Tani remont łazienki – czy to możliwe?

Coraz więcej osób chciałoby wiedzieć, jak przeprowadzić tani remont łazienki. Liczne propozycje i przykłady aranżacji działają na wyobraźnię. Niski koszt wcale nie musi być równoznaczny z fatalną jakością! Sprawdź, jak oszczędzać w rozsądny sposób!
tani remont łazienki

Nie jest żadną tajemnicą, że ceny u fachowców w dużej mierze zależą od lokalizacji. Pewnych prac związanych z instalacją wodociągową czy ogrzewaniem nie sposób wykonać samodzielnie. Chyba że masz odpowiednią wiedzę, umiejętności i uprawnienia. Podstawą taniego remontu łazienki zazwyczaj jest praca własnymi rękami. Szacuje się, że wynagrodzenie specjalistów stanowi ok. 30% wszystkich kosztów prac modernizacyjnych w domach i mieszkaniach.

Odświeżanie to świetny sposób na tani remont łazienki

Remont łazienki w Warszawie zapewne będzie droższy, niż choćby w Koszalinie albo w Jeleniej Górze. Jednak bez względu na lokalizację pewne elementy tego pomieszczenia są źródłem kosztów. Meble, płytki podłogowe czy kafelki na ścianach to elementy, po których najmocniej widać upływ czasu. Elementy ceramiczne – umywalkę, wannę, toaletę – nieco łatwiej utrzymać w pożądanym stanie. „Łatwiej” nie znaczy „bez wysiłku”. Systematyczne sprzątanie wydatnie poprawia stan pomieszczenia, a ze względu na wysoki poziom wilgoci duże konieczne jest także regularne wietrzenie

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nawet najlepiej utrzymane pomieszczenie może również potrzebować zmian ze względów estetycznych. Nie oznacza to wcale, że trzeba je urządzać od podstaw. W ramach taniego remontu łazienki możesz także przemalować lub odświeżyć ściany, podłogę oraz wyposażenie. Do takiego działania przydadzą ci się między innymi:

  • zestawy naprawcze do ceramiki oraz fug;
  • farby do ścian i płytek (nie trzeba ich skuwać!);
  • okładziny, naklejki oraz farby do mebli.

Których wydatków podczas remontu łazienki uniknąć, by wyszło taniej?

Jak widać po przykładzie powyżej, zakup nowych kafelków podłogowych czy płytek ściennych wcale nie jest niezbędny. A jeśli się na nie zdecydujesz, możesz położyć je bezpośrednio na starych. Pamiętaj, że w wyniku takiego remontu łazienki odczuwalnie zmniejszysz jej powierzchnię i/lub kubaturę. Wraz przemalowaniem warto wykonać gruntowanie lub użyć farby z gruntem – zwłaszcza tam, gdzie podczas kąpieli może wylewać się woda. Taki zabieg zagwarantuje większą trwałość odnowionym powierzchniom.

Przeczytaj  Jak oszczędzać pieniądze, gdy nie ma z czego oszczędzać

Kolejnym przykładem może być wstawienie prysznica w łazience. Wcale nie musisz przygotowywać nowego odpływu i dostosowywać całej instalacji. Jeżeli wanna ma wystarczająco równe dno, możesz ją starannie „obudować”, a ponad krawędzią zamontować specjalny parawan nawannowy ze szkła. Bardzo ważne jest też dbanie o higienę, co już wspomnieliśmy. Jak przypominają eksperci z firmy budowlanej Adrem, nadmierny rozwój zarodników pleśni szkodzi zdrowiu domowników i obniża wartość całego domu/lokalu, więc warto je eliminować.

Co może sprawić, że łazienka będzie wyglądać jak po remoncie?

Nowe dekoracje to rozwiązanie w sam raz dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na wydanie kilkuset lub kilku tysięcy złotych na odnowienie pomieszczenia. Drobne zmiany również rzucają się w oczy i stwarzają efekt nowości. Skup się na elementach, które w naturalny sposób przyciągają najwięcej uwagi. Najłatwiej dostrzec, że coś się zmieniło, w poniższych przypadkach:

  • zasłony prysznicowe z odświeżonym wzorem i kolorem;
  • dywaniki i maty łazienkowe przy wannie, umywalce i toalecie;
  • ozdobna narzuta na blacie komody;
  • nowe lub odświeżone wieszaki czy pręty stojaka-suszarki;
  • obecność niewielkich, mało wymagających lub sztucznych roślin (np. z pędami oplatające rury bądź lampy);
  • suche akwarium na szafce.

Widoczną różnicę sprawią także odnowione lub nowe baterie. Korzystasz z nich wielokrotnie w ciągu dnia, więc poprawa ich wyglądu z pewnością wpłynie na twój komfort. Dopilnuj, by tani remont łazienki odbywał się zgodnie z wszystkimi zaleceniami budowlanymi. Jeśli niechcący doprowadzisz np. do rozszczelnienia rur podczas robienia czegoś samodzielnie, nierozsądne oszczędzanie na fachowcach będzie cię drogo kosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak ograniczyć plastik

Jak ograniczyć plastik w codziennym życiu? Sprawdzone sposoby, by zadbać o planetę

Następny artykuł
filtracja oleju hydraulicznego

Filtracja oleju hydraulicznego sposobem na oszczędności

Zobacz też