Jak zmniejszyć zużycie pelletu? Dowiedz się, od czego zależy spalanie i jak je zoptymalizować!

Ze względu na koszty ogrzewania nawet posiadacze nowoczesnych kotłów zastanawiają się, jak zmniejszyć zużycie pelletu. To ogromna różnica, kiedy piec spala 5–15 kg opału dziennie zamiast 50 kg lub więcej. Poznaj wskazówki, jakich udzielają fachowcy!
ak zmniejszyć zużycie pelletu

Zapytania o sposoby optymalizacji otrzymują m.in. producenci urządzeń grzewczych, sprzedawcy handlujący pelletem czy eksperci z branż energetycznych oraz dom i ogród. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie tych zaleceń, które powtarzają najczęściej. Porady na to, jak zmniejszyć zużycie pelletu, dotyczą zarówno pieców oraz opału, jak i efektywności energetycznej ogrzewanego budynku/lokalu. Obniżenie zapotrzebowania na ciepło wiąże się głównie z inwestycjami w izolacje. Duże znaczenie ma także tryb działania kotła, wynikający z wymagań użytkowników i/lub rodzaju głównej jednostki.

Jak zmniejszyć zużycie pelletu przez piec – stan kotła, jakość opału

Urządzenia grzewcze na pellet można podzielić według kilku różnych kryteriów. Jednym z nich będzie obecność żarnika, który decyduje o sposobie funkcjonowania całości. Piece wyposażone w ten element można niemal dowolnie rozpalać i wygaszać – kotły bez żarnika często działają w trybie 24/7. To pokazuje, że zakres odpowiedzi na pytanie „jak zmniejszyć zużycie pelletu?” będzie niezwykle szeroki, zaczyna się już na etapie projektowania i budowy systemu ogrzewania.

Duże znaczenie ma także konserwacja kotła. Z kolei poziom osadów wewnątrz pieca w dużej mierze wynika z jakości opału. Im lepszy pellet, tym mniej zanieczyszczeń, które mogą obniżyć sprawność całego systemu grzewczego. Poniżej najważniejsze rady z zakresu zaopatrywania się w paliwo dla pieca:

  • nie kupować zapasów pelletu na cały sezon, jeżeli dany produkt nie został przez ciebie wcześniej dokładnie przetestowany;
  • wypróbować kilka wariantów opału w porównywalnych warunkach;
  • dokładnie czytać informacje na opakowaniu – pellet dobrej jakości powstaje głównie z czystych trocin i drewna (mniejsza zawartość słomy);
  • poszukać opinii i rekomendacji użytkowników tego samego kotła oraz mieszkańców porównywalnych domów.
Przeczytaj  Jak najlepiej oszczędzać pieniądze: porady eksperta

Rozsądne używanie ogrzewania zmniejszy zużycie pelletu

Jeżeli twój piec posiada żarnik, naprawdę nie musisz utrzymywać go rozpalonego przez całą dobę, przez 365 dni w roku. I to nawet jeśli kocioł podgrzewa wodę w domowych kranach – przeanalizuj, kiedy naprawdę używasz ciepłej wody. Najczęściej jest ona potrzebna tylko przez parę godzin dziennie, rano i/lub wieczorem.

Zastanów się również nad ustawieniami sterownika. Dopasowywanie temperatury poszczególnych pomieszczeń do realnych potrzeb domowników oraz pory dnia to jeden z najlepszych sposobów na to, by realnie zmniejszyć zużycie pelletu przez piec. Musisz zatroszczyć się o to, by ciepło nie uciekało drzwiami i oknami na zewnątrz!

Jak zmniejszyć zużycie pelletu? Zadbaj o parametry cieplne budynku!

Uszczelnienie wszelkich otworów montażowych powinno drastycznie zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne domu. Jeśli nie masz możliwości przeprowadzenia remontu, sięgnij po rozwiązania sezonowe – np. gumowe uszczelki z powłoką samoprzylepną. Duże znaczenie mają także:

  • pokrycia dachowe;
  • izolacja murów;
  • zabezpieczenie fundamentów.

Nie da się ukryć, że osuszanie i wypełnianie szczelin w konstrukcji budynku to spory wydatek. I potrzeba kilku sezonów grzewczych, by się zwrócił. Statystyki pokazują, jak zmniejszenie zużycia pelletu wpływa na domowy budżet. Właściciele domów, którzy spalali po 20–30 kg opału na dobę (większe zużycie zwykle oznacza poważniejszy problem z instalacją lub wyjątkowo srogą zimę), po wprowadzeniu byli w stanie zejść do poziomu 3–5 kg/dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Czego nie powinno się marnować

Czego nie powinno się marnować? Praktyczne wskazówki dla oszczędzających

Następny artykuł
Jak zmniejszyć podatek za budynki gospodarcze

Jak zmniejszyć podatek za budynki gospodarcze? Poznaj porady specjalistów!

Zobacz też