Jak nie marnować jedzenia? Poznaj sprawdzone metody!

Problem marnowania jedzenia dotyczy zwłaszcza mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. Polska znajduje się na niechlubnym 5. miejscu wśród europejskich państwa. Powodem jest nieumiejętne gospodarowanie kupowanymi produktami. Jak nie marnować jedzenia? Sprawdź!
jak nie marnować jedzenia

Wyrzucanie jedzenia to poważny problem, a marnowanie pożywienia oznacza stratę pieniędzy. Specjaliści szacują, że mądre i racjonalne gospodarowanie żywnością pozwoli na spore oszczędności – czteroosobowa rodzina może odłożyć nawet 1–2 tys. złotych. Konsumenci najczęściej wyrzucają produkty o krótkim terminie przydatności jak wędliny, nabiał, pieczywo. Co zrobić, aby nie być w tej grupie? Jak nie marnować jedzenia i kupować je mądrze? Oto kilka wskazówek!

Jak nie marnować jedzenia? Planuj mądrze zakupy

Pierwszą zasadą jest mądre planowanie zakupów spożywczych. Przed wyjazdem do sklepu przygotuj listę potrzebnych produktów. Pamiętaj, aby nie kupować zbyt dużo, dlatego sprawdź, co zostało w lodówce, a czego zaczyna brakować. Zawsze sprawdzaj termin przydatności do spożycia, wybieraj produkty z dłuższą datą ważności. Lepiej nie robić zapasów jedzenia, które szybko i łatwo się psuje.

Jak nie marnować jedzenia? Dbaj o jakość produktów

By nie marnować jedzenia, dbaj o zakupione produkty, przechowując je zgodnie z zaleceniem, w odpowiedniej temperaturze i miejscu. Jeśli nie planujesz wykorzystać ich od razu, możesz je zamrozić. Wędliny pakowane w foliowe woreczki przekładaj do pojemników. Sięgaj po woreczki i pudełka próżniowe, dzięki którym żywność dłużej zachowa świeżość. 

Jak nie marnować jedzenia, czyli gotowanie z głową

Jak nie marnować jedzenia, które wydaje się pozornie do wyrzucenia? Ważne, by umieć wykorzystywać resztki z obiadu czy pozostałości niektórych produktów. Zamiast wyrzucić spróbuj przygotować z nich inne danie. To, co zostanie z obiadu, możesz zjeść na kolację. Czerstwy chleb z powodzeniem wykorzystasz do przygotowania tostów, a suche bułki do zrobienia kotletów mielonych. 

Przeczytaj  Jak oszczędzać pieniądze podczas wysokiej inflacji

Jeśli nie masz wszystkich składników do przygotowania potraw zgodnie z przepisem, możesz wykorzystać zastępcze produkty. Pomyśl, jak łatwo zmodyfikować przepis, korzystając z tego, co masz pod ręką. Planując posiłki, sprawdzaj, co masz w lodówce, zamrażalniku, szafkach kuchennych.

Oddaj nadmiar potrzebującym

Najwięcej jedzenia zostaje po świętach i uroczystościach. To właśnie wtedy wiele osób po prostu wyrzuca to, co nie zostało zjedzone. Zamiast tego można rozdać potrawy czy produkty rodzinie i znajomym. A jeśli nie ma chętnych, warto pomyśleć o potrzebujących. W wielu miastach ustawiono lodówki społeczne, które zapobiegają marnowaniu żywności. Zamiast wyrzucać, zawieź to, co ci zostało i podziel się z innymi. Znasz już kolejną odpowiedź na pytanie o to, jak nie marnować jedzenia!

Podawaj mniejsze porcje

Sposobem na niemarnowanie jedzenia jest też rozsądne gospodarowanie zapasami. Podaj porcję, którą dana osoba jest w stanie zjeść. W ten sposób zapobiegniesz pozostawianiu resztek na talerzu i ich wyrzucaniu. Lepiej poprosić o dokładkę niż zmarnować jedzenie. W kuchni stosuj również zasadę mówiącą, że w pierwszej kolejności należy zużyć produkty kupione najwcześniej. Metoda ta określana jest jako FIFO (ang. First In, First Out).

Niemarnowanie jedzenia – zalety

Wdrażając zasady, które pozwolą na niewyrzucanie jedzenia, dbasz o siebie, swój portfel i środowisko. Możesz zaoszczędzić spore kwoty właśnie dzięki mądremu gospodarowaniu jedzeniem. Serwując mniejsze porcje, wdrażając zdrowe zasady żywienia, dbasz o kondycję członków rodziny. Jednocześnie chronisz środowisko naturalne, przyczyniając się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Sposobów na to, jak nie marnować jedzenia, jest wiele. Musisz tylko nauczyć się wcielać je w życie. Zacznij od nauki planowania posiłków i zakupów, a pozwoli ci to na oszczędzanie żywności i pieniędzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
formy oszczędzania

Najczęściej wybierane formy oszczędzania – konto oszczędnościowe, lokata, a może jednak obligacje?

Następny artykuł
jak oszczędzać gaz

Jak oszczędzać gaz? Sprawdzone sposoby na zatrzymanie pieniędzy w portfelu

Zobacz też