Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? Poznaj nasze porady i obniż koszty ogrzewania

Praca grzejników w twoim mieszkaniu kosztuje cię zbyt wiele? Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? Gdy zastosujesz nasze porady, będzie to znacznie prostsze! Przeczytaj, od czego zacząć oszczędzanie!
jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku

Czy wiesz, że wystarczy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1 stopień, by zauważyć różnicę w rachunkach? To nie wszystko, co możesz zrobić! Sprawdź, jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku i wprowadź te zasady u siebie!

Jaki system ogrzewania mieszkania wybrać?

To, jak wysokie będą twoje rachunki za ogrzewanie, zależy od systemu grzewczego w budynku. W blokach w dużych miastach wykorzystuje się najczęściej centralne ogrzewanie – i właśnie taki sposób jest najtańszy i najbardziej efektywny. W systemach centralnego ogrzewania ciepła woda do grzejników jest dostarczana z miejskiej sieci, a zużycie rozlicza się na podstawie wskazań podzielników ciepła. Dzięki temu, że z ogrzewania miejskiego korzysta się w tysiącach mieszkań, koszty podgrzania i transportu wody rozkładają się na wielu użytkowników.

A co, gdy twój blok nie jest podłączony do cieplika miejskiego? Wówczas masz do wyboru alternatywne sposoby – ogrzewanie gazowe lub elektryczne. W takich przypadkach trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi (ceny prądu i gazu rosną szybciej niż koszty centralnego ogrzewania).

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? Wystarczy minimalne obniżenie temperatury

To, ile będzie cię kosztowało ogrzewanie, zależy przede wszystkim od tego, jaką temperaturę w mieszkaniu ustawisz. Jeśli lubisz ciepło, zdecydowanie lepiej będzie ograniczyć pracę grzejnika, a zamiast tego nosić w domu bluzę lub sweter oraz kapcie. Pamiętaj, że niższe temperatury i regularne wietrzenie mieszkania są znacznie zdrowsze niż przebywanie przez cały czas w mocno nagrzanych pomieszczeniach.

Eksperci wyliczyli, że obniżenie temperatury o 1°C daje oszczędności rzędu 6%. Różnica pomiędzy temperaturą np. 21 a 20°C jest przy tym dla większości osób praktycznie nieodczuwalna.

Przeczytaj  Darowizna – jaki tytuł przelewu, żeby nie płacić podatku do urzędu skarbowego?

Obniżenie temperatury to nie tylko sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Wiążą się z tym także inne korzyści:

  • chłodniejsze powietrze jest bardziej wilgotne, dzięki czemu domownikom łatwiej się oddycha, nie cierpią również z powodu przesuszonej skóry, błon śluzowych nosa i gardła;
  • w skali globalnej – mniejsza emisja dwutlenku węgla (bo do ogrzewania mieszkań w elektrociepłowniach używa się najczęściej węgla).

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku poprzez obniżenie temperatury w mieszkaniu? Warto zastosować się do zaleceń dotyczących temperatury w poszczególnych pomieszczeniach:

  • temperatura w sypialni powinna wynosić około 19°C;
  • w łazience powinno być ciepło – nawet 24°C, dzięki temu unikniesz wychłodzenia po kąpieli, zapobiegniesz także rozwojowi pleśni i grzybów;
  • optymalna temperatura w salonie i innych pomieszczeniach, gdzie często przebywają domownicy, to 20-22°C;
  • kuchni nie musisz mocno dogrzewać – wystarczy tam temperatura 18-20°C;
  • przedpokój, korytarz i inne tego typu pomieszczenia nie wymagają najczęściej dodatkowego ogrzewania, temperatura może wynosić nawet 16-18°C.

Dobry termostat do grzejnika – sposób na regulację temperatury

W twoim domu może być ciepło, a ty możesz ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Pomoże ci w tym dobrej jakości termostat – urządzenie, które reguluje i utrzymuje określoną temperaturę w pomieszczeniu. W twoim mieszkaniu nie zawsze musi panować taka sama temperatura. Jest to wręcz niewskazane. Gdy domowników nie ma przez dłuższy czas, warto ją obniżyć (ale bez całkowitego zakręcania grzejników – ponowne podniesienie temperatury jest zbyt kosztowne). Ogrzewanie powinno się także zmniejszyć na czas wietrzenia pomieszczeń.

Nie musisz zmieniać tych wszystkich ustawień ręcznie. Służy do tego właśnie termostat. W wielu mieszkaniach nie są to już proste głowice termostatyczne montowane na kaloryferach, ale zaawansowany sprzęt, za pomocą którego możesz samodzielnie zaprogramować pracę grzejników. Dzięki temu będą one pracowały tylko wtedy, gdy będzie to potrzebne.

Przeczytaj  Co się bardziej opłaca bojler czy podgrzewacz przepływowy? Które elektryczne ogrzewanie wody jest bardziej opłacalne?

Sprawdź, czy ciepło nie ucieka przez drzwi, okna i ściany

Kaloryfer grzeje z maksymalną mocą, a w twoim domu nadal jest zimno? Bardzo możliwe, że pojawiły się u ciebie straty ciepła! Energia cieplna może uciekać na wiele sposobów – przez nieszczelne okna i drzwi lub przez nieocieplone styropianem ściany budynku. Przed kolejnym sezonem grzewczym warto to sprawdzić. Możesz przyjrzeć się strategicznym miejscom w swoim mieszkaniu samodzielnie lub zlecić badanie termowizyjne, dzięki któremu wykryjesz mostki termiczne – miejsca, przez które zimne powietrze dostaje się do środka, a ciepłe ucieka. W szczególności warto sprawdzić:

  • stolarkę okienną – w razie potrzeby można wymienić uszczelki na nowe;
  • próg przy drzwiach wejściowych;
  • parapety;
  • wentylację – kratki wentylacyjne.

Zapowietrzony kaloryfer, niewłaściwe ustawienie mebli – częsta przyczyna zbyt wysokich rachunków za ciepło

Wiesz już, jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? To wszystko na niewiele się zda, jeśli nie zadbasz o detale. Mieszkania w bloku są często ogrzewane starymi grzejnikami, które mogą się zapowietrzyć. Taki problem możesz łatwo rozpoznać – włączony grzejnik nie nagrzewa się równomiernie, ale w niektórych miejscach jest chłodniejszy. Jak odpowietrzyć kaloryfery w mieszkaniu? Zazwyczaj wystarczy odkręcić odpowietrznik znajdujący się z boku grzejnika. W starszych typach może być konieczne skorzystanie z pomocy osoby ze spółdzielni czy administracji wspólnoty.

Zwróć także uwagę, czy grzejnika nie zasłaniają meble lub zasłony. W takich sytuacjach większość ciepła zostaje przy ścianie i w pobliżu okien, zamiast rozchodzić się za pomocą ruchów konwekcyjnych po całym pokoju.

Nie ma jednego sposobu na to, by oszczędzić na ogrzewaniu. Podstawą jest sprawnie działające źródło ciepła i dbanie o optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli zastosujesz się do tych zasad, kolejne rozliczenie kosztów ogrzewania domu na pewno pozytywnie cię zaskoczy!

Przeczytaj  Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak zmniejszyć spalanie w aucie

Jak zmniejszyć spalanie w aucie i oszczędzić na benzynie? Poznaj eco driving i obniż zużycie paliwa

Następny artykuł
światowy dzień oszczędzania

Światowy Dzień Oszczędzania – czy to dobry moment, by zacząć dbać o swoje finanse?

Zobacz też