsze, pozbawione stresu życie w przyszłości! Pomyśl o własnym, nieobciążonym hipoteką domu lub mieszkaniu, podróżach w wolnym czasie, dodatkowych pieniądzach na przyjemności. To wszystko będzie możliwe tylko wówczas, jeśli oprócz emerytury będziesz mieć zgromadzone oszczędności na swoim koncie.

Przeczytaj  Jak oszczędzać energię cieplną w domu? poradnik oszczędzania ciepła

Powód 4: lepsze możliwości edukacji i rozwoju zawodowego

Edukacja w podstawowym wymiarze jest bezpłatna. Za to ta dobra kosztuje. Swoje oszczędności możesz wydać na lepszą szkołę dla swojego dziecka albo inwestować we własny rozwój – studia podyplomowe, kursy, szkolenia, certyfikaty. Taka inwestycja przynosi zyski – w ten sposób rozwiniesz swój biznes lub zwiększysz swoje szanse na awans i dobrze płatną pracę.

Powód 5: oszczędności na… przyjemności

Jeśli powyższe argumenty cię nie przekonały, na pewno trafi do ciebie ten ostatni. Dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Dzięki temu będziesz mógł przeznaczać je na drobne i większe przyjemności – wyjazd na wakacje, zakup książek, wyjście do restauracji.

Wiesz już, dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Sprawdź także jak zacząć oszczędzać!

Pierwszym krokiem do oszczędzania jest założenie konta oszczędnościowego w banku. Dzięki niemu regularne oszczędzanie będzie łatwiejsze. Najlepiej określić stałą kwotę, którą będziesz przelewać na rachunek każdego miesiąca. Dzięki temu już po roku zgromadzisz sporą sumę pieniędzy, która będzie mogła zasilić twój budżet domowy lub którą będziesz mógł zainwestować, aby pomnożyć zyski.

Co jednak zrobić, by nie wydawać wszystkich zarobionych pieniędzy? Tu kluczem do sukcesu jest kontrola. Korzystaj z list zakupowych, twórz plany i zapisuj wydatki.

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu doskonale już to wiesz. Teraz pora na ciebie – zrób pierwszy krok w kierunku niezależności finansowej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak wydawać mniej

Jak wydawać mniej? Sięgnij po nasze porady i zacznij oszczędzać pieniądze już dziś!

Następny artykuł
jak obniżyć napięcie w sieci fotowoltaika

Jak obniżyć napięcie w sieci fotowoltaika? Co zrobić ze zbyt wysokim napięciem instalacji fotowoltaicznej?

Zobacz też