Oszczędzanie baterii w telefonie: jak zmniejszyć zużycie energii smartfona i wydłużyć czas pracy urządzenia? Praktyczne porady

Oszczędzanie baterii w telefonie to istotna kwestia. Dzisiejsze telefony iPhone lub z Androidem mają duże, jasne wyświetlacze i zaawansowane funkcje, które pochłaniają mnóstwo energii. Jak wycisnąć jak najwięcej energii z baterii i rzadziej ładować urządzenie?
oszczędzanie baterii

Oszczędzanie baterii w telefonie – czy jest to możliwe? Zadania, które wykonują dzisiejsze smartfony, są bardziej wymagające niż kiedykolwiek. Aby sprostać rosnącym potrzebom, procesory stały się wydajniejsze, a ekrany większe. Niestety akumulatory litowo-jonowe nie poczyniły tak dużych postępów. W efekcie, aby zmaksymalizować żywotność baterii, można polegać wyłącznie na funkcjach oprogramowania. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących poprawy żywotności baterii w smartfonie.

Oszczędzanie baterii w telefonie

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do słabej żywotności baterii w telefonie. Cieńsze korpusy, jaśniejsze ekrany, szybsze procesory, więcej oprogramowania działającego w tle oraz szybsze połączenia internetowe odbijają się na bateriach telefonów, ale producenci wprowadzają również mocniejsze baterie, aby to zrekompensować.

Zaawansowane modele mają baterię o pojemności 5003 mAh, która może wytrzymać ponad 22 godziny. Linie telefonów ze średniej półki cenowej rozładowują się średnio po około 12 godzinach, w zależności od modelu. Mimo to istnieją sposoby, aby wydobyć więcej z każdego telefonu i wydłużyć czas pracy baterii.

Ustaw tryb oszczędzania baterii

Chcesz, aby bateria w smartfonie działała dłużej niż zwykle? Przełącz telefon w tryb oszczędzania energii, który automatycznie ogranicza funkcje, które mogą zwiększać zużycie baterii. Tryb oszczędzania energii natychmiast ogranicza usługi sieciowe, synchronizacyjne i lokalizacyjne oraz zmniejsza częstotliwość odświeżania ekranu. Jednak wybierając „Tryb oszczędzania energii, możemy dodatkowo dostosować tę funkcję: wyłączyć „Zawsze włączony wyświetlacz” i ograniczyć prędkość procesora do 70% lub zmniejszyć jasność o 10%, aby zaoszczędzić jeszcze więcej czasu na baterii.

Przeczytaj  Co się bardziej opłaca bojler czy podgrzewacz przepływowy? Które elektryczne ogrzewanie wody jest bardziej opłacalne?

Zmniejsz jasność ekranu

Ekrany smartfonów są duże i jasne, ale są również pożeraczami baterii. Prawdopodobnie nie potrzebujesz włączać urządzenia w trybie najjaśniejszego ekranu. Przejdź do ustawień wyświetlacza i zmniejsz jasność ekranu. Możesz także otworzyć rozwijany ekran i stamtąd sterować jasnością. Przy okazji rozważ wyłączenie automatycznej jasności. Ta funkcja dostosowuje się w zależności od postrzeganych potrzeb, ale może również zwiększyć jasność wyświetlacza wyżej, niż jest to konieczne.

Wyłącz niepotrzebne aplikacje

Aplikacje, z których aktualnie nie korzystasz, nadal działają w tle i zużywają baterię. Możesz uśpić nieużywane aplikacje w ustawieniach baterii lub zarządzania energią aplikacji. Wybierz limity użycia w tle i wyłącz nieużywane aplikacje, aby nieużywane moduły nie marnowały baterii.

Możesz pójść o krok dalej i ręcznie włączać i wyłączać niektóre aplikacje. Pamiętaj, że uśpione apki będą otrzymywać aktualizacje tylko od czasu do czasu, a aplikacje wyłączone będą działać tylko wtedy, kiedy są używane – taka aplikacja może wymagać również ręcznej aktualizacji.

Dobrym pomysłem jest okresowe sprawdzanie aplikacji, które najszybciej wyczerpują baterię, aby sprawdzić, czy istnieją jakieś elementy, które można usunąć lub wyłączyć. Możesz wyświetlić te informacje w obszarze zużycia baterii, a następnie zdecydować, które aplikacje powinny działać w tle, a które powinny być wyłączone, gdy nie są używane. Warto to zrobić, dla zwiększenia ilości energii w smartfonie.

Wyłączanie ekranu smartfona

Ekran smartfonu można wyłączyć, kiedy nie jest używany. Oznacza to zmianę czasu, przez jaki ekran pozostaje włączony w ustawieniach wyświetlania. Znajdź odpowiednią opcję i ustaw ją tak, aby ekran wygaszał się wcześniej, gdy nie jest używany. Poza tym warto zrezygnować z niektórych funkcji, na przykład: zawsze włączony wyświetlacz, który pokazuje godzinę i datę, nawet kiedy ekran telefonu jest uśpiony. Ta funkcja nieustannie zużywa baterię i działa na jej niekorzyść.

Przeczytaj  Zerwij z konsumpcjonizmem i dowiedz się, jak nie kupować niepotrzebnych rzeczy

Tryb samolotowy a oszczędzanie energii

Wysyłanie i odbieranie sygnałów bezprzewodowych może obciążać baterię telefonu, więc rozważ włączenie trybu samolotowego, gdy nie chcesz korzystać z danych w sieci. Najłatwiejsza opcja: otwórz rozwijaną osłonę i dotknij przycisku trybu samolotowego, aby natychmiast odłączyć telefon od Wi-Fi, wyłączyć Bluetooth i komórkową transmisję danych. Dotknij go ponownie, aby przywrócić dostęp.

Warto wyłączyć 5G

Łączność 5G jest szybka i wygodna, jednocześnie to duże obciążenie dla baterii i pracy smartfona. Jeżeli chcesz oszczędzać baterię, to możesz wybrać 4G, które jest nieco wolniejsze, ale pozwala w pełni korzystać z sieci.

Usługi lokalizacyjne a zużycie energii

Jednym z najskuteczniejszych sposobów oszczędzania baterii w smartfonie jest wyłączenie funkcji lokalizacji. Ponadto należy również cofnąć zezwolenie na lokalizację dla aplikacji, które nie wymagają tego przez cały czas. W ten sposób blokujesz tym apkom korzystanie z usługi w tle, chroniąc jeszcze więcej czasu pracy baterii, dlatego zwróć uwagę czy posiadasz tę funkcję i dostosuj ją do własnych potrzeb.

Wyłącz automatyczne Wi-Fi

Niektóre telefony są wyposażone w funkcję, która nieustannie szuka otwartych sieci Wi-Fi, nawet po wyłączeniu samego Wi-Fi. W związku z tym, że usługa działa bez końca w tle, potajemnie korzysta również z baterii.

Ustawienia powiadomień

Powiadomienia są ważne. Ale jeśli uważasz, że są natrętne, powinieneś całkowicie wyłączyć automatyczną synchronizację powiadomień. W ten sposób nową zawartość zobaczysz dopiero po otwarciu aplikacji i ręcznym jej odświeżeniu. Aplikacje nie będą się stale odświeżać w tle, aby dostarczać nowe informacje, więc pozwoli to również zaoszczędzić mnóstwo energii baterii.

Bonus: korzystaj z power banku

Jeśli chcesz wydłużyć czas pracy na baterii, ale nie chcesz nic przestawiać w ustawieniach swojego smartfona, to jest na rynku rozwiązanie odpowiednie dla ciebie. To zewnętrzny power bank, który będzie działał z dowolnym smartfonem i wieloma innymi urządzeniami. Może stanowić awaryjną pomoc, kiedy bateria jest na wyczerpaniu, a nie masz możliwości naładowania telefonu tradycyjną ładowarką. Możesz również znaleźć etui z wybudowanym powerbankiem, które pasuje do Twojego konkretnego telefonu. Pamiętaj, tylko aby je naładować, zanim wyjdziesz z domu.

Przeczytaj  Jak oszczędzać na ogrzewaniu gazowym nie rezygnując z komfortu ciepła

Oszczędzanie baterii w telefonie nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać, warto sprawdzić kilka opcji w smartfonie i zmienić ich ustawienia, aby usprawnić działanie baterii i rzadziej korzystać z ładowarki. Mamy nadzieję, że nasze sprawdzone sposoby pomogą ci zyskać kilka dodatkowych procentów naładowania baterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak oszczędzać ciepło

Jak oszczędzać ciepło w domu i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Poznaj proste sposoby

Następny artykuł
Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce

Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce i zaoszczędzić pieniądze? Sprawdź proste sposoby na obniżenie zużycia wody w toalecie

Zobacz też