Kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci?

Kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci? Istnieją sytuacje, kiedy nie ma konieczności, żeby płacić gminie za wywóz odpadów. To dobra wiadomość, ponieważ opłaty są coraz bardziej dotkliwe dla domowego budżetu. Zapraszamy do lektury!
kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci

Opłaty za wywóz śmieci powinny być ponoszone jedynie za okres, kiedy te faktycznie są wytwarzane, a jeśli na danej posesji zupełnie nie produkuje się śmieci, to nie ma obowiązku, aby płacić za ich odbiór. To ważna informacja, którą powinien posiadać każdy właściciel nieruchomości. Sprawdź dokładnie, kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci!

Kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci?

Zastanawiasz się, kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci? Odpowiedź jest prosta: kiedy w ogóle nie wytwarzasz odpadów na terenie danej posesji. Gmina nie może nikogo zmusić do podpisania umowy na wywóz śmieci. Jeśli jednak nie chcesz ponosić takiej opłaty, konieczne jest złożenie w gminie oświadczenia o tym, że nie produkujesz odpadów. Uważaj, ponieważ, kiedy nie będzie ono zgodne z prawdą, grozi ci odpowiedzialność karna.

Istnieją dwie sytuacje, kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci:

  1. kiedy nieruchomość zupełnie nie jest użytkowana;
  2. kiedy nieruchomość jest domkiem letniskowym, z którego korzysta się okazjonalnie, a podczas pobytu w nim śmieci są gromadzone, a następnie wywożone i wyrzucane przy głównym miejscu zamieszkania.

Nie chcesz płacić za śmieci? Uważaj na kontrole gminne!

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakazuje, żeby każdy właściciel nieruchomości udokumentował spełnienie obowiązku pozbywania się odpadów. Oznacza to, że z każdej zamieszkałej nieruchomości śmieci muszą być regularnie wywożone. Umowę o wywóz śmieci najłatwiej podpisać z gminą. Kiedy jednak nie chcesz tego zrobić, możesz zatrudnić dowolną inną firmę, która ma zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbioru odpadów komunalnych. W takim wypadku należy jednak spodziewać się gminnych kontroli, podczas których konieczne będzie udokumentowanie zawarcia umowy o wywóz śmieci oraz dokonywania opłat na rzecz firmy sprzątającej odpady komunalne.

Przeczytaj  Jak oszczędzać gaz? Sprawdzone sposoby na zatrzymanie pieniędzy w portfelu

Domek letniskowy: kiedy nie trzeba ponosić opłat za śmieci?

W przypadku posiadania domku letniskowego nie ma konieczności podpisywania z gminą umowy o wywóz śmieci. Należy jednak złożyć w gminie oświadczenie, że właściciel nie wytwarza odpadów, ponieważ nieruchomość nie jest przez niego użytkowana w sposób trwały. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji koniecznym może być udowodnienie gminnym kontrolerom, że śmieci wytwarzane podczas obecności właścicieli w domku są utylizowane w odpowiedni sposób, a więc na przykład pakowane w worki i wyrzucane w stałym miejscu zamieszkania.

Podsumowując, całkowity brak użytkowania nieruchomości lub korzystanie z niej w sposób okazjonalny to dwie sytuacje, kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci. W pozostałych przypadkach właściciel posesji ma obowiązek zawrzeć umowę o wywóz odpadów z odpowiednim organem gminnym lub prywatną firmą posiadającą odpowiednie uprawnienia, a następnie systematycznie płacić za tę usługę. Dowody płatności powinny być gromadzone na wypadek przeprowadzenia ewentualnej kontroli gminnej w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak nie płacić podatku od kryptowalut

Jak nie płacić podatku od kryptowalut?

Następny artykuł
do jakiej kwoty można dorobić aby nie płacić podatku

Do jakiej kwoty można dorobić, aby nie płacić podatku?

Zobacz też