Ekstremalne sposoby na oszczędzanie

Wskaźnik inflacji wynosi już kilkanaście procent i nadal rośnie. Czy to już czas, by wypróbować ekstremalne sposoby na oszczędzanie? Poznaj je i sprawdź, czy taki sposób oszczędzania to coś dla ciebie!
ekstremalne sposoby na oszczędzanie

Oszczędzanie od czasu do czasu nie przyniesie ci wymiernych korzyści. Jeśli chcesz realnie zmniejszyć koszty codziennego życia, nie pozostaje ci nic innego, jak wdrożyć pewne trwałe nawyki. Na szczęście metod oszczędzania jest tyle, że pomysłów na pewno ci nie zabraknie. Poniżej znajdziesz ekstremalne sposoby na oszczędzanie. Sprawdź, czy odważysz się je wykorzystać w swoim codziennym życiu.

Na czym możesz oszczędzić na co dzień?

Ekstremalne sposoby na oszczędzanie możesz wprowadzić w niemal każdym obszarze życia. Poznaj sprawdzone pomysły!

Mieszkanie

Kosztów związanych z mieszkaniem całkowicie nie unikniesz. Jest jednak kilka sposobów, by je ograniczyć. Możesz np.:

 • zrezygnować z dużego mieszkania i zamienić je na mniejsze, np. bez dodatkowej sypialni;
 • jeśli planujesz zakup własnego mieszkania – wybrać takie z rynku wtórnego, do remontu lub z licytacji komorniczej;
 • ograniczyć zużycie wody – brać prysznic zamiast kąpieli w wannie, używać do podlewania i sprzątania tzw. szarej wody (po myciu, gotowaniu itp.), nie odkręcać maksymalnie kranu podczas mycia rąk, prać ubrania jak najrzadziej;
 • ograniczyć zużycie prądu – włączać światło dopiero wtedy, gdy jest naprawdę ciemno, wyłączać światło, gdy wychodzisz z pokoju, odłączać lodówkę podczas wyjazdów;
 • wynajmować swoje mieszkanie wtedy, gdy z niego nie korzystasz – jeśli mieszkasz w atrakcyjnym turystycznie miejscu, na pewno znajdziesz osoby zainteresowane wynajmem na kilka dni czy tygodni.

Jedzenie

Nie da się oczywiście całkowicie zrezygnować z kupowania żywności. Możesz jednak wprowadzić oszczędności nawet w tak podstawowym obszarze. Co warto zrobić, gdy chcesz oszczędzać ekstremalnie?

 • zrezygnuj całkowicie z odwiedzania restauracji, kupowania kawy i przekąsek na mieście;
 • wykorzystuj resztki z poprzednich posiłków do przygotowywania zapiekanek, sałatek i innych dań;
 • umów się ze znajomymi, że raz na jakiś czas będziecie gotować dla siebie nawzajem;
 • odważ się i spróbuj freeganizmu – wyszukiwania żywności na śmietnikach, głównie w pobliżu sklepów, które chętnie pozbywają się produktów ze zbliżającym się terminem ważności.
Przeczytaj  Sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie samochodu i jak możesz na nim zaoszczędzić?

Transport

Co generuje największe koszty, jeśli chodzi o transport? To zdecydowanie samochód. Chodzi tu nie tylko o sam zakup pojazdu, ale także o regularne uzupełnianie paliwa, dokonywanie napraw i przeglądów, wykup polisy OC. Chcesz oszczędzić? Zrezygnuj z tego środka transportu!

Jakie są ekstremalne sposoby na oszczędzanie, jeśli chodzi o transport? Najbardziej radykalne pomysły to:

 • chodzenie pieszo – i chodzi tu nie tylko o spacery, ale także o pokonywanie dłuższych odległości;
 • jazda rowerem – w ten sposób możesz poruszać się po mieście i poza miastem, zachęca do tego coraz lepsza infrastruktura rowerowa, jeżdżąc na rowerze zadbasz też o kondycję i odporność;
 • na dłuższych dystansach – korzystanie z autostopu, ta popularna kiedyś forma podróżowania straciła nieco na popularności na rzecz współdzielenia (pojazdu i kosztów podróży), ale jeśli uda ci się złapać okazję, możesz podróżować całkowicie za darmo.

Rozrywka, kultura, edukacja

Oszczędzanie nie musi oznaczać zamykania się w czterech ścianach. Jak korzystać z oferty rozrywkowej i kulturalnej, nie wydając fortuny?

 • zamiast księgarni odwiedzaj bibliotekę;
 • sprawdzaj regularnie oferty bezpłatnych koncertów plenerowych – w dużych miastach znajdziesz ich naprawdę sporo;
 • niektóre teatry oferują tańsze wejściówki, choć trzeba pamiętać, że wiąże się to z oglądaniem spektaklu z mniej wygodnego miejsca o gorszej widoczności;
 • wykup dostęp do platformy streamingowej – za miesiąc korzystania zapłacisz tyle, co za bilet do kina;
 • wspieraj młodych twórców – wystawy i koncerty studentów uczelni artystycznych często są bezpłatne;
 • zrezygnuj z płatnych zajęć dodatkowych dla dzieci – wybieraj tylko te darmowe, organizowane np. przez domy kultury, parafie, szkoły.

Podróże

Jeśli chcesz oszczędzać ekstremalnie, nie musisz wcale rezygnować z wakacji. Poznaj sposoby na ekstremalne oszczędzanie, które możesz wykorzystać w podróży:

 • korzystaj z couchsurfingu – w internecie znajdziesz platformy, których użytkownicy oferują turystom darmowe noclegi;
 • szukaj darmowych dni w muzeach i innych ciekawych obiektach – w większości krajów jest to przynajmniej jeden dzień w tygodniu;
 • weź jedzenie ze sobą – stracisz wówczas okazję do kontaktu z miejscowymi przysmakami, za to zaoszczędzisz dużo pieniędzy na wizytach w restauracjach;
 • nie kupuj pamiątek, nie wysyłaj kartek – zamiast tego rób dużo zdjęć, które będziesz oglądać po powrocie ze znajomymi.
Przeczytaj  Jak oszczędzać energię elektryczną w domu - porady i wskazówki

Czy warto traktować ekstremalne sposoby na oszczędzanie poważnie?

Ekstremalne sposoby na oszczędzanie należy oczywiście traktować z pewnym przymrużeniem oka. Powiedzmy sobie jasno – nigdy nie uda ci się zredukować wydatków do zera. Warto dążyć do ograniczenia kosztów, ale jednocześnie zachować zdrowy rozsądek. Oszczędzanie nigdy nie powinno być głównym celem twojego życia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kiedy są najtańsze bilety lotnicze

Kiedy są najtańsze bilety lotnicze? Poznaj nasze sposoby na tanie loty

Następny artykuł
jak oszczędzać pieniądze w banku

Jak oszczędzać pieniądze w banku?

Zobacz też