Dlaczego warto oszczędzać wodę? Poznaj powody i domowe metody na zmniejszenie zużycia wody

Dlaczego warto oszczędzać wodę? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, zachęcamy do lektury artykułu.
dlaczego warto oszczędzać wodę

Dlaczego warto oszczędzać wodę i jak to robić? Pytanie, które coraz częściej pojawia się w rozmowach ludzi na całym świecie. Ma to związek nie tylko z oszczędnością pieniędzy, ale również z ochroną naturalnych zasobów wody.

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Wraz z ocieplaniem się klimatu rosną obawy o niedobór wody. Oszczędzanie wody w domach i przedsiębiorstwach, pomaga zapewnić jej wystarczającą ilość. Obecnie mówić się o tym coraz więcej, ponieważ każdy z nas zaczyna odczuwać zmiany związane z globalnym ociepleniem. Wysokie temperatury w lecie, ciepłe zimy bez opadów śniegu, niewielkie opady deszczu i wydłużające się susze w trakcie roku, to tylko kilka powodów do zmartwień. Prawda jest taka, że wody pitnej może nie wystarczyć dla wszystkich i stanie się pewnego rodzaju dobrem luksusowym. Dlatego tak ważne jest zmniejszenie zużycia wody.

Skuteczne sposoby na oszczędzanie wody w domu

Dobra wiadomość jest taka, że każdy człowiek może przyczynić się do poprawy sytuacji na wiele sposobów, a głównym z nich jest oszczędność wody, ale nie każdy wie, jak ograniczać zużycie. Dlatego przygotowaliśmy wskazówki dotyczące oszczędzania wody w domu.

Kran, a zasoby wody

Zakręcanie wody podczas mycia zębów, pozwala zaoszczędzić 6 litrów wody na minutę. Tak samo postępuj w trakcie zmywania naczyń i mycia rąk, pamiętaj, że woda nie musi być odkręcona przez cały czas. Jeżeli twój kran cieknie, koniecznie go napraw, bowiem taka z pozoru nic nieznacząca usterka może zmarnować nawet 15 litrów wody dziennie lub 5500 litrów wody rocznie.

Spłuczka i ilość ścieków

Warto zainwestować w spłuczkę dające możliwość wyboru większego lub mniejszego zużycia wody – zależenie od potrzeby. Ekologiczne urządzenie pozwala spłukiwać mniejszą ilość wody, mniej wody trafia do oczyszczalni ścieków.

Przeczytaj  Ile kosztuje rejs po Sekwanie? Sposoby na ograniczanie kosztów wycieczki

Prysznic zamiast kąpieli w wannie

Natrysk pozwala na dużo mniejsze zużycie wody niż duża wanna. Ale pod jednym warunkiem, że nie jest to długi prysznic. W ciągu jednej minuty prysznica zużywa się od 6 do 45 litrów wody. Warto rozważyć zakup napowietrzanej słuchawki prysznicowej, która łączy wodę i powietrze, lub zainstalowaniem regulatora do prysznica, który wyznacza górną granicę nasilenia przepływu.

Pralka – jak zacząć oszczędzać wodę?

Zawsze warto wypełniać pralkę, tak aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości (jednocześnie nie przeciążając ją). To pozwala uniknąć dodatkowych prań i przyczynia się do ochrony zasobów wody. Ponadto dobrze jest zainwestować w ekologiczne urządzenie z funkcjami, które pozwalają ograniczyć marnowanie wody, np. automatyka wagowa.

Retencja

Zainstaluj zbiornik na wodę opadową do rynny i użyj go do podlewania ogrodu, mycia samochodu i okien. Zbiornik retencyjny na wodę może zebrać około 5000 litrów deszczówki rocznie. Ponadto wodą zgromadzoną w ten sposób z powodzeniem można podlewać kwiaty doniczkowe.

Podlewanie ogrodu

Podlewaj swój ogród konewką, a nie wężem. Wąż może zużywać nawet 1000 litrów wody na godzinę. Ściółkowanie roślin (odłamkami z kory, ciężkim kompostem lub słomą) oraz podlewanie wczesnym rankiem i późnym popołudniem zmniejszy parowanie, a także oszczędzi wodę.

Zmywarka, a zasoby wody pitnej

Zawsze należy włączać zmywarkę przy pełnym załadunku, to pozwala na efektywną eksploatację urządzenia. Ponadto pamiętaj, że zakup zmywarki zawsze będzie inwestycją, która pozwoli oszczędzić duże ilości wody. W dodatku nowoczesne zmywarki są wyposażone w dodatkowe funkcje, które mają na celu zmniejszenie zużycia wody i energii elektrycznej.

Mamy nadzieję, że już wiesz, dlaczego warto oszczędzać wodę i jak to robić. Zainwestuj w produkty oszczędzające wodę, gdy musisz wymienić produkty gospodarstwa domowego. Teraz możesz kupić wodooszczędne głowice prysznicowe, krany, toalety, czajniki, zmywarki i wiele innych produktów przyjaznych dla środowiska. W ten sposób nie tylko większość wody wykorzystasz ekonomicznie, ale również pozytywnie odbije się to na twoich na rachunkach.

Przeczytaj  Dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Poznaj aż 5 powodów!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czy zmywarka oszczędza wodę

Czy zmywarka oszczędza wodę? A może lepiej myć naczynia ręcznie?

Następny artykuł
jak oszczędzać ciepło

Jak oszczędzać ciepło w domu i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Poznaj proste sposoby

Zobacz też