Najczęściej wybierane formy oszczędzania – konto oszczędnościowe, lokata, a może jednak obligacje?

Oszczędzanie to odkładanie określonych kwot, które mają stanowić poduszkę bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych wydatków. To prawdziwa sztuka i umiejętność, której warto uczyć się jak najwcześniej. Jakie formy oszczędzania wybierać? Podpowiadamy!
formy oszczędzania

Większość z nas prowadzi konsumpcyjny styl życia. Wiele osób lubi się otaczać przedmiotami, folgować zachciankom, planować wakacyjne wyjazdy. Nie brakuje tych, którzy żyją z dnia na dzień, często wydając to, co zarobili, niemal na bieżąco. Jest jednak spora grupa osób, które znają moc oszczędzania i wiedzą, że kluczem do bezpiecznej przyszłości jest odkładanie pieniędzy. Ci, którzy wykorzystują różne formy oszczędzania, mają na celu tworzenie zasobów, z których będzie można skorzystać w razie niespodziewanych wydarzeń. Jakie możliwości są dostępne? Sprawdź!

Formy oszczędzania – konto oszczędnościowe czy lokata?

Podstawowym sposobem oszczędzania jest korzystanie z konta oszczędnościowego, które działa jak skarbonka. Możesz wpłacać na nie pieniądze, zamiast trzymać na rachunku nieoprocentowanym. Choć nie zarobisz dużo na koncie oszczędnościowym, to taka forma oszczędzania ma kilka ważnych zalet:

  • środki możesz dowolnie wpłacać i wypłacać;
  • odsetki naliczane są od każdej kwoty, za każdy dzień;
  • niewielkie oprocentowanie umożliwia pomnażanie kapitału.

Jak działa lokata?

Inną formą oszczędzania jest lokata. Decydując się na wpłatę środków, musisz pamiętać, że przez ściśle określony czas nie będziesz miał do nich dostępu. Czas trwania lokaty jest zróżnicowany, może to być kilka miesięcy lub lat. To ty decydujesz, czy wybierzesz oszczędzanie krótkoterminowe, czy też długoterminowe. Pod uwagę weź również oprocentowanie – może być stałe lub zmienne. Odsetki wypłacane są na koniec terminu umowy.

Obligacje czy akcje?

Jakie inne formy oszczędzania cieszą się popularnością? Pomysłem może być zakup obligacji lub akcji. Obligacje to papiery dłużne, dzięki którym można określoną kwotę zabezpieczyć, a przy okazji zarobić na odsetkach. Za najpopularniejsze, a zarazem najbezpieczniejsze uchodzą obligacje Skarbu Państwa. W tym przypadku również masz możliwość określenia czasu wykupu obligacji – mogą to być 2 lata, ale równie dobrze 10 lat.

Przeczytaj  Jakie jest średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny? Sprawdź!

A może wybrać akcje?

Akcje są papierami wartościowymi emitowanymi przez spółki akcyjne. Ich wykup sprawia, że stajesz się współwłaścicielem danego przedsiębiorstwa. Możesz liczyć na dywidendę i na zarobek, jeśli akcje zwiększą swoją wartość. W tym przypadku trzeba liczyć się także z ryzykiem – cena akcji może spaść, a zatem inwestor może stracić. 

Oszczędzanie a inwestowanie

Swoje środki finansowe można zabezpieczać na wiele różnych sposobów. Jeśli dysponujesz większą kwotą, możesz ją zainwestować. Popularną metodą chronienia własnych funduszy jest zakup nieruchomości, a także dzieł sztuki, złota, srebra. Wiele osób decyduje się na kupno obcych walut. 

Warto wiedzieć, że oszczędzanie może przybrać różne formy – odkładanie nadwyżki na konto, ale również inwestowanie w papiery wartościowe czy inne aktywa. Pieniądze można również gromadzić w tzw. trzecim filarze, w którego skład wchodzi IKE oraz IKZE. Osoby wybierające ten sposób oszczędzania cieszą się dodatkowymi preferencjami podatkowymi.

Dlaczego warto oszczędzać?

Dlaczego warto wybrać którąś z form oszczędzania? Odłożone pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa, pozwalają nie martwić się o przyszłość. To zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń czy niespodziewanych wydatków. 

Choć nie jest łatwo zacząć oszczędzać, warto przeanalizować możliwe sposoby gromadzenia środków finansowych i wybrać najlepszy dla siebie. Czy chcesz odkładać przez kilka lat czy tylko miesięcy? Chcesz korzystać z pieniędzy na bieżąco, w razie potrzeby, czy też dopiero gdy umowa dobiegnie końca? Przemyśl, które formy oszczędzania spełnią twoje wymagania i zacznij myśleć przyszłościowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny artykuł
jak nie marnować jedzenia

Jak nie marnować jedzenia? Poznaj sprawdzone metody!

Zobacz też