Czy przez brak pieniędzy można popaść w depresje?

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, dlatego ich posiadanie nie powinno być nigdy życiowym celem. Trudno sobie jednak wyobrazić bez nich życie. Brak dochodów jest częstym powodem depresji. Dlaczego tak się dzieje?
L4 z powodu depresji

Obecnie wszystko drożeje – żywność, chemia, żłobki, przedszkola czy kursy doszkalające. Na wszystkie te rzeczy potrzebne są środki finansowe. Nagła utrata pracy może być bardzo bolesna. Nie każdy jest na tyle silny i ma wystarczające zasoby, aby przetrwać ciężki czas. Wtedy bardzo często pojawia się depresja. Jak się objawia? W jaki sposób można sobie pomóc? W naszym artykule odpowiemy na nurtujące cię pytania. 

Pieniądze – czy to temat tabu?

Nadal w wielu kręgach uważa się, że o pieniądzach mówić nie wypada. Oczywiście finanse są prywatną sprawą, jednak aura tajemniczości jest zupełnie niepotrzebna. To właśnie z tego powodu wiele osób, które mają problemy finansowe, bardzo się tego wstydzi. Wystarczy przyjąć, że są one po prostu środkiem do zaspokajania potrzeb i konsumpcyjnych zachcianek. Dodatkowo często nie są ofiarowane raz na zawsze – czasem jest ich dużo, a innym razem ledwo wystarcza do tzw. pierwszego. Pieniądze i ich nieumiejętne wykorzystywanie mogą niestety przynieść opłakane skutki. Kilkunastotysięczne zadłużenia, brak na podstawowe opłaty i lekarza – z tym najczęściej przychodzą pacjenci do gabinetów psychiatrycznych jako czynnikami, które wpłynęły na pojawienie się depresji.

Depresja – choroba XXI wieku

Depresja przyjmuje różne oblicza – ma bardzo odmienne obrazy kliniczne, indywidualne dla każdej jednostki. Pojawia się zwykle w wyniku nadmiernego stresu, który trwa bardzo długo. Mówi się, że dużą rolę odgrywają także skłonności genetyczne. Czy przez brak pieniędzy można w nią popaść? Oczywiście, że tak. Zaczyna się niewinnie od gorszego nastroju, a skończyć się może naprawdę tragicznie – liczba samobójstw rośnie z roku na rok. Liczy się szybka reakcja i świadomość otoczenia. L4 na depresję nie jest czymś, czego należy się wstydzić, pamiętaj, że twoje zdrowie jest najważniejsze!

Przeczytaj  Czy warto kupić mieszkanie na kredyt?

Brak pieniędzy, a depresja – objawy

Choroby o podłożu psychicznym mają to do siebie, że wiele objawów jest bardzo podobnych. Liczy się szczegółowy wywiad ze specjalistą, który może postawić prawidłową diagnozę. Do głównych symptomów depresji można zaliczyć: 

 • brak energii do życia, apatię;
 • obojętność we wszystkich sferach życia;
 • brak apetytu;
 • bezsenność;
 • płaczliwość;
 • skrajne emocje;
 • niechęć do wykonywania codziennych czynności. 

Depresja okiem pracodawcy – co dalej?

Większość ludzi pracuje na etat, co pozwala im na normalną egzystencję. Być może twoja depresja nie ma nic wspólnego z utratą zatrudnienia, a jest wynikiem długów odziedziczonych po bliskich? Bez względu na powód, pamiętaj, że możesz uzyskać w takiej sytuacji L4 od psychiatry.

W jaki sposób uzyskać L4 na depresję?

Depresja sama w sobie predysponuje do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Chory nie jest w stanie normalnie sprostać codzienności, a co dopiero obowiązkom w pracy. Lekarz wypisuje L4 w formie elektronicznej, po które najlepiej udać się osobiście. Coraz popularniejsze są także opcje konsultacji online, które sprawdzą się w dalszym przebiegu choroby.

Depresja z powodu braku pieniędzy – co możesz zrobić?

Depresja może przyjmować różny stopień nasilenia i zwykle trudno wówczas myśleć racjonalnie. Jeśli doprowadzisz swoje zdrowie do względnej poprawy np. za pomocą terapii lub środków farmakologicznych, pomyśl o:

 • konsultacji z doradcą finansowym i prawnikiem;
 • szczerej rozmowie z bliskimi na temat swoich problemów;
 • możliwościach zwiększających twój dochód np. dodatkowa praca lub sprzedaż niepotrzebnych rzeczy;
 • ograniczeniu wydatków na daną chwilę.

Depresja powstaje w wyniku wielu czynników. Niestety brak pieniędzy także ma wpływ na obniżenie nastroju i dolegliwości o tym podłożu. Nie ukrywaj swoich problemów i poproś o pomoc specjalistę, gdy tylko pojawi się kłopot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kobieta patrzy na skarbonkę i swoje osczędności

Jak oszczędzać mając niewielkie zarobki?

Następny artykuł
Jak oszczędzać na samochód

Jak oszczędzać na samochód? TOP 3 sprawdzonych sposobów

Zobacz też