PIT – najważniejsze informacje
Co roku każda osoba, która osiągała dochody podlegające opodatkowaniu, zobligowana jest do wypełnienia i złożenia deklaracji podatkowej oraz do opłacenia podatku dochodowego. Przy tym ważne jest, aby zrobić to w określonym czasie. Od niedawna obowiązuje ujednolicony termin złożenia wszystkich deklaracji PIT – za 2022 r. przypada on na 2 maja 2023 r. Wyjątek stanowi deklaracja PIT-16A, którą można składać do 28 lutego 2023 r.
Nie należy czekać do ostatniej chwili ze złożeniem rozliczenia PIT, ponieważ wszystkie formalności muszą zostać wypełnione w określonym terminie ustawowym. W innym przypadku można spodziewać się poniesienia konsekwencji. Niewypełnienie swojego obowiązku warto uzasadnić i zawiadomić o tym organ powołany do ścigania ustnie lub na piśmie. Następnie należy zapłacić podatek wraz z odsetkami w narzuconym terminie. Inaczej podatnik narażony jest na poniesienie kary grzywny do 720 stawek dziennych lub pozbawienia wolności. Można się spotkać z połączeniem tych konsekwencji.
Przyczyny nierozliczenia PIT mogą być różne i nie zawsze od nas zależne. Należy pamiętać, że brak otrzymania PIT-11 od pracodawcy nie zwalnia od złożenia rocznego rozliczenia. Odpowiada się za to indywidualnie. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć kroki w celu ustalenia prawidłowej wartości zobowiązania podatkowego, aby zastąpić nią te podane w zbliżonej kwocie. Jeśli takie sytuacje zdarzają się niejednokrotnie i pracodawca nie przesyła PIT-11 terminowo, warto zastanowić się nad zmianą miejsca zatrudnienia.
Skuteczne poszukiwania pracy w Puławach
Poszukiwania pracy ułatwią ogłoszenia z okolicy na GoWork.pl. W ten sposób lepiej zapoznasz się z lokalnym rynkiem i będziesz wiedzieć, czego można się spodziewać. Zatrudnienie w Puławach najszybciej znajdą osoby, które należą do grup szczególnie poszukiwanych. Deficyt pracowników można dostrzec w wielu branżach, co stanowi szansę dla specjalistów z różnych sektorów. Na pracę mogą liczyć pracownicy budowlani, lekarze, psycholodzy, fizjoterapeuci, diagności samochodowi, specjaliści ds. finansowych i administratorzy baz danych, ale nie tylko. Jeśli chodzi o stopę bezrobocia w Powiecie Puławskim, to nie różni się ona zbyt wiele od średniego wyniku krajowego. Można jednak zaobserwować pewne zmiany, które wskazują na niewielki rozwój na rynku pracy.
Różne możliwości rozliczania PIT
Pierwszym sposobem na uregulowanie rozliczenia PIT jest wizyta w urzędzie skarbowym. Należy udać się do oddziału, który znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania przypadającego na ostatni dzień roku podatkowego. Deklarację można przekazać w okienku podawczym, wtedy urzędnik ostempluje kopię dokumentu datą wpłynięcia. Będzie to potwierdzenie wypełnienia obowiązku podatkowego. Inną formą rozliczenia PIT jest skorzystanie ze specjalnego automatu znajdującego się w poszczególnych oddziałach, który wydrukuje kopię pierwszej strony dokumentu i potwierdzenie jego przyjęcia. Gdy trafisz np. na zamknięty urząd skarbowy, postaw na wysłanie deklaracji za pomocą listu poleconego.
Oprócz przesłania zeznania podatkowego w formie fizycznej, można zdecydować się na drogę elektroniczną. Jeśli chcesz uniknąć możliwości czekania w kolejce, to dobra okazja na skorzystanie z rozliczenia PIT przez Internet. Wystarczy wejść na stronę e-Urzędu Skarbowego i zalogować się do systemu Twój e-PIT za pośrednictwem profilu zaufanego, czyli Twojego elektronicznego podpisu. Można wtedy skorzystać z przygotowanej deklaracji PIT-37 lub PIT-38, PIT-36, PIT-28, która została wypełniona kwotami zaliczek na podatek, przychodów, kosztów przekazanych do urzędu skarbowego w informacjach PIT-11 i PIT-8C oraz wartościami składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne podatnika. Znajdą się tam również inne potrzebne szczegóły. Trzeba pamiętać, że profil zaufany ważny jest przez 3 lata, natomiast można skorzystać także z jego tymczasowej formy, która obejmuje okres 3 miesięcy. Oba sposoby znacząco oszczędzają czas przy regulowaniu rozliczenia PIT.
Artykuł promocyjny