Jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości?

Jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości? Chociaż zbycie mieszkania czy domu wiąże się z powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego, to istnieją sytuacje, które zwalniają podatnika od tej konieczności.
jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości

Zgodnie z literą polskiego prawa, sprzedając nieruchomość, musisz się liczyć z koniecznością zapłaty podatku dochodowego, zwanego również „podatkiem od wzbogacenia”. Istnieje jednak kilka sytuacji stanowiących wyjątek od tej reguły. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości!

Kiedy musisz zapłacić podatek dochodowy?

Wiele osób zajmujących się obrotem nieruchomości zapewne wielokrotnie zastanawiało się, jak nie płacić podatku od kupna domu czy mieszkania, bądź też, jak uniknąć zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości. Dzieje się tak, ponieważ w Polsce sprzedaż mieszkania lub domu przed upływem 5 lat od jego nabycia lub otrzymania w spadku związana jest z powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Okres ten liczony jest w latach podatkowych, nie kalendarzowych, a więc rozpoczyna się wraz z początkiem roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia?

Obowiązku podatkowego można uniknąć. Najprostszą opcją jest poczekanie ze sprzedażą 5 lat od nabycia nieruchomości. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Poniżej kilka pomysłów, jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości, jeśli chcemy to zrobić przed upływem 5 lat podatkowych od jej nabycia:

  1. sprzedaż lokalu mieszkalnego za kwotę niższą lub równą kwocie nabycia nieruchomości wraz z kosztami jej ewentualnego remontu;
  2. skorzystanie z ulgi mieszkaniowej – przeznaczenie uzyskanych ze sprzedaży środków na własne cele mieszkaniowe (np.: zakup innego lokalu mieszkalnego, budowa domu, zakup działki pod budowę domu, spłata kredytu hipotecznego, rozbudowa domu).

Do tej pory zastanawiałeś się, jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia? Możesz odsprzedać lokal w cenie niższej lub takiej samej, po jakiej go nabyłeś lub skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Przeczytaj  Jak zrobić zabawki z papieru – praktyczny poradnik
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak korzystać z odkurzacza, aby służył długo?

Następny artykuł
kiedy zawiesić działalność żeby nie płacić zus

Kiedy zawiesić działalność, żeby nie płacić ZUS-u?

Zobacz też