Światowy Dzień Oszczędzania – czy to dobry moment, by zacząć dbać o swoje finanse?

Światowy Dzień Oszczędzania ma już prawie 100 lat! Nie słyszałeś do tej pory o tym święcie? Towarzyszące mu wydarzenia to doskonała okazja, by zadbać o swoją edukację finansową.
światowy dzień oszczędzania

Czy wiesz, że każdego roku, 31 października obchodzony jest Światowy Dzień Oszczędzania? To wcale nie święto dla finansistów i bankierów, ale dla każdego, kto chce racjonalnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Dowiedz się, jak wykorzystać towarzyszące mu wydarzenia i nauczyć się mądrze oszczędzać.

Światowy Dzień Oszczędzania – skąd ten pomysł?

Być może o Światowym Dniu Oszczędzania usłyszałeś dopiero niedawno, ale to święto ma dość długą historię. Niedługo będziemy obchodzić jego setną rocznicę!

Wszystko zaczęło się w roku 1924. To właśnie wtedy przedstawiciele banków europejskich spotkali się podczas 1. Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie. Jeden z uczestników, włoski profesor Filippo Ravizza zaproponował ustanowienie międzynarodowego święta, którego celem miało być promowanie idei oszczędzania. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – od razu przyjął się w 29 krajach.

Szczyt popularności Światowego Dnia Oszczędzania przypadł na lata 1955-1970. To właśnie wtedy powstał w Austrii m.in. symbol święta, ludzik Sparefroh – austriackie banki Sparkasse do dziś rozdają takie gadżety dzieciom.

Kiedy świętuje się Światowy Dzień Oszczędzania?

Światowy Dzień Oszczędzania obchodzi się jesienią – przypada dokładnie na 31 października. Nie jest tak jednak wszędzie. W wielu krajach 31 października jest dniem wolnym, przypadającym przed obchodzonymi w listopadzie zaduszkami i dniem Wszystkich Świętych. Tam świętuje się 30 listopada lub w poprzedzający dzień roboczy.

To ważne wydarzenie, wokół którego sporo się dzieje. Nawet jeśli nie zapiszesz sobie go w kalendarzu, na pewno będziesz mieć wiele okazji, by sobie o nim przypomnieć!

Jakie wydarzenia towarzyszą świętowaniu Światowego Dnia Oszczędzania?

W Polsce organizacją obchodów święta zajmuje się Fundacja Kronenberga (działająca przy banku Citi Handlowy) wraz z Fundacją Think!. Światowy Dzień Oszczędzania obchodzą także poszczególne banki. To dla nich okazja nie tylko do edukowania, ale także do docierania do potencjalnych klientów.

Przeczytaj  Jak ustawić piec gazowy ekonomicznie – porady na ogrzewanie kotłem kondensacyjnym

Odbiorcą wydarzeń organizowanych przez te dwie fundacje jest całe społeczeństwo – także dzieci i młodzież. To właśnie u najmłodszych można najskuteczniej kształtować prawidłowe nawyki związane z oszczędzaniem i bezpieczeństwem finansowym. Organizatorzy doskonale o tym wiedzą, dlatego co roku proponują udział w akcji uczniom i nauczycielom ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dla dzieci i młodzieży organizowane są m.in. konkursy na najciekawszy film o oszczędzaniu (młodzież wzoruje się często na filmach, gdzie fabuła krąży wokół pieniędzy, jednak filmy o bogaczach takie jak Pretty Woman czy Wilk z Wall Street mają lepsze odwzorowanie), szkolenia dostępne online, a nauczycielom dostarczane są materiały i scenariusze lekcji o finansach i oszczędzaniu.

Co ciekawe, główne obchody święta trwają w Polsce znacznie dłużej niż jeden dzień. Fundacja Kronenberga wraz z Fundacją Think! organizuje co roku Tydzień dla Oszczędzania, trwający od 26 do 31 października.

Wykorzystaj święto i zacznij dbać o zarządzanie swoimi finansami!

Z wydarzeń, które odbywają się w ramach Światowego Dnia Oszczędzania w Polsce, warto korzystać przede wszystkim w celach edukacyjnych. Czy wiesz, że według najnowszych danych tylko 43% Polaków posiada oszczędności większe niż 1000 złotych? Niekoniecznie wynika to z ich sytuacji finansowej – w wielu przypadkach wynika to z braku nawyku regularnego odkładania niewielkich kwot.

Udział w wydarzeniach w ramach Światowego Dnia Oszczędzania to dobry sposób, by to zmienić. Na pewno znajdziesz wśród nich odpowiednią dla siebie formę – kursy e-learningowe, filmiki, artykuły. W akcji biorą udział liczne media, np. stacje radiowe, czasopisma, portale internetowe. Dzięki temu bez trudu znajdziesz informacje o tym, jak dbać o swoje fundusze!

Światowy Dzień Oszczędzania to nie tylko ciekawostka na kartce z kalendarza. Towarzyszące mu wydarzenia to okazja do tego, by zdobywać nowe umiejętności, niezależnie od wieku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? Poznaj nasze porady i obniż koszty ogrzewania

Następny artykuł
jak zmniejszyć spalanie w aucie

Jak zmniejszyć spalanie oleju silnikowego? Poznaj proste metody dzięki, którym ograniczysz zużycie i zaoszczędzisz na dolewkach

Zobacz też