Jak zmniejszyć spalanie w aucie i oszczędzić na benzynie? Poznaj eco driving i obniż zużycie paliwa

Jak zmniejszyć spalanie w aucie? Benzyna to jeden z najczęściej powtarzających się wydatków związanych samochodem. Jednym z celów, do którego dąży każdy kierowca, jest zmniejszenie zużycia paliwa.
jak zmniejszyć spalanie w aucie

Jak zmniejszyć spalanie w aucie? Dzięki odpowiednim praktykom możemy zmniejszyć zużycie benzyny i zaoszczędzić wiele pieniędzy na inne przyjemności. Nie marnuj więc więcej czasu i zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi zmniejszania zużycia paliwa samochodzie i policz, ile dzięki nim zaoszczędzisz.

Czym jest ekonomiczny styl jazdy?

Ekologiczna jazda to taka, którą wykonujemy, kiedy chcemy zmniejszyć zanieczyszczenia generowane przez nasz samochód i pomóc środowisku, lub gdy zależy nam na ochronie naszych portfeli poprzez zmniejszenie zużycia paliwa. Kilka lat temu twierdzono, że jedynym sposobem na osiągnięcie tego typu jazdy jest zwolnienie. Ale dzisiaj wiadomo, że istnieje wiele alternatyw, które pomagają nam te cele.

Jak zmniejszyć spalanie w aucie?

Ekologiczna jazda nie tylko pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i paliwa, ale także pomaga zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Można zaoszczędzić nawet do 15% paliwa, chociaż można to modyfikować w zależności od typu posiadanego pojazdu i jego konserwacji. Ponadto ekonomiczny styl jazdy może również zmniejszyć zanieczyszczenie hałasem, stres kierowcy, koszty konserwacji samochodu (skrzynia biegów, sprzęgło, hamulce itd.), poprawić komfort wewnątrz samochodu i zmniejszyć ryzyko wypadku.

Eco driving – korzyści

Jedną z głównych zalet eco drivingu jest zmniejszenie zużycia paliwa, co bezpośrednio wpływa na emisję do atmosfery gazów sprzyjających efektowi cieplarnianemu, takich jak CO2. W ten sam sposób bezpośrednio wpływa na portfel użytkownika, czyli zmniejsza kwoty wydawane na przemieszczanie się samochodem. Bardzo ważne jest również podkreślenie, że bezpieczeństwo podczas jazdy w ten sposób jest większe, ponieważ całą naszą uwagę skupiamy na drodze i możemy zareagować wcześniej i uniknąć potencjalnych wypadków.

Przeczytaj  Do jakiej kwoty można dorobić, aby nie płacić podatku?

Korzystanie z klimatyzacji a zużycie paliwa

Klimatyzacja wykorzystuje kompresor przymocowany do paska silnika. W ten sposób zużywa energię, a tym samym benzynę. Od około 0,2 do 1 l/100 km. Oczywiście zużycie zależy zarówno od temperatury zewnętrznej, jak i intensywności, z jaką wprowadzane jest powietrze. Maszyna musi schłodzić powietrze w samochodzie, więc im więcej stopni musi spaść w aucie, tym więcej benzyny zużyje.

Bagażnik i waga twojego auta

Niektórzy kierowcy, zamienili bagażnik swojego samochodu w miejsca bez dna, w którym wszystko ma swoje miejsce. Pomimo że odgrywa on kluczową rolę w czasie spalania benzyny. Tak, bagażnik może być przyczyną nadmiernego zużycia paliwa w samochodzie.

Otóż jeśli zwiększymy kilogramy naszego pojazdu, zamieniając bagażnik w prowizoryczny magazyn, wydamy więcej na stacji benzynowej, ponieważ waga auta bezpośrednio wpływa to na to zużycie.

Zdejmij nogę z pedału gazu i zużyj mniej paliwa

Generalnie samochody do użytku prywatnego nie są samochodami sportowymi, dlatego dobrze jest jeździć z zalecanymi prędkościami. Nie należy też gwałtownie ruszać ani hamować. Jeśli jedziesz szybko, prędkość przekłada się na zużywaną energię. Im wyższa prędkość, tym więcej paliwa będzie potrzebował samochód. Zalecane prędkości na autostradach generalnie nie przekraczają 100 km/h. Tak więc przepisowa jazda nie tylko sprzyja oszczędności pieniędzy, ale także chroni środowisko.

Odpowiednie ciśnienie w oponach

Posiadanie samochodu z oponami o niewłaściwym ciśnieniu drastycznie zaszkodzi każdej kieszeni. Oprócz zwiększenia rachunku za paliwo powodują również nierównomierne zużycie bieżnika. Ponadto samochód będzie zachowywał się niestabilnie podczas jazdy po drodze. Wynika to z niskiego ciśnienia, które sprawia, że koła ​​mają nadmierne opory toczenia ze względu na większą powierzchnię styku. Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia nie tylko chroni opony, ale również wpływa na mniejsze spalanie samochodu.

Unikaj zbędnej pracy silnika

Wiele osób jest przyzwyczajonych do pozostawiania swojego samochodu z włączonym silnikiem na dłużej niż minutę. Na przykład idzie do piekarni po chleb i nie wyłącza silnika. W przypadku postoju bezwzględnie należy wyłączyć silnik, bowiem w ten sposób niepotrzebnie zanieczyszcza się środowisko i zwiększa zużycie paliwa. Spalanie na biegu jałowym wynosi od 0,5 do 0,7 litra na godzinę. Ponadto, że zużywa się w ten sposób duże ilości paliwa, to skraca sprawność silnika i przyspiesza proces wymiany oleju.

Przeczytaj  Jak oszczędzać prąd w domu? Poznaj sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej i niższe rachunki!

Rozsądnie korzystaj z hamulca

To skuteczna metoda, która pozwoli Ci zmniejszyć spalanie paliwa. Ważne jest, aby przepustnica została zwolniona, gdy wymagane jest spowalnianie, ale bez ostrego hamowania. Aby to zadziałało, musisz zawsze jechać zachowując bezpieczną odległość od innych pojazdów. Hamowanie silnikiem jest szczególnie cenne, zwłaszcza na stromych zjazdach. Ta technika pozwala na obniżenie zużycia od 2 do 3%.

Stan techniczny pojazdu a spalanie benzyny

Nie można zapominać o okresowych przeglądach auta i dbać o odpowiednią konserwację pojazdu i to nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Elementem bezpośrednio związanym ze zużyciem jest filtr powietrza. W przypadku nieprawidłowego działania tej części można spalić nawet dwukrotnie więcej paliwa. Ten punkt jest ważny, zwłaszcza aby zredukować zużycie oleju napędowego. Zaleca się wymianę filtra powietrza co 30 tys. km. Inne ważne wymiany to filtr paliwa, zwłaszcza w pojazdach z silnikiem Diesla.

Chyba już wiesz, jak zmniejszyć spalanie w aucie i zaoszczędzić pieniądze na paliwie. Pamiętaj, że jeśli technika jazdy lub konserwacji auta jest nieodpowiedni, zużycie może być wysokie. Stosując się do wskazówek zawartych w artykule, możesz sprawić, że jazda będzie spokojniejsza, a w związku z tym zwiększy się komfort jazdy. Należy konsekwentnie unikać nagłego przyspieszania i gwałtownego, tankować na sprawdzonej stacji benzynowej. Prowadząc auto według zasad ekonomicznej jazdy, zmniejszysz zużycie elementów, spalisz mniej litrów paliwa i wyemitujesz mniej spalin do atmosfery. Życzymy bezpiecznej i oszczędnej jazdy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce

Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce i zaoszczędzić pieniądze? Sprawdź proste sposoby na obniżenie zużycia wody w toalecie

Następny artykuł
jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? Poznaj nasze porady i obniż koszty ogrzewania

Zobacz też