Jak oszczędzać pieniądze – krótki poradnik. Ile odkładać z tego, co zarabiasz co miesiąc?

Każdemu, kto odpowiedzialnie myśli o swojej przyszłości, przyda się wiedza o tym, jak oszczędzać pieniądze. W końcu emerytura to tak naprawdę ubezpieczenie od niezdolności do pracy, a nie nagroda za kilkadziesiąt lat wkładu w rozwój i dobrobyt kraju. Sprawdź, o czym warto pamiętać przy wydawaniu pieniędzy!
jak oszczędzać pieniądze

Jeśli liczysz na niezawodną receptę, dzięki której jesień życia spędzisz na podróżach pod palmami, to się rozczarujesz. Wiele blogów finansowych obiecuje złote góry, ale w rzeczywistości nie jesteś w stanie kontrolować wszystkich zmiennych. Uniwersalna odpowiedź na pytanie „Jak oszczędzać pieniądze na przyszłość?” brzmi „Wydawaj mniej, niż dostajesz w wypłacie”. Mądre planowanie i chłodna kalkulacja to klucze do tego, by w przyszłość patrzeć bez większych obaw. Czasami nie obejdzie się bez pewnych poświęceń w zakresie własnej wygody czy poziomu życia.

Zawsze warto wiedzieć, jak oszczędzić trochę pieniędzy. Nie tylko w czasach kryzysu

Według NBP ok. 62% badanych Polaków ma w ogóle oszczędności, a ok. 2,5 mln osób nie radzi sobie z regularną spłatą zaciągniętych kredytów i pożyczek. A są to dane jeszcze z 2021 roku! Przeterminowane zobowiązania mogą prowadzić do pętli zadłużenia. Tym większe znaczenie ma systematyczne odkładanie drobnych kwot – warto je podzielić na kilka grup. Jak oszczędzać pieniądze z zarobków? Przykładowy podział zarobków:

  • wydatki stałe;
  • część odkładana od czasu to czasu na konkretne cele, w tym mniejsze i większe przyjemności;
  • poduszka finansowa „na czarną godzinę” i nieprzewidziane obciążenia;
  • żelazna rezerwa emerytalna – oszczędności, po które sięgniesz po zakończeniu aktywności zawodowej lub tylko w szczególnych okolicznościach.

Jak oszczędzać pieniądze efektywnie? Przeanalizuj wydatki z domowego budżetu!

Kiedy masz przed oczami dokładny bilans, łatwiej ci ocenić, gdzie i kiedy pieniądze uciekają ci bez realnej potrzeby. Przymierzając się do świadomego zarządzania finansami, należy podzielić wydatki na konieczne i opcjonalne. Takie, bez których możesz się obejść. Wbrew pozorom nawet w tej pierwszej grupie znajdzie się miejsce na zmiany, które pozwolą ci trochę odłożyć. Jak oszczędzać pieniądze na codziennym funkcjonowaniu? Eksperci podpowiadają, by:

  • ograniczyć zużycie energii elektrycznej – korzystać z energooszczędnych urządzeń, nie zostawiać zapalonego światła bez potrzeby, bezpiecznie odłączać wtyczki (zamiast przełączać sprzęt w tryb czuwania);
  • oszczędzać wodę – nie zostawiać odkręconego kranu, dbać o szczelność instalacji czy sprawność spłuczki w toalecie, nie myć naczyń pod bieżąco płynącą wodą (tylko podgrzać odpowiednią ilość i wlać do zakorkowanego zlewu lub zainwestować w zmywarkę);
  • rozsądnie ogrzewać – nie tracić wytwarzanego przez system grzewczy ciepła (otwarte/nieszczelne okna i drzwi), nieco obniżyć temperaturę, w zimowe noce bardziej polegać na pidżamie, skarpetach, kocu i kołdrze, niż grzejnikach.
Przeczytaj  Jak zmniejszyć spalanie w aucie i oszczędzić na benzynie? Poznaj eco driving i obniż zużycie paliwa

Tnij wydatki na zbędne rozrywki. Jak oszczędzać pieniądze na zbytkach?

Nie daj się skusić każdej promocji lub wyprzedaży ostatnich sztuk. Stworzenie wrażenia dobrej okazji i nałożenie presji czasowej na konsumenta to jedna z najczęściej stosowanych sztuczek marketingowych. Zanim potwierdzisz płatność, dobrze się zastanów, czy dany zakup faktycznie odpowiada na którąś z twoich potrzeb. Nie chodzi o to, by żyć w ascezie i wszystkiego sobie odmawiać. Jeśli masz kilkanaście nieprzeczytanych książek, to z zakupem kolejnego tytułu spokojnie możesz się na jakiś czas wstrzymać. Albo jeszcze lepiej – wypożycz go z biblioteki.

Zastanów się też nad opłacanymi subskrypcjami, abonamentami etc. Być może jakiś serwis VOD oglądasz zbyt rzadko, by przelewać stałą sumę co miesiąc? Możesz np. wykupywać dostęp na jakiś czas, obejrzeć „zaległości”, a potem zrezygnować – i tak powtarzać cykl. Warto spróbować współdzielenia konta – Netflix nałożył tu ograniczenia na użytkowników, co poskutkowało pierwszym od dawna zmniejszeniem liczby aktywnych subskrypcji. Jak oszczędzać pieniądze na celach rozrywkowych? Warto jeszcze przeanalizować:

  • wykorzystanie pakietów internetowych;
  • realnie oglądaną liczbę kanałów telewizyjnych;
  • czas i wydatki na gry (porównać koszty zakupu i abonamentów);
  • zawartość i częstotliwość korzystania z rozmaitych członkostw VIP;
  • bezpośrednie wspieranie ulubionych twórców.

Najwyższy czas zacząć oszczędzać! Nadwyżki odkładaj na bankowe rachunki oszczędnościowe

Nie zarobisz na nich kokosów, być może przez inflację zgromadzony przez lata kapitał straci na wartości. Ale przynajmniej nie wyrzucasz środków finansowych w błoto, lokując je w szemrane inwestycje wysokiego ryzyka. Owszem, bank prowadzący twoje konto oszczędnościowe lub lokatę może upaść. Dlatego warto odkładać pieniądze na kilku rachunkach w różnych instytucjach i starać się nie przekraczać limitu, do którego obowiązują zabezpieczenia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Skoro wiele przedsiębiorstw efektywnie stosuje strategię dywersyfikacji źródeł dochodu, konsumenci postępujący analogicznie ze swoimi oszczędnościami nie powinni wyjść na tym gorzej.

Sprawdź regularnie aktualizowany ranking najlepszych lokat oszczędnościowych: https://rekinfinansow.pl/najlepsza-lokata/

Nie masz do tego głowy lub nie możesz sobie pozwolić na ustawienie automatycznego, comiesięcznego przelewu? Niektóre banki wspierają swoich klientów w systematycznym gromadzeniu drobnych sum. Przy każdym użyciu karty płatniczej zaokrąglają sumę w górę – różnicę między potrąconą kwotą a rzeczywistą ceną przekazują na prowadzone równolegle konto oszczędnościowe. Nie jest to metoda przynosząca duże sumy, ale grosz do grosza…

Przeczytaj  Ile trzeba mieć dzieci, żeby nie płacić alimentów? Obowiązek alimentacyjny 2022

Jak oszczędzać pieniądze – ile odkładać z tego, co się zarabia?

Nawet drobne kwoty przeznaczane na „zaskórniaki” robią różnicę. Najważniejsza jest systematyczność i rozsądek w gospodarowaniu budżetem domowym. Jeszcze niedawno specjaliści od finansów i ekonomii często doradzali, aby odkładać ok. 10% swoich miesięcznych przychodów. Niestety nie każdy ma taką możliwość – osoby, które wzięły długoterminowe kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem (uzależnionym m.in. od poziomu stóp procentowych NBP oraz wskaźnika WIBOR) w II kwartale 2022 płaciły nawet dwukrotnie wyższe raty niż jesienią 2021 r.

5 prostych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Spis pożytecznych nawyków finansowych

Dzięki temu łatwiej ci będzie zapanować nad własnym portfelem. W oszczędzaniu pieniędzy niezwykle istotne są konsekwencja i zachowanie narzuconej sobie dyscypliny. Wciel je w życie, a dbanie o finanse osobiste stanie się dużo lepiej uporządkowane!

1. Rób systematyczny bilans wydatków

W ten sposób sprawdzisz, ile tak naprawdę kosztuje cię uleganie różnym pokusom. Momentami naprawdę nie czuć, żeby takie kwoty robiły jakąkolwiek różnicę. Dopiero na papierze dokładnie widać, ile dałoby się zaoszczędzić, gdyby nie te wszystkie krótkie chwile słabości. Samokontrola i świadomość mają tu pierwszorzędne znaczenie.

2. Nie kupuj na zapas jedzenia, które potem wyrzucisz

Akcje sprzedażowe nagradzające zakup wielu sztuk to norma w wielu supermarketach i dyskontach. Zachowaj zdrowy rozsądek! Jeśli masz prawie pełną lodówkę, nie są ci potrzebne kolejne produkty spożywcze z krótkim terminem ważności. Nie musisz też za każdym razem przygotowywać prawdziwej uczty. Dla finansów lepiej przygotować nieco za małe posiłki i nasycić się jakąś przekąską, np. owocem, niż wyrzucić resztki ze stołu do śmietnika.

3. Przemieszczaj się z głową!

Jak oszczędzać na transporcie, a tym samym wszelkich kosztach eksploatacji samochodu? Oto kilka przykładów:

  • krótkie odległości taniej pokonać pieszo, rowerem lub autobusem;
  • lepiej jeździć raz na duże zakupy niż wielokrotnie po parę rzeczy;
  • zrezygnować z aut i taksówek na rzecz komunikacji publicznej lub usług z kategorii share economy;
  • dojeżdżać do pracy/szkoły w kilka osób, maksymalnie wykorzystując liczbę siedzeń samochodu.

4. Uważaj z inwestowaniem oszczędności w tzw. pewniaki gwarantujące ogromne zyski

Najlepszy przykład to kryptowaluty i NFT, w dużym skrócie i uproszczeniu – cyfrowe odpowiedniki papierów wartościowych. Ich rzeczywiste ceny wynikają, podobnie zresztą jak w przypadku gotówki i oszczędności w rodzimej lub obcej walucie, na swego rodzaju umowie społecznej. Zerojedynkowe zapisy w blockchainach, udziały w różnych przedsięwzięciach kawałki papieru i monety są cokolwiek warte tylko dlatego, że inni są skłonni brać udział w takich transakcjach.

Przeczytaj  Kiedy są najtańsze bilety lotnicze? Poznaj nasze sposoby na tanie loty

Czasami wystarczy dosłownie chwila, by „pewna” inwestycja zamieniła się w stratę. Na jaw wychodzą skandale związane z przedsiębiorstwem – wycena akcji od razu leci na łeb, na szyję. Wczoraj można było je wymienić na rezydencję na egzotycznej wyspie, dzisiaj co najwyżej na 10-letni samochód. Nie znasz dobrze jakiejś dziedziny – nie ryzykuj. Kolejny przykład to wybuch wojny. Ukraińskich hrywien prawie nikt nie kupuje, a rubel stał się praktycznie niewymienialny na cokolwiek (poza Rosją). Polski złoty też stracił na wartości na rynkach międzynarodowych, gdyż staliśmy się krajem frontowym i bezpośrednio zagrożonym wciągnięciem w konflikt zbrojny. Nikt, nawet najlepiej opłacani analitycy, nie dadzą 100% gwarancji, ile coś będzie realnie warte w przyszłości.

5. Kupuj zgodnie z zasadą „Biednych nie stać na oszczędzanie…”

… na jakości. Cena to jedno z najważniejszych kryteriów podczas podejmowania decyzji zakupowych. Tymczasem mniejszy wydatek nie zawsze okazuje się bardziej opłacalny dla konsumenta w dłuższej perspektywie. Przykład – dobrze oceniany telewizor renomowanego producenta kosztuje 5 tysięcy. Tymczasem inna firma oferuje model o porównywalnych parametrach technicznych za 2 tysiące złotych. Na pierwszy rzut oka wygląda jak okazja, z której grzech nie skorzystać!

Czy rzeczywiście tak będzie okaże się dopiero po kilku latach użytkowania. Jeżeli droższy sprzęt będzie działać bez zarzutu przez dekadę, a tańszy po upływie gwarancji nie będzie nadawał się nawet do naprawy, to bardziej opłacalny i oszczędniejszy będzie telewizor początkowo droższy. Jego nabywca przez 10 lat wyda 5 000 zł, a konsumenci wybierający tańszą alternatywę w tym samym czasie wydaliby ok. 10 000 zł, czyli 2 razy więcej. Problem w tym, że wyższa cena nie zawsze przekłada się na żywotność. Przed poważnym wydatkiem na buty, ubrania, sprzęt AGD, RTV, samochód itp. warto wyłączyć emocje i zdobyć jak najwięcej informacji o poszczególnych produktach.

Jak oszczędzać pieniądze? Nawet przy niskich dochodach warto mieć oszczędności!

Finansowe koło ratunkowe zawsze się przydaje. I tu ponownie sprawdza się przysłowie – „Umiesz liczyć? Licz na siebie!”. Odłożona suma zwiększa pole manewru w razie jakichkolwiek kłopotów. Masz jeszcze jakieś pomysły na to, jak oszczędzać pieniądze? Podziel się nimi w komentarzu!

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Fotowoltaika czy się opłaca

Fotowoltaika – czy się opłaca? Krótkie spojrzenie na oszczędności z paneli słonecznych

Następny artykuł
jak oszczędzać wodę

Jak oszczędzać wodę w domu? Porady, wskazówki dla ciebie – najlepsze sposoby na oszczędzanie wody

Zobacz też