Jak wydawać mniej? Sięgnij po nasze porady i zacznij oszczędzać pieniądze już dziś!

Masz już dość wydawania pieniędzy na niepotrzebne produkty? Dowiedz się, jak wydawać mniej i nareszcie zadbać o swój budżet!
jak wydawać mniej

Ponad 40% Polaków nie ma żadnych oszczędności na swoim koncie. Chcesz, by u ciebie było inaczej? Dowiedz się, jak wydawać mniej i zaoszczędzić na drobne przyjemności. To możliwe nawet wówczas, gdy twoja pensja jest niewielka!

Sprawdź, gdzie uciekają twoje pieniądze. Jak wydawać mniej i kupować z głową?

Największe wydatki w większości domowych budżetów to wcale nie te związane z rachunkami za dom, prąd czy gaz, zakupami spożywczymi i innymi niezbędnymi do życia produktami. Duże kwoty uciekają z twojego portfela przede wszystkim w wyniku spontanicznych zakupów. U wielu osób problemem jest np.:

 • zapominanie o noszeniu własnej butelki z wodą i kupowanie jej w małych, drogich sklepach;
 • brak planu na tygodniowe obiady i kupowanie posiłków na mieście;
 • opóźnianie napraw, remontów czy wizyt lekarskich z nadzieją, że uda się ich uniknąć – a w rzeczywistości po czasie kosztują one jeszcze więcej;
 • zamiłowanie do kupowania drobiazgów (batoników, gum do żucia itp.) przy kasie w hipermarkecie;
 • kupowanie ubrań, rzeczy do domu w popularnych sklepach zamiast np. w pepco (sprawdź: https://portalfranczyza.pl/pepco-franczyza/)
 • palenie papierosów – ich kupowanie może kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Możesz to jednak zmienić! Jak wydawać mniej? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie, np. tworzenie list zakupów i przygotowywanie planów posiłków.

W pierwszej kolejności postaraj się ustalić, na co wydajesz najwięcej. Jeśli nie zapisujesz swoich wydatków i nie korzystasz z aplikacji ułatwiających planowanie, może to być trudne. Spróbuj wprowadzić taki nawyk na przynajmniej tydzień. Wówczas sprawdzisz, ile rzeczywiście kosztują cię wszystkie kawy wypite na mieście, kupione w biegu drożdżówki czy produkty, które miały być w promocyjnej cenie, a w rzeczywistości okazały się mało atrakcyjne cenowo.

Przeczytaj  Jak oszczędzać pieniądze - zasady i sposoby z portfolio michała szafrańskiego

Postaw sobie główny cel oszczędzania

Wielu osobom łatwiej jest ograniczyć zbędne wydatki, gdy widzą przed sobą określony cel. Co może być nim w twoim przypadku? Warto, by nie były to najbardziej podstawowe produkty, ale raczej coś, co kojarzy ci się z przyjemnością.

Cel oszczędzania powinien oczywiście uwzględniać sytuację finansową twojej rodziny. Obecnie mało kto może pozwolić sobie na odkładanie kwot większych niż 1000 złotych – robi tak jedynie kilkanaście procent Polaków. Nawet jeśli będzie to jednak tylko 200-300 złotych miesięcznie, już po roku zaoszczędzisz pieniądze, które wydasz na krótki wyjazd, wyjście do kina i restauracji z całą rodziną lub zakup droższego sprzętu domowego.

Specjalne konto oszczędnościowe – zamiast wydawać, zbieraj na przyjemności

Jaki powinien być twój kolejny krok, gdy zdecydujesz się już na oszczędzanie określonej kwoty w każdym miesiącu? To zdecydowanie założenie subkonta oszczędnościowego, na które będziesz odkładać dodatkowe środki. Dzięki temu ograniczysz wydawanie gotówki na zachcianki i łatwo oddzielisz oszczędności od pieniędzy na bieżące wydatki.

Jak kontrolować wydatki w domowym budżecie?

Twój domowy budżet może się spinać niezależnie od tego, ile zarabiasz. Wystarczy, że dobrze zaplanujesz wydatki i zastosujesz się do poniższych porad:

 • oddzielaj pieniądze na stałe opłaty od tych na bieżące zakupy, rachunki za dom i media staraj się regulować w pierwszej kolejności;
 • staraj się robić zakupy rzadziej i kupować większe ilości produktów – dzięki temu unikniesz marnowania pieniędzy na drobne zachcianki przy kasie;
 • rób zakupy z listą w ręku – ograniczysz w ten sposób zbędne wydatki i unikniesz marnowania żywności;
 • pamiętaj, że „tańszy” to niekoniecznie „lepszy” – stawiaj na produkty wysokiej jakości, które posłużą ci dłużej;
 • zapisuj wszystkie wydatki – w zwykłym zeszycie lub w aplikacji na telefon;
 • unikaj korzystania z karty kredytowej – jeśli ją masz, nie noś jej zawsze przy sobie.
Przeczytaj  Czego nie powinno się marnować? Praktyczne wskazówki dla oszczędzających

Martwisz się, że zarabiasz mało? Pieniądze możesz odkładać zawsze – nawet gdy masz ich niewiele. Ważne jest, by wiedzieć, jak wydawać mniej i zacząć wdrażać dobre nawyki na co dzień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zasady oszczędzania

Chcesz zacząć odkładać pieniądze? Poznaj zasady oszczędzania!

Następny artykuł
dlaczego warto oszczędzać pieniądze

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Poznaj aż 5 powodów!

Zobacz też