Na rynku możemy znaleźć rachunki oszczędnościowe z korzystnymi warunkami. Warto dokładnie przeanalizować ich propozycje, zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania.
Czym jest rachunek oszczędnościowy?
Konto oszczędnościowe to instrument finansowy zakładany w banku jako depozyt, na który wpłacamy pieniądze. Środki są na nim oprocentowane zgodnie z warunkami banku. Jak działa rachunek oszczędnościowy? Im dłużej utrzymujemy na nim określone saldo, tym więcej zarabiamy na odsetkach. Gdy odsetki wpłyną na konto, także one pracują już na kolejne zyski, wraz z dotychczas zgromadzonym depozytem. W wybranym przez siebie momencie możemy wypłacić kapitał wraz z odsetkami.
Jak obliczyć zysk z rachunku oszczędnościowego?
Aby skalkulować wypracowany zysk z konta oszczędnościowego, musimy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość oprocentowania, ale również sposób, w jaki następuje kapitalizacja odsetek, czyli częstotliwość, z jaką bank dopisuje do kapitału złożonego na rachunku dodatkowe środki.
Jeśli chcemy obliczyć zysk miesięczny z rachunku oszczędnościowego od kwoty złożonego na nim depozytu, musimy go podzielić na 12 i przemnożyć przez 0,81 (ponieważ bank potrąci podatek od zysków kapitałowych – tzw. podatek Belki, w wysokości 19%).
Korzyści z posiadania rachunku oszczędnościowego
Konto oszczędnościowe to produkt, który posiada wiele zalet. Po pierwsze, gwarantuje ono zyski już od pierwszej wpłaty. Każda złotówka podlega zatem oprocentowaniu. Istotną zaletą rachunku oszczędnościowego jest także swobodny dostęp do środków. Pieniądze, które tam lokujemy, możemy wypłacić w każdym momencie, bez konsekwencji finansowych. Nie zostaną nam zatem potrącone wcześniej wypracowane zyski, co zdarza się przy innych produktach, jak np. lokatach. Ponadto kapitał zgromadzony na koncie oszczędnościowym możemy stale powiększać. Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego jest przy tym zbliżone do tego, które posiada lokata bankowa.
Rachunek oszczędnościowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej propozycji banku, jeśli chodzi o rachunek oszczędnościowy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów jego użytkowania. Są to:
– oprocentowanie – ważna jest nie tylko jego wysokość, ale także to, czy jest ono stałe, czy zmienne; propozycje poszczególnych banków mogą się różnić nawet o 1-2 punkty procentowe,
– wymagania wobec klienta – niektóre banki oczekują od klientów zakładających rachunek oszczędnościowy założenia także konta osobistego; zdarza się także, że dotychczasowi klienci otrzymują promocyjne warunki,
– koszty prowadzenia konta oszczędnościowego – rachunek oszczędnościowy zwykle jest darmowy, ale trzeba pamiętać o zapewnieniu stałych wpłat w określonej wysokości na konto, które jest z nim powiązane,
– opłaty za wpłaty lub wypłaty z rachunku – bank może naliczać opłaty za określone operacje na rachunku oszczędnościowym – np. za wypłatę środków drugi raz w miesiącu.
Bezpieczeństwo środków na rachunku oszczędnościowym
Konto oszczędnościowe to produkt bezpieczny dla klientów indywidualnych. Nawet gdy bank zbankrutuje, możliwe jest bowiem odzyskanie zgromadzonych oszczędności za pośrednictwem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Odpowiada on za depozyty do kwoty 100 tysięcy euro. Trudno sobie zatem wyobrazić sytuację, gdy przeciętny Kowalski utraci środki z rachunku oszczędnościowego. Musiałaby być tam zgromadzona pokaźna suma. Musimy mieć jedynie na uwadze to, że tak samo, jak do środków na klasycznym ROR-ze (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym), do depozytów na rachunku oszczędnościowym dostęp mają komornicy. Jeśli mamy zatem problemy z wypłacalnością lub też zapomnimy o opłaceniu mandatów, środki z tego depozytu mogą być wykorzystane do pokrycia naszych zobowiązań.
Źródła:
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-konto-oszczednosciowe
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-warto-zakladac-konto-oszczednosciowe
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/konto-oszczednosciowe-definicja-zalety-i-najwazniejsze-informacje/9j66c8m
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Materiał promocyjny