Jak nie płacić zus – optymalizacja składek na ubezpieczenie

Zastanawiasz się, jak nie płacić zus? W artykule znajdziesz przykłady optymalizacji składek zus, dzięki którym możesz uniknąć tych opłat bądź zmniejszyć ich wysokość. Koniecznie się z nimi zapoznaj! Zapraszamy do lektury!
jak nie płacić zus

Wysokie składki ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna szukać sposobu na to, jak nie płacić zus. Warto dowiedzieć się, jakie są sposoby na optymalizację tych opłat – czyli na obniżenie lub wyeliminowanie comiesięcznych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto jest obowiązany do płacenia składek na zus?

Zgodnie z przepisami do podmiotów zobowiązanych do płacenia składek zus wyróżnić możemy między innymi:

  • pracodawcę w stosunku do pracowników, jak i osób odbywających zastępczą służbę;
  • osoby, które wykonują umowę zlecenia, umowę agencyjną, umowę o świadczenie usług;
  • osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność czy też współpracują przy jej prowadzeniu;
  • osoby, które pobierają zasiłek macierzyński;
  • osoby, które są członkami rady nadzorczej i pobierają z tego tytułu wynagrodzenie.

Optymalizacja składek zus – umowa o dzieło

Jednym ze sposobów na to, jak nie płacić zus jest wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzieło, która nie została objęta systemową ustawą, w związku z czym nie ma tutaj obowiązku odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to świetne rozwiązanie do osób wykonujących wolne zawody, na przykład fotograf, dziennikarz, malarz, architekt czy też grafik. Warunkiem jest to, że praca musi być jednorazowa, jednostkowa i niepowtarzalna. Jeśli tak nie będzie, to zus może zakwestionować jej zasadność i może nałożyć na pracownika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie.

Przeczytaj  Jak oszczędzać na emeryturę? Jak odkładać, by żyć pełnią życia? Najlepsze pomysły

Jak nie opłacać składek zus – umowa zlecenia dla studentów

Następnym przykładem ominięcia obowiązku płacenia składek zus jest wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia. Jednak tyczy się to tylko do osób posiadających status studenta, które nie ukończyły 26. roku życia. W pozostałych przypadkach niestety nie można uniknąć odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bowiem należy je uiszczać podobnie jak przy zatrudnieniu na umowę o pracę.

Jednoosobowa działalność gospodarcza i umowa o pracę – jak nie płacić składek zus

Kolejną możliwością uniknięcia płacenia składek zus jest połączenie jednoosobowej działalności gospodarczej z umową o pracę. Jeśli z tytułu zatrudnienia na etacie, przedsiębiorca będzie osiągał miesięcznie wynagrodzenie w wysokości wyższej niż płaca minimalna, to zostanie on zwolniony z obowiązku opłacania składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jednoosobowej. Warto tu zaznaczyć, że zwolnienie z opłacania składek do zus dotyczy tylko ubezpieczeń społecznych, składka zdrowotna niestety w dalszym ciągu musi być uiszczana. Jednak warto przemyśleć to rozwiązanie.

Spółka z o.o. – sposób na uniknięcie opłat za ubezpieczenia przez przedsiębiorcę

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada wiele zalet. Nie tylko daje możliwość uniknięcia opłacania składek zus, ale można ją szybko i łatwo założyć z niskim progiem wejścia. Co więcej, wspólnik nie odpowiada osobistym majątkiem za zobowiązania spółki. Warunkiem optymalizacji składek zus jest w tym przypadku posiadanie więcej niż jednego wspólnika. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o dywidendzie, gdyż w sytuacji jej wypłacenia pojawia się obowiązek składkowy. W celu uniknięcia opłat poleca się wypłacanie wynagrodzenia dla prezesa zarządu za wykonywanie obowiązków na podstawie powołania.

Działalność nierejestrowana – czyli, jak nie płacić zus

Optymalizacja składek zus przy działalności nierejestrowanej jest prosta. Z obowiązku opłacania ubezpieczenia zwolniona jest każda osoba, która zdecydowała się na prowadzenie firmy w ten sposób. Ta działalność wiąże się jednak z pewnymi zasadami. Polegają one między innymi na tym, że miesięczny przychód nie może przekroczyć 50% wysokości wynagrodzenia minimalnego za pracę. W 2022 roku płaca minimalna wynosi 3010 złotych brutto, co oznacza, że miesięczny przychód z tej działalności nie może przekroczyć 1505 złotych. Jeśli zostanie przekroczony, to w ciągu 7 dni należy dokonać rejestracji firmy.

Przeczytaj  Jak oszczędzać z szafrańskim - wskazówki jak gospodarować domowym budżetem

Praca za granicą a opłacanie składek społecznych i zdrowotnych

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004, obywatel Polski podejmujący pracę w państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, musi wyrejestrować się z polskiego systemu ubezpieczeń. Co oznacza, że przestają obowiązywać go wszelkie składki zus. Dlatego jeśli chce się uniknąć tych opłat, należy na przykład podjąć pracę zdalną w firmie posiadającej siedzibę, w któryś z krajów wymienionych w rozporządzeniu. Nie ma tutaj znaczenia ani jej wymiar czasu, ani wysokość wynagrodzenia.

Optymalizacja składek może pomóc wielu osobom oszczędzić pieniądze. Jednak może się ona wiązać z niestabilnością i omijaniem zatrudnienia na etacie. Dlatego warto dokładnie przemyśleć podjęcie tej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile trzeba mieć ziemi żeby nie płacić podatku od nieruchomości

Ile trzeba mieć ziemi, żeby nie płacić podatku od nieruchomości w 2022 roku?

Następny artykuł
jak nie płacić prowizji agencji nieruchomości

Jak nie płacić prowizji agencji nieruchomości?

Zobacz też