Jak zmniejszyć podatek za budynki gospodarcze? Poznaj porady specjalistów!

Doradcy mają wiele rad na temat tego, jak zmniejszyć podatek za budynki gospodarcze. Zebraliśmy najważniejsze informacje i aktualne wytyczne. Trudno przewidywać, jak zmienią się przepisy w przyszłości. Czytaj dalej!
Jak zmniejszyć podatek za budynki gospodarcze

Za budynek gospodarczy uważa się obiekty służące właścicielom i mieszkańcom budowli mieszkalnych, indywidualnej rekreacji oraz obiekty znajdujące się w ich otoczeniu. Definicję wypełniają zarówno altany ogrodowe czy szopy na narzędzia, jak też garaże, wózkownie, rowerownie albo warsztaty czy pracownie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak zmniejszyć podatek za budynki gospodarcze – każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Pod uwagę bierze się m.in. ich położenie, wymiary oraz zadeklarowane przeznaczenie. Pamiętaj, że podatek od nieruchomości to nie jedyna danina, jaką trzeba uiszczać. Trzeba pilnować, by korekty w jednym obszarze deklaracji nie przyniosły podwyżki któregoś z pozostałych świadczeń. 

Jak zmniejszyć podatek za budynki gospodarcze – podstawy prawne opodatkowania

Opisywaną opłatę z tytułu posiadania, użytkowania lub dzierżawy nieruchomości muszą uiszczać i osoby fizyczne, i podmioty prawne. Wysokość podatku ustalają władze lokalne, które zarządzają określonym obszarem. Maksymalną stawkę podatku od nieruchomości – w tym za budynki gospodarcze – określa w corocznym rozporządzeniu Ministerstwo Finansów. Poniżej znajdziesz górne limity za 2021 i 2022 rok:

Rodzaj budynkuStawka za m² w 2021 rokuStawka za m² w 2022 roku
Budynki mieszkalne0,85 zł0,89 zł
Budynki do działalności gospodarczej24,84 zł25,74 zł
Budynki do obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym11,62 zł12,04 zł
Budynki do wykonywania świadczeń zdrowotnych 5,06 zł5,25 zł
Pozostałe8,37 zł8,68 zł

Wysokość podatku za budynek gospodarczy będzie zależeć nie tylko od zadeklarowanego przeznaczenia i powierzchni. Pod uwagę bierze się również wysokość pomieszczeń, wg poniższych zasad:

 • do 1,4 m – 0% stawki za powierzchnię użytkową danego pomieszczenia;
 • do 2,2 m – 50%;
 • powyżej 2,2 m – 100%.
Przeczytaj  Jak zlikwidować firmę, żeby nie płacić VAT od remanentu?

3 typy budynków gospodarczych, od których możesz uzyskać całkowite zwolnienie z podatku od nieruchomości

To prawo nie dotyczy obiektów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Osobom z jednoosobową firmą bardziej opłaca się przeznaczyć część pomieszczenia mieszkalnego do swojej pracy – np. na biuro albo pracownię rzemieślniczo-artystyczną – niż budować w tym celu osobny domek ogrodowy. Całkowite zwolnienie z podatku od nieruchomości za budynek gospodarczy przysługuje w następujących przypadkach:

 • powierzchnia użytkowa jest mniejsza niż 35 m²;
 • obiekt służy do działalności leśnej, rolnej lub rybackiej;
 • budynek znajduje się w posiadaniu:
  • zakładu opiekuńczego;
  • instytutu naukowego;
  • placówki oświatowej;
  • instytucji rozwojowej;
  • zakładu pracy chronionej;
  • organizacji niekomercyjnej (non-profit).

Jak zmniejszyć podatek za budynki gospodarcze przy domu jednorodzinnym? Pozostałe informacje

Ważną kwestią są terminy. Tutaj warto wspomnieć o terminie zakończenia budowy – obowiązek podatkowy powstaje 1 stycznia roku następnego. Jak obniżyć podatek za budynki gospodarcze? Poprzez odpowiednie planowanie i prowadzenie prac budowlanych, pilnując przy tym terminów zakończenia roku podatkowego. Np. za nowo wybudowany obiekt, ukończony w czerwcu, zaczniesz płacić po pół roku. Podmioty prawne odprowadzają podatek od nieruchomości co miesiąc. Osoby fizyczne i prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą muszą opłacić 4 raty w roku, kolejno do 15. dnia:

 • marca;
 • maja;
 • września;
 • listopada.

Jeśli roczna stawka podatku za budynek gospodarczy nie przekracza 100 zł, musisz opłacić całość od razu, do 15 marca. Zwłoka kompletnie się nie opłaca, choćby ze względu na odsetki. Najważniejsze są zatem kwestie budowlane, odpowiednia klasyfikacja obiektu w deklaracji oraz terminowość w płaceniu podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ak zmniejszyć zużycie pelletu

Jak zmniejszyć zużycie pelletu? Dowiedz się, od czego zależy spalanie i jak je zoptymalizować!

Następny artykuł
jak zacząć oszczędzać

Jak zacząć oszczędzać w domowym budżecie? Planowanie i ograniczanie wydatków

Zobacz też