Jak oszczędzać na emeryturę? Jak odkładać, by żyć pełnią życia? Najlepsze pomysły

Większości z nas emerytura kojarzy się z odpoczynkiem, relaksem, a nawet realizowaniem planów odkładanych latami. Co zrobić, by mieć wystarczające środki finansowe? Jak oszczędzać na emeryturę i kiedy zacząć? Tłumaczymy.
Jak oszczędzać na emeryturę

Przeprowadzane badania pokazują, iż niemal ¼ Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Nie tworzy poduszki bezpieczeństwa, która gwarantuje spokój i pozwala snuć plany na przyszłość. Często myśl o emeryturze napawa lękiem, budzi obawy. Wyliczenia nie napawają optymizmem, przyszła emerytura z trudem zaspokoi podstawowe potrzeby. Remedium na wszystkie te bolączki jest sukcesywne odkładanie na przyszłość. Jak oszczędzać na emeryturę i planować przyszłość?

Narzędzia ułatwiające oszczędzanie

Aby zabezpieczyć przyszłość, zgromadzić środki finansowe na czas, gdy zakończy się kariera zawodowa, warto założyć konto oszczędnościowe. Jest to alternatywa dla zwykłego konta – nie tylko odkładasz pieniądze, ale możesz liczyć na odsetki. Wystarczy sukcesywnie, każdego miesiąca wpłacać określoną kwotę. To doskonały sposób na zgromadzenie niemałej sumy na przyszłe potrzeby i wydatki.

Inną metodą odkładania określonych kwot jest skorzystanie z lokat. To bardzo proste narzędzie – odkładasz pewną sumę na określony czas np. rok. W tym czasie pieniądze pracują, a Ty po zakończeniu umowy otrzymasz odsetki. Lokata różni się od konta oszczędnościowego tym, że pieniądze wpłaca się jednorazowo, a pobrać można je po upływie okresu trwania umowy.

Jak oszczędzać na emeryturę? Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe to kolejny sposób na zgromadzenie oszczędności. Jak działają? Środki odkładane są przez trzy strony – 2% wynagrodzenia brutto oddaje pracownik, pracodawca odkłada 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika, państwo natomiast oddaje 250 zł na początek umowy oraz 240 zł każdego roku. Uzyskane w ten sposób kwoty mają stanowić zabezpieczenie przyszłości. 

A może Indywidualne Konto Emerytalne?

Innym sposobem oszczędzania na emeryturę jest IKE oraz IKZE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Programy te oferowane są przez banki, zakłady ubezpieczeń, domy maklerskie. Podstawową różnicą między nimi jest limit wpłat. Zysk z IKE jest zwolniony z podatku od dochodów, unikniesz go także przy wypłacie środków. 

Przeczytaj  Światowy Dzień Oszczędzania – czy to dobry moment, by zacząć dbać o swoje finanse?

O założeniu IKE powinien pomyśleć każdy, kto chce oszczędzać na emeryturę. Aby skorzystać z przywilejów podatkowych, pieniądze należy wypłacić dopiero w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Wypłacone wcześniej środki podlegają opodatkowaniu 19-procentowym podatkiem od dochodów kapitałowych. O czym jeszcze trzeba pamiętać, by nie płacić podatku? Wpłacać środki przez dowolnych 5 lat kalendarzowych, a ponad połowę środków wpłacić przynajmniej 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.

Emerytura a fundusze inwestycyjne

Pomysłem na gromadzenie środków finansowych może być ich lokowanie w funduszach inwestycyjnych. Musisz jednak pamiętać, że inwestowanie pieniędzy zawsze związane jest z ryzykiem, a Ty nie poznasz swojego zysku z góry. Może on być różny, może się jednak zdarzyć, że stracisz. Fundusze inwestycyjne są jednak wciąż postrzegane jako w miarę bezpieczny sposób inwestowania.

Jeśli chcesz pomnażać swoje środki, możesz także nabyć obligacje lub akcje, a nawet inwestować w złoto, dzieła sztuki. Popularnością cieszy się także zakup nieruchomości, którą można wynajmować, a następnie odsprzedaż z zyskiem. 

Jak odkładać pieniądze na emeryturę? Jak widzisz sposobów jest wiele. Tu wspomnieliśmy o najpopularniejszych metodach tworzenia poduszki bezpieczeństwa. Warto jednak stosunkowo wcześnie pomyśleć o odkładaniu i budowaniu finansowej niezależności, nie odkładać tej decyzji na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak zacząć oszczędzać

Jak zacząć oszczędzać w domowym budżecie? Planowanie i ograniczanie wydatków

Następny artykuł
Jak oszczędzać wodę dla dzieci

Jak oszczędzać wodę dla dzieci? Jak zadbać o światowe zasoby? Proste sposoby

Zobacz też