Jak zaoszczędzić na budowie domu? To możliwe nawet wówczas, gdy ceny na rynku rosną w zastraszającym tempie. Poznaj nasze sposoby na niższe koszty, buduj mądrze i uniknij stresu!
Jakie są aktualnie koszty budowy domu?
Ceny materiałów budowlanych rosną znacznie szybciej niż wskaźnik inflacji. Rekordowe wzrosty odnotowały materiały izolacyjne (o 63%), płyty OSB (49%), elementy dachów (46%).
To wszystko oznacza, że aby wybudować dom, trzeba przygotować się na znacznie większe wydatki niż jeszcze rok temu. Ile kosztuje obecnie budowa średniej wielkości budynku jednorodzinnego (o powierzchni 150 m2), z uwzględnieniem materiałów i robocizny? Według wyliczeń ekspertów finalne koszty wynoszą ponad 600 tysięcy złotych. W porównaniu z rokiem 2021 jest to aż o 27% więcej.
Co możesz zrobić, by zaoszczędzić na budowie domu?
Rosnące ceny to najlepszy powód, by sięgnąć po jeden ze sposobów na ograniczenie kosztów budowy. Jak zaoszczędzić na budowie domu? Wykorzystaj poniższe porady.
Wybierz gotowy projekt
Zacznij od podstaw. Zakup indywidualnie przygotowanego projektu to kosztowne przedsięwzięcie dla inwestora. U doświadczonego architekta zapłacisz nawet 150-200 złotych za każdy metr kwadratowy.
Na szczęście swój wymarzony dom możesz zbudować na podstawie gotowego projektu. W takim przypadku zapłacisz jedynie kilka tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że „gotowy” nie wyklucza możliwości adaptacji do własnych potrzeb – taki projekt można łatwo dostosować np. do kształtu działki.
Wybór projektu domu to kwestia, na którą warto poświęcić trochę więcej czasu. Pamiętaj, że są elementy, które podnoszą koszty budowy. Decyduje o tym nie tylko wielkość domu, ale także elementy takie jak:
- kształt dachu – dwuspadowy będzie znacznie tańszy niż czterospadowy;
- kształt bryły budynku – im bardziej skomplikowany i pełen ozdobników, tym droższa będzie budowa;
- liczba pięter – budynki parterowe są tańsze nie tyle ze względu na powierzchnię, co na liczbę schodów i stropów;
- balkony i tarasy – jeśli chcesz zaoszczędzić na budowie domu, przemyśl, czy na pewno ich potrzebujesz;
- podpiwniczenie – zamiast niego lepiej zaplanować miejsce na przechowywanie na poddaszu.
Postaw na oszczędne technologie
To, w jakiej technologii będą wybudowane ściany, fundamenty i stropy, ma decydujące znaczenie, jeśli chodzi o koszty. Najdroższe są domy murowane, budowane tradycyjną metodą. Jak zaoszczędzić na budowie domu? Znacznie tańsze są domy drewniane, budowane w technologii szkieletowej lub z gotowych prefabrykatów.
Zakup i montaż pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej czy wykonanie solidnej termoizolacji znacznie podnoszą koszty inwestycji. Warto jednak pomyśleć o tym w kontekście późniejszej eksploatacji domu. Dzięki odpowiednio dobranemu systemowi ogrzewania wody i pomieszczeń, szczelnym oknom i drzwiom i odpowiedniej izolacji termicznej ścian unikniesz powstawania mostków termicznych – miejsc powodujących straty ciepła w budynku.
Kupuj materiały budowlane i wykończeniowe z wyprzedzeniem
Ceny materiałów budowlanych w ostatnich latach rosły w niespotykanym dotąd tempie. Nic nie wskazuje, by miało się to zmienić. Jeśli tylko masz miejsce, by przechować większe zakupy przez pewien czas, najlepiej kup to, czego będziesz potrzebować, już teraz. Większość produktów potrzebnych do budowy i wykończenia domu można bezpiecznie trzymać w ciepłym, suchym miejscu (garażu, piwnicy). Kupując wcześniej i korzystając z promocji oraz wyprzedaży, unikniesz większych wydatków związanych z inflacją.
Unikaj podwójnych opłat
Drogi prowadzące do zamieszkania we własnym domu jednorodzinnym bywają różne. Większość osób przeprowadza się z mieszkania (najczęściej obarczonego kredytem hipotecznym), niektórzy mieszkają wcześniej w wynajmowanym pokoju. To wszystko wiąże się z dodatkowymi opłatami. Często pojawiają się sytuacje, gdy zaczynasz już spłacać kredyt, który wziąłeś na budowę domu, a jednocześnie ponosisz jednocześnie koszty związane z dotychczasowym miejscem zamieszkania – czynsz lub raty kredytu.
Warto zadbać o to, by tego uniknąć. Zaplanuj prace budowlane tak, by jak najwcześniej zamieszkać w nowym domu. Nie musi on być wykończony w całości – potrzebujesz przede wszystkim działających instalacji, gotowej kuchni i łazienki. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł szybciej sprzedać dotychczasowe mieszkanie lub zrezygnować z wynajmowanego pokoju.
Jakie prace możesz wykonać samodzielnie, a jakie lepiej powierzyć specjalistom?
Niektóre osoby, aby zbudować dom niższym kosztem, decydują się na wykonanie części prac samodzielnie. Czy to dobre rozwiązanie? To zależy, jakiego rodzaju są to prace.
Na własną rękę możesz zająć się np.:
- malowaniem ścian;
- układaniem paneli i płytek podłogowych;
- składaniem mebli;
- transportem.
Jakie czynności podczas budowy domu powinni wykonywać specjaliści? To przede wszystkim te, które wymagają uprawnień – montaż instalacji elektrycznych, gazowych, ciepłowniczych. Dzięki temu będą one trwałe i bezpieczne, a ty unikniesz dodatkowych kosztów związanych z ich późniejszą naprawą.
Pozorne oszczędności – czego unikać, by nie przepłacić?
Ważne, by oszczędzanie na budowie domu nie stało się twoim nadrzędnym celem. To może spowodować, że będziesz podejmować pochopne, nierozsądne decyzje. Jak tego uniknąć?
- nie oszczędzaj na fachowcach – lepiej poczekać na sprawdzoną, polecaną ekipę niż decydować się na współpracę z przypadkowym wykonawcą z ogłoszenia;
- nie kupuj najtańszych produktów – wymiana kiepskiej jakości płytek, dachówek, paneli czy elementów instalacji jest trudna, a czasem nawet okazuje się niemożliwa;
- nie ograniczaj nadmiernie powierzchni domu – lepiej zawczasu zaplanować miejsce na dodatkowe pokoje (np. dla dzieci).
Czeka cię budowa domu? Wykorzystaj nasze porady, a unikniesz stresu i niespodzianek przy realizacji inwestycji!