Jak nie płacić podatku od kryptowalut?

„Jak nie płacić podatku od kryptowalut?” – to pytanie, które zapewne zadaje sobie każda osoba osiągająca zyski z inwestowania w waluty alternatywne. Istnieje kilka sposobów na to, jak uniknąć podatku dochodowego. Sprawdź!
jak nie płacić podatku od kryptowalut

Sprzedaż kryptowalut z zyskiem wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. W tym przypadku należy opłacić podatek dochodowy, a zysk rozliczyć na formularzu PIT-38 do końca kwietnia roku następującego po jego osiągnięciu. Czy da się coś zrobić, aby pominąć tę powinność? Sprawdziliśmy, jak nie płacić podatku od kryptowalut!

Co stanowi podstawę podatku dochodowego przy kryptowalutach?

Zastanawiasz się, czy opłaca się kopać kryptowaluty? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, ponieważ zapewne nie każdy zakup okaże się trafionym. Istnieje jednak szereg osób, które dorobiły się znacznych sum dzięki inwestycjom w rynki alternatywne. Obecnie, jeśli handel kryptowalutami przynosi zysk, należy go wykazać w deklaracji PIT-38 i odpowiednio opodatkować.

Przychód z handlu kryptowalutami klasyfikowany jest jako przychód z rynków kapitałowych. Zgodnie z polskim prawem podatkowym, każdy zysk zrealizowany na rynkach kapitałowych powinien zostać opodatkowany podatkiem dochodowym w wysokości 19%.

Podatki wynikające z obrotu kryptowalutami rozlicza się za pomocą formularza PIT-38 i wpłaca na konto urzędu skarbowego do 30. dnia kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym przychód został osiągnięty. W przypadku dochodów z kryptowalut nie ma możliwości korzystania z odliczeń oraz ulg podatkowych. Nie istnieje również kwota wolna od podatku.

Jak nie płacić podatku od kryptowalut?

Czy istnieją legalne sposoby na to, jak nie płacić podatku od kryptowalut? Oczywiście, że tak!

Stablecoiny

W przypadku kryptowalut obowiązek podatkowy powstaje wówczas, gdy sprzedasz kryptowalutę za walutę fiducjarną, a więc powszechnie obowiązując środek płatniczy (złotówki, euro, dolary, etc.). Jeśli natomiast walutę alternatywną wymieni się na inną kryptowalutę, to podatku płacić nie trzeba. Z tego względu opłaca się wymieniać kryptowaluty na inne kryptowaluty, ale jedynie takie, których kurs oparty jest o walutę fiducjarną, najczęściej dolara. Takie kryptowaluty określa się mianem: „stablecoinów”.

Przeczytaj  Jak zacząć oszczędzać w domowym budżecie? Planowanie i ograniczanie wydatków

Korzystanie z anonimowych kont oraz bitomatów

Na rynku istnieją giełdy kryptowalut pozwalające na anonimowe założenie konta. Nie odbywa się na nich proces weryfikacji użytkowników lub ten jest bardzo okrojony. Istnieją osoby, które korzystają z takich kont, aby przelewać na nie swoje dochody z kryptowalut i wypłacać je anonimowo w bitomatach.

Dokonywanie płatności w kryptowalutach

Niektóre kryptowaluty są tak popularne, że wiele sklepów internetowych pozwala za ich pomocą dokonywać płatności. Wystarczy posiadać kartę w typie Mastercard podpiętą pod konto kryptowalutowe i za jej pośrednictwem dokonywać płatności. Operator karty będzie automatycznie wykonywał ewentualne przewalutowania.

Podsumowując, zysk osiągnięty ze sprzedaży krytopwalut jest w Polsce opodatkowany stawką 19%. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak nie płacić podatku od kryptowalut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile trzeba mieć dzieci żeby nie płacić alimentów

Ile trzeba mieć dzieci, żeby nie płacić alimentów? Obowiązek alimentacyjny 2022

Następny artykuł
kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci

Kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci?

Zobacz też