Fotowoltaika – czy się opłaca? Krótkie spojrzenie na oszczędności z paneli słonecznych

Trudno spotkać właściciela gospodarstwa domowego czy firmy, który ostatnio nie szukałby oszczędności na energii elektrycznej. Najczęściej w takich wypadkach rozważania prowadzą do fotowoltaiki i jej cen. Jak korzystna jest fotowoltaika – czy się opłaca?
Fotowoltaika czy się opłaca

Aby przekonać się co do opłacalności fotowoltaiki, pod uwagę należy wziąć kilka czynników zależnych od indywidualnych przypadków. Ważne będzie też myślenie długoterminowe i gotowość poniesienia jednorazowej inwestycji oraz ewentualnych kosztów utrzymania.

Inwestycję w fotowoltaikę można porównać do wykupienia ogromnego zapasu na karcie pre-paid w telefonii. W takiej sytuacji nie będzie potrzeby odnawiania kredytu i ważności konta przez długie lata. Potrzebne są do tego jednorazowe środki i technologie lub zasady umożliwiające dokonanie takiej przedpłaty. Z instalacją jest nieco podobnie. Spójrzmy, jakie kwestie wpłyną na skuteczność i opłacalność „operacji fotowoltaika”.

Zagadnienia zużycia prądu – jak obliczyć czas zwrotu?

Na twoją decyzję o zakupie fotowoltaiki w pierwszej kolejności powinno wpłynąć obliczenie rocznego zużycia energii. Panele będą tym bardziej opłacalne, im więcej zużywasz energii. Podamy teraz w skrócie najważniejsze wskazówki. Jeśli będziesz potrzebował więcej szczegółowych informacji, możesz zajrzeć na strony specjalistów, np. davinci.pl.

Mierz pełne zużycie energii z fotowoltaiki

Pomnóż liczbę kWh z miesięcznych rachunków od operatora sieci energetycznej przez 12 i przez stawkę, w oparciu o którą rozliczasz prąd. To twój roczny koszt zużycia energii, który wskaże, jak mocną instalację powinieneś zbudować.

Załóż, że fotowoltaika pokryje całość twojego zapotrzebowania na elektryczność i wyprodukuje okresowe nadwyżki, które odprowadzisz do sieci.

Ile lat musi minąć, by fotowoltaika się zwróciła?

Oblicz roczną sumę zaoszczędzoną na niekupowaniu prądu i tę uzyskaną z jego sprzedaży – w zależności od różnego okresowo stopnia autokonsumpcji (np. 30% prądu oszczędzonego na niekupowaniu i 70% prądu sprzedanego). Warto tak zorganizować konsumpcję, abyś mógł wykorzystać jak najwięcej energii z własnego źródła.

Przeczytaj  Jak ustawić piec gazowy ekonomicznie – porady na ogrzewanie kotłem kondensacyjnym

Następnie uwzględnij wszystkie koszty instalacyjne fotowoltaiki i podziel je przez roczną sumę oszczędności. Otrzymasz liczbę, która wskaże, ile lat będziesz potrzebował na zwrot inwestycji.

Najkorzystniejsze rozwiązania są kompleksowe

Zakładając instalację fotowoltaiczną, myślałeś o utrzymaniu autokonsumpcji na jak najwyższym poziomie? Wiesz, że produkcja prądu z fotowoltaiki ustaje lub maleje nocą i w pochmurne dni, a chciałbyś jak najrzadziej korzystać z pomocy centralnej sieci dystrybucyjnej?

Możesz obrać kierunek na najlepiej zorganizowaną oszczędność i połączyć swoją instalację z systemem pompy ciepła oraz magazynem energii. Tym sposobem zapewnisz ogrzewanie domu czy siedziby firmy z minimalnym wykorzystaniem poborów energii, a większość  wyprodukowanych kilowatogodzin będzie mogła być magazynowana do użycia w innym momencie.

Inwestycyjna strona rachunku ma oczywiście znaczenie, ale ogromną zaletą jest też to, że cały system będzie działał niezależnie, gwarantując większą niezawodność i prawdziwą autonomię. Czy warto zakładać fotowoltaikę? Czy się opłaca? Poniżej przedstawiamy kilka informacji, które mogą ci pomóc w odpowiedzi na te pytania.

Fotowoltaika – czy się opłaca? Zalety i wady lokalnego prawa

Zastanawiając się, czy fotowoltaika się opłaca, musisz bowiem wziąć pod uwagę możliwość dofinansowania montażu paneli słonecznych i ulgi podatkowe, jakie możesz uzyskać na przestrzeni funkcjonowania twojej instalacji.

W przypadku domów jednorodzinnych możesz skorzystać z rządowego programu “Mój Prąd 4.0” i ulg termomodernizacyjnych, jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła

Jeżeli prowadzisz działalność masz  możliwość wpisania instalacji fotowoltaicznej i termicznej w koszty . To pozwoli dodatkowo zmniejszyć wymagany nakład środków.

Z fotowoltaiką on-grid, czyli podłączoną do sieci dystrybucyjnej, pozostaniesz jednak zależny od zmieniającego się prawa rozliczeniowego i cen energii na rynku. Odpowiedź na pytanie o opłacalność nie jest więc łatwa i wymaga precyzyjnych obliczeń, choć zwykle będzie twierdząca. 

Zielona energia może okazać się przyszłością także twojego domu, jeśli dobrze rozplanujesz budowę całego systemu i zmaksymalizujesz niezależność od rynku energii. 

Przeczytaj  Podatek dochodowy – co to jest? Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku w 2022 r?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
filtracja oleju hydraulicznego

Filtracja oleju hydraulicznego sposobem na oszczędności

Następny artykuł
jak oszczędzać pieniądze

Jak oszczędzać pieniądze – krótki poradnik. Ile odkładać z tego, co zarabiasz co miesiąc?

Zobacz też