Ile trzeba mieć dzieci, żeby nie płacić alimentów? Obowiązek alimentacyjny 2022

Ile trzeba mieć dzieci, żeby nie płacić alimentów? Czy obowiązek alimentacyjny jest w ogóle uzależniony od liczby posiadanego potomstwa? Czy może się zdarzyć, że najmłodszemu lub najstarszemu dziecku nie zostaną przydzielone alimenty? Sprawdziliśmy to!
ile trzeba mieć dzieci żeby nie płacić alimentów

Zgodnie z polskim prawem, obydwoje rodziców ma obowiązek łożyć na utrzymanie swoich dzieci, nawet w sytuacji, kiedy osoby te nie pozostają w związku. Obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, aż pociecha nie będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Przepisy nie określają konkretnego wieku dziecka, który będzie granicznym w kwestii posiadania prawa do otrzymywania alimentów. Zdarza się, że trwa ono jeszcze długo po osiągnięciu pełnoletności, a w przypadku dzieci chorych nawet całe życie. Sprawdziliśmy, ile trzeba mieć dzieci, żeby nie płacić alimentów, i czy ilość potomstwa w ogóle ma związek z obowiązkiem alimentacyjnym!

Ile trwa obowiązek alimentacyjny?

Zastanawiasz się, kiedy ojciec nie musi płacić alimentów lub kiedy będzie mógł przestać to robić? Podczas orzekania o alimentach nie ustala się, do kiedy obowiązek alimentacyjny będzie trwał. Jego ustanie jest uzależnione od wielu czynników, ale przede wszystkim od przyszłych możliwości dziecka, jego postawy i zachowania oraz sytuacji majątkowej rodziców. Najogólniej można przyjąć, że alimenty na dzieci płaci się do momentu, kiedy te będą w stanie samodzielnie się utrzymać.

Ile trzeba mieć dzieci, żeby nie płacić alimentów?

Obecnie obowiązujące przepisy nie uzależniają powstania obowiązku alimentacyjnego od ilości posiadanych dzieci, ani też ich pochodzenia. Do otrzymywania alimentów mają prawo wszystkie dzieci, niezależnie od tego, czy narodziły się w małżeństwie, czy poza nim.

Czy ilość posiadanych dzieci wpływa na wysokość płaconych im alimentów?

Co do zasady, zakres obowiązku alimentacyjnego uzależnia się od dwóch kwestii:

  1. usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (dziecka);
  2. możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego (rodzica).

Można zatem przypuszczać, że sąd zasądzi niższe alimenty w przypadku, kiedy rodzic będzie zobowiązany do utrzymania dużej rodziny, niż w sytuacji, kiedy będzie miał jedynie jedno dziecko.

Przeczytaj  Sposoby na bezpieczne oszczędzanie. Jak inwestować pieniądze bez ryzyka?

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, ile trzeba mieć dzieci, żeby nie płacić alimentów, jest jedna. Nie istnieje żaden próg ilościowy, zgodnie z którym obowiązek alimentacyjny by przestał powstawać. Każde kolejne dziecko rodzica ma prawo do otrzymywania alimentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z pit-37

Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z PIT-37?

Następny artykuł
jak nie płacić podatku od kryptowalut

Jak nie płacić podatku od kryptowalut?

Zobacz też