Do jakiej kwoty można dorobić, aby nie płacić podatku?

Do jakiej kwoty można dorobić, aby nie płacić podatku? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od wieku podatnika. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile wynosi kwota wolna od podatku oraz na czym polega PIT zerowy!
do jakiej kwoty można dorobić aby nie płacić podatku

Wysokość kwoty wolnej od konieczności odprowadzenia podatku dochodowego jest różna w zależności od wieku podatnika. Najmłodsi pracownicy mogą skorzystać z nowego programu rządowego „Bez PIT dla młodych”. Starszych dotyczyć będzie ulga w postaci podwyższonej niedawno kwoty wolnej od podatku. Na czym dokładnie polegają te dwie instytucje? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, do jakiej kwoty można dorobić, aby nie płacić podatku!

Do jakiej kwoty można dorobić, aby nie płacić podatku? PIT zerowy, jako ulga podatkowa dla najmłodszych pracowników

Młodzi ludzie zastanawiający się, do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z PIT-37, muszą wiedzieć, że od niedawna znajdują się w mocno uprzywilejowanej sytuacji. Pracownicy, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia, są bowiem objęci rządowym programem „Bez PIT dla młodych”.

Zwolnienie z konieczności odprowadzania do urzędu skarbowego podatku dochodowego dotyczy wszystkich osób do 26. roku życia, które osiągają przychody z tytułu: stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, jak również umów zlecenia. Kwota zwolniona nie może przekraczać 85 528 złotych brutto rocznie, a więc 7 127 złotych brutto miesięcznie. Ulga nie będzie dotyczyć osób pracujących na podstawie umowy o dzieło, czy prowadzących własną działalność gospodarczą. Zwolnienie ominie również osoby pobierające zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne oraz młodych rodziców przebywających na urlopie macierzyńskim.

Instytucja kwoty wolnej od podatku

Osoby, które przekroczyły 26. rok życia, również mogą nie płacić podatku dochodowego. Tę grupę pracowników dotyczy instytucja kwoty wolnej od podatku. Obecnie wynosi ona 30 000 złotych brutto rocznie. Z kwoty wolnej mogą skorzystać osoby rozliczające się z fiskusem na zasadach ogólnych, korzystając z formy opodatkowania, jaką jest skala podatkowa. Kwotę wolną od podatku można wykazać na deklaracjach PIT-36 oraz PIT-37.

Przeczytaj  Jak oszczędzać wodę w domu

Z udogodnienia w postaci kwoty wolnej od podatku nie skorzystają podatnicy rozliczający przychody za pomocą podatku liniowego oraz ryczałtu ewidencjonowanego oraz ci, którzy osiągnęli dochód z kapitałów pieniężnych lub ze zbycia nieruchomości. Do końca roku 2022 z kwoty wolnej nie będą mogli skorzystać również podatnicy pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Odpowiedź na pytanie: „Do jakiej kwoty można dorobić, aby nie płacić podatku?” wymaga podzielenia podatników na dwie grupy z uwagi na ich wiek. Najmłodsi pracownicy będą objęci programem PIT-u zerowego, ci starsi mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci

Kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci?

Następny artykuł
alimenty na rodziców kiedy nie trzeba płacić

Alimenty na rodziców: kiedy nie trzeba płacić?

Zobacz też