Jak oszczędzać mając niewielkie zarobki?

kobieta patrzy na skarbonkę i swoje osczędności

Choć płaca minimalna wynosi w Polsce aż 3010 zł brutto miesięcznie, to niemal 2,6 mln Polaków zarabia mniejszą kwotę. Dzieje się tak, bo nie wszyscy pracują na pełen etat, a także z racji na szarą strefę, która wciąż stanowi duży problem w sektorze małych przedsiębiorstw. Niewielkie zarobki wiążą się z koniecznością mądrego oszczędzania tak, by nie wydawać za wiele, ale wciąż zaspokajać życiowe potrzeby. Jak oszczędzać mając niewielkie zarobki?

Dlaczego warto regularnie oszczędzać?

Jak przekonują nas ekonomiści, regularnie oszczędzanie nawet niewielkich kwot to klucz do sukcesu w zarządzaniu domowym budżetem. Dlatego nawet w sytuacji niewielkich zarobków warto zacisnąć pasa i postanowić, że oszczędza się co miesiąc nawet najmniejszą kwotę. Pieniądze należy odkładać na konto oszczędnościowe lub lokatę, by mieć do nich szybki dostęp. Dodatkowe środki przydadzą się, gdy nadejdzie czarna godzina i pojawią nie niespodziewane wydatki, a także np. w razie utraty lub zmiany pracy. Oczywiście oszczędzając niewielkie kwoty nie zbudujemy dużej poduszki finansowej, ale wyrobimy cenny nawyk, który może zaprocentować w przyszłości. Co istotne, na początku miesiąca należy dokładnie zaplanować budżet i nie wydawać środków na niepotrzebne zachcianki, a pieniądze zaoszczędzone w ten sposób można odłożyć na koncie oszczędnościowym.

Jak oszczędzać w życiu codziennym?

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie w trakcie życia codziennego. Niektóre z nich są mało efektywne, dzięki innym zaoszczędzimy zaskakująco poważne pieniądze. Przede wszystkim warto przyjrzeć się wydatkom gospodarstwa domowego i zobaczyć, na czym można łatwo oszczędzić. Przykładowo codzienny dojazd samochodem do pracy można zastąpić korzystaniem z tańszego transportu publicznego. Duże oszczędności może zapewnić kupowanie w tanich dyskontach, a także na lokalnych bazarach, gdzie często można znaleźć bardzo tanie warzywa i owoce. Warto pamiętać o gaszeniu świateł i oszczędnym gospodarowaniu gazem czy prądem – pozwoli to na obniżenie comiesięcznych rachunków i przełoży się na realne oszczędności.

Przeczytaj  Jak zmniejszyć podatek dochodowy – sprawdzone sposoby na płacenie niższych podatków

Jak oszczędzać na tanich kredytach i pożyczkach?

Gdy pojawiają się niespodziewane wydatki, chętnie sięgamy po pożyczki i kredyty. To najwygodniejszy sposób na zdobycie dodatkowych środków, jednak wiąże się z pewnymi kosztami. Warto i tutaj szukać oszczędności, wybierając najkorzystniejsze oferty z najniższą prowizją pożyczkodawcy. Przydaje się przy tym wysoka zdolność kredytowa, na którą wpływa stabilność zatrudnienia. Przykładem tego jest wzajemny wpływ, jaki ma kredyt gotówkowy a umowa na czas określony. Kredytodawcy preferują osoby ze stałym zatrudnieniem, często zapewniając im lepsze warunki umowy. Oczywiście nie jest to zasada, a również na umowie o pracę na czas określony można uzyskać atrakcyjne warunki kredytu gotówkowego.

Zebraliśmy jedynie kilka wśród dziesiątek skutecznych sposobów na oszczędzanie przy niewielkich zarobkach. Warto zastosować się do naszych rad, ale by poprawić sytuację finansową nie należy jedynie oszczędzać, ale też aktywnie pracować na rzecz zwiększenia wynagrodzenia!

Więcej informacji na temat kredytów znajdziesz na stronie: Saverium.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dom jednorodzinny jak oszczędzać

Jak oszczędzać, mieszkając w domu jednorodzinnym?

Następny artykuł
L4 z powodu depresji

Czy przez brak pieniędzy można popaść w depresje?

Zobacz też