Jak wydawać mniej? Sięgnij po nasze porady i zacznij oszczędzać pieniądze już dziś!

Masz już dość wydawania pieniędzy na niepotrzebne produkty? Dowiedz się, jak wydawać mniej i nareszcie zadbać o swój budżet!
jak wydawać mniej

Ponad 40% Polaków nie ma żadnych oszczędności na swoim koncie. Chcesz, by u ciebie było inaczej? Dowiedz się, jak wydawać mniej i zaoszczędzić na drobne przyjemności. To możliwe nawet wówczas, gdy twoja pensja jest niewielka!

Sprawdź, gdzie uciekają twoje pieniądze. Jak wydawać mniej i kupować z głową?

Największe wydatki w większości domowych budżetów to wcale nie te związane z rachunkami za dom, prąd czy gaz, zakupami spożywczymi i innymi niezbędnymi do życia produktami. Duże kwoty uciekają z twojego portfela przede wszystkim w wyniku spontanicznych zakupów. U wielu osób problemem jest np.:

 • zapominanie o noszeniu własnej butelki z wodą i kupowanie jej w małych, drogich sklepach;
 • brak planu na tygodniowe obiady i kupowanie posiłków na mieście;
 • opóźnianie napraw, remontów czy wizyt lekarskich z nadzieją, że uda się ich uniknąć – a w rzeczywistości po czasie kosztują one jeszcze więcej;
 • zamiłowanie do kupowania drobiazgów (batoników, gum do żucia itp.) przy kasie w hipermarkecie;
 • kupowanie ubrań, rzeczy do domu w popularnych sklepach zamiast np. w pepco (sprawdź: https://portalfranczyza.pl/pepco-franczyza/)
 • palenie papierosów – ich kupowanie może kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Możesz to jednak zmienić! Jak wydawać mniej? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie, np. tworzenie list zakupów i przygotowywanie planów posiłków.

W pierwszej kolejności postaraj się ustalić, na co wydajesz najwięcej. Jeśli nie zapisujesz swoich wydatków i nie korzystasz z aplikacji ułatwiających planowanie, może to być trudne. Spróbuj wprowadzić taki nawyk na przynajmniej tydzień. Wówczas sprawdzisz, ile rzeczywiście kosztują cię wszystkie kawy wypite na mieście, kupione w biegu drożdżówki czy produkty, które miały być w promocyjnej cenie, a w rzeczywistości okazały się mało atrakcyjne cenowo.

Przeczytaj  Chcesz zacząć odkładać pieniądze? Poznaj zasady oszczędzania!

Postaw sobie główny cel oszczędzania

Wielu osobom łatwiej jest ograniczyć zbędne wydatki, gdy widzą przed sobą określony cel. Co może być nim w twoim przypadku? Warto, by nie były to najbardziej podstawowe produkty, ale raczej coś, co kojarzy ci się z przyjemnością.

Cel oszczędzania powinien oczywiście uwzględniać sytuację finansową twojej rodziny. Obecnie mało kto może pozwolić sobie na odkładanie kwot większych niż 1000 złotych – robi tak jedynie kilkanaście procent Polaków. Nawet jeśli będzie to jednak tylko 200-300 złotych miesięcznie, już po roku zaoszczędzisz pieniądze, które wydasz na krótki wyjazd, wyjście do kina i restauracji z całą rodziną lub zakup droższego sprzętu domowego.

Specjalne konto oszczędnościowe – zamiast wydawać, zbieraj na przyjemności

Jaki powinien być twój kolejny krok, gdy zdecydujesz się już na oszczędzanie określonej kwoty w każdym miesiącu? To zdecydowanie założenie subkonta oszczędnościowego, na które będziesz odkładać dodatkowe środki. Dzięki temu ograniczysz wydawanie gotówki na zachcianki i łatwo oddzielisz oszczędności od pieniędzy na bieżące wydatki.

Jak kontrolować wydatki w domowym budżecie?

Twój domowy budżet może się spinać niezależnie od tego, ile zarabiasz. Wystarczy, że dobrze zaplanujesz wydatki i zastosujesz się do poniższych porad:

 • oddzielaj pieniądze na stałe opłaty od tych na bieżące zakupy, rachunki za dom i media staraj się regulować w pierwszej kolejności;
 • staraj się robić zakupy rzadziej i kupować większe ilości produktów – dzięki temu unikniesz marnowania pieniędzy na drobne zachcianki przy kasie;
 • rób zakupy z listą w ręku – ograniczysz w ten sposób zbędne wydatki i unikniesz marnowania żywności;
 • pamiętaj, że „tańszy” to niekoniecznie „lepszy” – stawiaj na produkty wysokiej jakości, które posłużą ci dłużej;
 • zapisuj wszystkie wydatki – w zwykłym zeszycie lub w aplikacji na telefon;
 • unikaj korzystania z karty kredytowej – jeśli ją masz, nie noś jej zawsze przy sobie.
Przeczytaj  Oszczędzanie a inwestowanie – czym różnią się od siebie?

Martwisz się, że zarabiasz mało? Pieniądze możesz odkładać zawsze – nawet gdy masz ich niewiele. Ważne jest, by wiedzieć, jak wydawać mniej i zacząć wdrażać dobre nawyki na co dzień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zasady oszczędzania

Chcesz zacząć odkładać pieniądze? Poznaj zasady oszczędzania!

Następny artykuł
dlaczego warto oszczędzać pieniądze

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Poznaj aż 5 powodów!

Zobacz też