Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce i zaoszczędzić pieniądze? Sprawdź proste sposoby na obniżenie zużycia wody w toalecie

Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce i zaoszczędzić na rachunkach? Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak! Poznaj nasze proste metody rozwiązania tego problemu.
Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce

Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce? Coraz więcej osób się nad tym zastanawia. Nie tylko chodzi o oszczędność pieniędzy, ale również o troskę o planetę i naturalne zasoby wody. Każdego dnia zużywamy ogromne ilości wody w naszych gospodarstwach domowych, a ich ogromną część stanowi woda w spłuczkach toaletowych. W jaki sposób można zmniejszyć to zużycie?

Zużycie wody w spłuczce

Standardowe toalety mogą zużywać od 9 do 12 litrów na jedno spłukiwanie. Toalety o niskim przepływie zużywają zaledwie 6 litrów. Jeśli dążysz do oszczędności wody w toalecie o niskim przepływie, ale nie jesteś gotowy wyłożyć pieniędzy na nowy model, to masz szczęście. Dzięki kilku prostym przeróbkom możesz zmienić swoją lejącą wodę toaletę w cieknącą o niskim przepływie.

Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce?

Atrakcyjność wielu urządzeń oszczędzających wodę w toalecie polega na tym, że większość z nich jest łatwa w instalacji. Niezależnie od tego czy jesteś mistrzem majsterkowania, czy nowicjuszem w tej dziedzinie z pewnością sobie poradzisz bez względu na to, jak bardzo jesteś nowicjuszem.

Oszczędzaj wodę w toalecie przez spłuczkę

Chociaż spłuczki toaletowe w przeszłości były wyjątkowo nieefektywne, dziś rzadko można znaleźć toaletę bez spłuczki z inteligentnym mechanizmem spłukiwania. Obecnie najbardziej wydajne systemy zużywają 6 litrów, a mogą osiągnąć nawet 3 litry.

Stosując którykolwiek z nowych systemów zbiorników, można zmniejszyć zużycie o około 4000 litrów rocznie. Aby zaoszczędzić wodę w toalecie, możesz skorzystać z jednej z tych opcji:

  • System podwójnego przycisku. Składa się z przycisku z dwoma klawiszami. Po naciśnięciu jednego wylewają się 3 litry wody, a po naciśnięciu obu maksymalna uwalniana ilość wynosząca 6 litrów, co już zakłada oszczędności w porównaniu ze zwykłymi, które zużywają 12 litrów.
  • Przerywany pobór wody. Składa się z jednego przycisku. Jednokrotne naciśnięcie uruchamia upust wody, a drugie jego zatrzymanie. Ilość zużytej wody zależy wyłącznie od decyzji użytkownika.
Przeczytaj  Jakie jest średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny? Sprawdź!

Alternatywne metody oszczędzania wody przez spłuczkę

Istnieje wiele innych sposobów na oszczędzanie wody w toalecie. Jedna z nich polega na wprowadzeniu do zbiornika obciążonej butelki. Zmniejszy to pojemność spłuczki, zapobiegając marnowaniu dużej ilości wody za każdym razem, kiedy użyjemy mechanizmu spłukiwania. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego umieszczać butelkę, zamiast po prostu wyregulować spłuczkę? Odpowiedź nie jest oczywista, ale prosta do wyjaśnienia, otóż nie chodzi o ilość wody w spłuczce, a o jej ciśnienie, więc Im wyższa linia wody, tym oszczędniej.

Jednak należy pamiętać, że musi to być wykonane z dużą ostrożnością. Umieszczając plastikową butelkę w zbiorniku wody toaletowej, zmniejsza się objętość wody, która się w nim mieści. Umieszczenie butelki w niewłaściwy sposób może naruszyć mechanizm spłukiwania i spowodować usterki, np. wycieki wody.

Toaleta to nie śmietnik

Pamiętaj, że bardzo ważne jest utrzymanie systemu sanitarnego w dobrym stanie. Istnieje wiele złych nawyków, które możesz łatwo zmienić. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze na toalecie, ale przyczynisz się również do utrzymania w dobrym stanie publicznego systemu sanitarnego.

Ważne jest, aby zrozumieć, że toaleta nie jest wysypiskiem śmieci. Dlatego należy unikać wrzucania do niej chusteczek, ręczników papierowych, waty, tamponów, pieluch, leków i wielu innych odpadów. Niestety jest to bardzo powszechna praktyka w niektórych domach, jednak odpady te należy wrzucać do odpowiednich pojemników.

Mniejsza ilość spłukań wody w toalecie

Może ta metoda nie odpowiada na pytanie, jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce, ale bez wątpienia, stanowi najprostszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na zużyciu wody w toalecie. Chodzi o zminimalizowanie liczby spłukiwań w ubikacji. Zdarza się, że zbiornik spłuczki jest spuszczany tylko po to, by wyrzucić kawałek papieru toaletowego – to bardzo nieekologiczne i nieopłacalne postępowanie.

Z tego powodu sugerujemy kilkakrotne skorzystanie z łazienki przed skorzystaniem z mechanizmu spłukiwania spłuczki. Tym małym działaniem pomożesz zmniejszyć liczbę litrów wody, które każdego roku marnują się w domu. Czy wiesz, ile litrów marnują polskie gospodarstwa domowe? Odpowiedź to aż 1000 litrów wody na gospodarstwo domowe rocznie.

Przeczytaj  Jak oszczędzać prąd dla dzieci - poradnik domowy

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce, a tym samym zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Nie tylko warto zainwestować w ekologiczny system spłukujący wodę w WC, ale również pomyśleć o tym, w jaki sposób jest on wykorzystywany. Istnieją naprawdę bardzo proste metody, które pozwalają ograniczyć zarówno ilość wody w spłuczce, jak i zyskać dodatkowe pieniądze z tytułu oszczędności na wodzie. W dodatku jest to działanie proekologiczne, które pomaga w zachowaniu naturalnych zasobów wodnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
oszczędzanie baterii

Oszczędzanie baterii w telefonie: jak zmniejszyć zużycie energii smartfona i wydłużyć czas pracy urządzenia? Praktyczne porady

Następny artykuł
jak zmniejszyć spalanie w aucie

Jak zmniejszyć spalanie w aucie i oszczędzić na benzynie? Poznaj eco driving i obniż zużycie paliwa

Zobacz też