Jak zlikwidować firmę, żeby nie płacić VAT od remanentu?

Sprawdziliśmy, jak zlikwidować firmę, żeby nie płacić VAT od remanentu! Zakończenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu obowiązków. Jednym z nich jest wykonanie spisu posiadanego wyposażenia.
jak zlikwidować firmę żeby nie płacić vat od remanentu

Aby zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą, nie wystarczy dostarczyć odpowiedniego wniosku do urzędu. Czynność ta wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu powinności. Jedną z nich jest sprawdzenie i sporządzenie dokumentacji odzwierciedlającej stan posiadania przez firmę towarów, materiałów oraz środków trwałych. Czasami trzeba od nich zapłacić podatek. Sprawdź, jak zlikwidować firmę, żeby nie płacić VAT od remanentu!

Jak zlikwidować firmę, żeby nie płacić VAT od remanentu – zbycie całego przedsiębiorstwa

Ludzie dążą do jak największych oszczędności. Nic w tym dziwnego, że przedsiębiorcy zastanawiają się, kiedy zawiesić działalność, żeby nie płacić ZUS lub co zrobić, żeby nie płacić podatków.

Jednym ze sposobów na likwidację firmy bez VAT od remanentu jest wniesienie odpłatne (sprzedaż) lub nieodpłatne (aport) całego przedsiębiorstwa do spółki. Należy to zrobić przed zaprzestaniem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jak zlikwidować firmę, żeby nie płacić VAT od remanentu – sprzedaż poszczególnych składników majątku

Kolejnym rozwiązaniem, aby uniknąć konieczności płacenia podatku VAT od remanentu, jest sprzedaż poszczególnych składników majątku firmy przed jej likwidacją. W tym przypadku właściciel może sobie wybrać, które elementy chciałby zostawić dla siebie, a które sprzedać.

Jak zlikwidować firmę, żeby nie płacić VAT od remanentu – darowizna

Podatku od remanentu likwidacyjnego nie zapłacisz również, kiedy zdecydujesz się przekazać przedsiębiorstwo w darowiźnie. W ten sposób na dzień likwidacji nie będziesz w posiadaniu żadnego majątku, który można by było opodatkować.

Przeczytaj  Jak nie marnować jedzenia? Poznaj sprawdzone metody!

Podsumowując, istnieje kilka sposobów na to, jak zlikwidować firmę, żeby nie płacić podatku VAT od remanentu. W tym celu można odsprzedać całe przedsiębiorstwo lub poszczególne jego części albo też podarować je komuś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
apcoa parking płacić czy nie

Mandat z Apcoa parking, płacić czy nie? Sprawdź, jak poprawnie złożyć reklamację!

Następny artykuł
kiedy ojciec nie musi płacić alimentów

Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów?

Zobacz też