Jak ustawić piec gazowy ekonomicznie – porady na ogrzewanie kotłem kondensacyjnym

Coraz więcej Polaków chce wiedzieć, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie. Beztroskie rozkręcanie ogrzewania do maksimum to prosta droga do bankructwa. Nawet jeśli to przesada, to niewielka. Sprawdź, o czym warto pamiętać!
Jak ustawić piec gazowy ekonomicznie

Urządzenia grzewcze, które popularnie nazywa się piecami gazowymi, fachowcy określają jako kotły kondensacyjne. W skrócie – dochodzi w nich do skroplenia spalin gazu ziemnego. Nowoczesne urządzenia są w stanie dodatkowo odzyskać znaczną część energii cieplnej tych procesów. Kwestia tego, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie, zaczyna się już na etapie dopasowania kotła. Moc grzewcza powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło. W praktyce monterzy i sprzedawcy często radzą, by wziąć urządzenie gwarantujące pewien zapas.

Jak ustawić piec gazowy ekonomicznie – optymalne temperatury

Mało kto przeprowadza dokładne pomiary. Zapotrzebowanie na ciepło zależy nie tylko od indywidualnych preferencji, ale także powierzchni czy jakości izolacji. W przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych ważne jest także to, czy i jak „grzeją” sąsiedzi. W poradnikach na temat tego, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie, autorzy wielokrotnie podkreślają rolę temperatury czynnika grzewczego. Kotły kondensacyjne charakteryzują się najwyższą efektywnością, kiedy ta mieści się w przedziale 35–50°C.

Jednak nie jest też tak, że wystarczy raz przekręcić kilka pokręteł i już zawsze, niezależnie od okoliczności, ogrzewanie będzie możliwie najtańsze. Eksperci podkreślają, że poziom zużycia gazu w piecu kształtuje mnóstwo czynników. A nie wszystkie spośród nich użytkownik jest w stanie skontrolować lub zmierzyć. Podczas optymalizacji systemu grzewczego trzeba wziąć pod uwagę między innymi:

  • temperaturę wewnątrz pomieszczeń;
  • temperaturę na zewnątrz budynku;
  • sprawność poszczególnych komponentów;
  • przepływ, moc i inne parametry grzejników.

W kotłach dwufunkcyjnych liczy się także stan komory spalania

W dużym uproszczeniu – określa on, skąd piec czerpie powietrze niezbędne do przeprowadzenia reakcji. Otwarcie komory sprawia, że piec wykorzystuje zasoby ze środka pomieszczenia. Po zamknięciu zasysa powietrze z zewnątrz. Specjalne wykresy dostarczone przez producenta urządzenia powinny pokazywać, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie. Istnieje wiele zależności pomiędzy ustawieniami sterownika, warunkami zewnętrznymi i trybem komory spalania kotła.

Przeczytaj  Jak działają dane komórkowe oraz rozmaite sposoby ich oszczędzania

Wydajność pieca gazowego a wskaźnik temperatury pomieszczenia

Zasada jest prosta – użytkownik ustawia sobie pożądaną temperaturę, a kocioł włącza się i wyłącza po przekroczeniu określonych progów. Niektórzy fachowcy nazywają to taktowaniem pieca gazowego i ze względu na żywotność i parametry pracy urządzenia nie powinno dochodzić do takich sytuacji zbyt często. To mało ekonomiczne rozwiązanie, gdy grzejniki szybko się rozgrzewają, wychładzają, a wkrótce kocioł znowu zaczyna pracować. Długoterminowo korzystniejsze jest utrzymywanie stałej temperatury – pod warunkiem, że jest dla kogo grzać.

Jak ustawić piec gazowy ekonomicznie i nie marnować ciepła?

Całe to konfigurowanie systemu grzewczego na niewiele ci się zda, jeżeli wytworzona energia termiczna będzie uciekać na zewnątrz. Najważniejsze jest zamykanie drzwi i okien po włączeniu ogrzewania oraz kontrola ich uszczelnienia. Jeśli nie planujesz remontu, warto przed sezonem grzewczym przykleić dodatkowe uszczelki wokół ram i futryn. 

Po tym, jak ustawisz piec gazowy ekonomicznie, pilnuj zachowań swoich oraz pozostałych domowników. Wietrzenie tuż po wyłączeniu ogrzewania lub pozostawianie grzejącego kotła podczas dłuższej nieobecności będzie cię kosztować konkretne pieniądze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak oszczędzać na jedzeniu

Jak oszczędzać na jedzeniu i jeść do syta? Wskazówki proste do wcielenia w życie!

Następny artykuł
Czego nie powinno się marnować

Czego nie powinno się marnować? Praktyczne wskazówki dla oszczędzających

Zobacz też