Jak oszczędzać gaz? Sprawdzone sposoby na zatrzymanie pieniędzy w portfelu

Wiele osób korzysta z gazu – w kuchni, a nawet do ogrzewania domu. Jak oszczędzać gaz, gdy ciągły wzrost cen sprawia, że każdy szuka sposobów na oszczędzanie? Co zrobić, by zminimalizować rachunki za paliwo? Podpowiadamy!
jak oszczędzać gaz

Jak oszczędzać gaz? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób z niego korzystasz. Zawsze warto zwrócić uwagę na dostawcę prądu, jakość urządzeń grzewczych czy kuchenki. Jeśli wciąż masz w domu stary piec gazowy, postaraj się wymienić go na nowsze urządzenie. Naucz się także efektywnie zarządzać ciepłem – reguluj temperaturę w domu, postaraj się zmniejszyć straty ciepła. To tylko kilka wskazówek. Poniżej sprawdź kolejne!

Jak oszczędzać gaz? Kontroluj ogrzewanie

Ogrzewasz mieszkanie za pomocą gazu? Wprowadź w życie kilka zasad, które pomogą zminimalizować rachunki i nieco zaoszczędzić. 

  1. Przede wszystkim staraj się dostosować temperaturę w domu do warunków panujących na zewnątrz. Jeśli zrobiło się ciepło, przykręć ogrzewanie. Podczas wietrzenia również przykręć grzejniki. 
  2. Wszystkie kaloryfery regularnie czyść, odkamieniaj i odpowietrzaj. Staraj się także nie zasłaniać ich ciężkimi zasłonami, firankami. Nie stawiaj przy nich mebli. 
  3. Warto również pomyśleć o ekranie odbijającym ciepło, który montuje się za kaloryferem. 

To proste sposoby na zwiększenie efektywności ogrzewania i zadbanie o zawartość portfela.

Jak oszczędzać gaz? Pomyśl o rozwiązaniach energooszczędnych

Sposobami na to, jak oszczędzać gaz, są także energooszczędne rozwiązania. Warto pomyśleć o zmianie lub uszczelnieniu okien i drzwi, a w przypadku domów jednorodzinnych – również wszystkich ścian. Pamiętaj, że ciepło ucieka przez nieszczelne okna (aż 25% energii), strop czy nieocieplone ściany domu (35% ciepła). 

Jeśli masz taką możliwość, zastanów się nad wymianą pieca gazowego na najnowsze urządzenia, które również charakteryzuje energooszczędność – zużywają one znacznie mniej gazu niż stare modele.

Oszczędzanie gazu – dobre nawyki

W oszczędzaniu pomogą ci także dobre nawyki. Zamiast długiej kąpieli bierz szybki prysznic. W ten sposób będziesz oszczędzać także wodę i znacznie zmniejszysz swoje comiesięczne rachunki za media. Jak oszczędzać gaz w kuchni? Jeśli korzystasz z tradycyjnego czajnika, kup model z gwizdkiem i nie pozwól na długie gotowanie wody. Staraj się mądrze planować posiłki, zainwestuj w kilkupiętrowe naczynia do gotowania.

Przeczytaj  Jak płacić mniejszy VAT i oddawać fiskusowi mniej pieniędzy?

Nie przegrzewaj mieszkania, postaraj się ustawić optymalną temperaturę około 21-22℃. Ten dobry nawyk sprawi, że nie tylko zmniejszysz rachunki za ogrzewanie, lecz także zadbasz o zdrowie i kondycję bliskich osób. 

Na jakie urządzenia postawić?

Jeśli masz zamiar wymienić urządzenia, postaw na te dobrej jakości, nowoczesne i wyposażone w pomocne rozwiązania. Przykładem mogą być piece gazowe z samozapłonem elektrycznym, które są bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu. Dobrym pomysłem będzie zakup pieca kondensacyjnego, który nie wymaga dokupienia podgrzewacza wody. 

Zaopatrz się w pokojowy regulator kotła, dzięki któremu możesz ustawić odpowiednią temperaturę, dostosować ją do pory roku, dnia i własnych wymagań. Możesz też obniżyć ją, gdy nikogo nie będzie w domu. Pamiętaj również, że lepszym wyborem jest kuchenka gazowa niż model gazowo-elektryczny.

Jak oszczędzać gaz? Nietypowe rozwiązania

Szukając kolejnych dróg do tego, jak oszczędzać gaz, możesz pomyśleć o zamontowaniu żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych rolet. Gdy są opuszczone, utrzymują ciepło, a dodatkowo zapobiegają jego odpływowi.

Czy można oszczędzać gaz? Oczywiście, istnieje wiele możliwości zmniejszenia zużycia gazu, a co się z tym wiąże – rachunków. Pomyśl, które z nich możesz realnie wykorzystać. Gdy już zdecydujesz, zacznij działać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak nie marnować jedzenia

Jak nie marnować jedzenia? Poznaj sprawdzone metody!

Następny artykuł
jak zmniejszyć podatek dochodowy

Jak zmniejszyć podatek dochodowy – sprawdzone sposoby na płacenie niższych podatków

Zobacz też