Doradztwo kredytowe. Ile trzeba zapłacić za pomoc dobrego specjalisty?

Sporo osób zastanawia się, ile kosztuje doradca kredytowy i jaka jest cena za usługi niezależnego fachowca. To zależy od kilku zmiennych. Dowiedz się również, na co jeszcze poza sposobem wynagrodzenia należy zwrócić uwagę!
doradztwo kredytowe

Certyfikat doradcy finansowego KNF mogą uzyskać tylko osoby, które spełniają odpowiednie wymagania. Istnieje kilka różnych systemów wynagradzania specjalistów za ich usługi i porady – niektóre mogą prowadzić do różnych konfliktów interesów. Na to, ile kosztuje pomoc doradcy kredytowego, wpływa wiele zmiennych. W niektórych przypadkach wystarczy kilkaset złotych, w innych trzeba zapłacić kilka tysięcy.

Niezależny doradca kredytowy nie jest pośrednikiem czy pracownikiem banku

Niezależny doradca kredytowy w Krakowie, Warszawie i każdym innym zakątku Polski, to inaczej doradca finansowy. Jest specjalistą działającym na własną rękę lub w ramach biura doradztwa finansowego. Jego głównym celem jest pomoc klientom w wyborze najlepszego kredytu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Doradca niezależny musi spełnić określone wymagania.

Do uzyskania niezbędnego certyfikatu KNF potrzebne są:

  • ukończenie studiów wyższych lub wykształcenie średnie z maturą;
  • min. 3 lata doświadczenia w doradztwie kredytowym lub innym obszarze związanym z kredytami;
  • zaliczenie egzaminu potwierdzenia wiedzy z zakresu doradztwa kredytowego organizowanego przez KNF;
  • zobowiązanie do regularnego podnoszenia kwalifikacji oraz przestrzegania Kodeksu Etyki Doradcy Kredytowego.

Różnice pomiędzy doradcą a pośrednikiem kredytowym i pracownikiem banku

Pośrednik kredytowy to osoba prawna lub fizyczna, która współpracuje z jednym lub kilkoma bankami w celu sprzedaży produktów finansowych, takich jak kredyty. W przeciwieństwie do niezależnego doradcy pośrednik może być blisko związany konkretnymi instytucjami finansowymi, co wpływa na prezentowane oferty kredytowe. Pośrednicy przedstawiają co najmniej 3 propozycje, z kolei doradcy mają obowiązek współpracować z co najmniej połową banków w kraju. Z kolei pracownicy banków są przez nie zatrudnieni bezpośrednio. Dlatego promują i udzielają kredytów wyłącznie z oferty swojego pracodawcy.

Przeczytaj  Zastosowanie badań NDT

Ile kosztuje doradca kredytowy? Sposoby wynagradzania

Zgodnie z prawem doradca kredytowy nie może być bezpośrednio związany z żadnym spośród banków, których oferty analizuje i przedstawia klientom. Opłatę za świadczone usługi uiszcza potencjalny kredytobiorca, nawet jeśli ostatecznie nie zdecyduje się na skorzystanie z żadnej spośród przedstawionych ofert. Płaci za doradztwo finansowe. Ceny poszczególnych czynności są stałe, a ostateczny koszt zależy między innymi od:

  • ilości lub długości spotkań klienta z doradcą;
  • rodzaju kredytu, pożyczki lub innego produktu bankowego;
  • liczby przedstawionych i analizowanych ofert;
  • prowadzenia negocjacji z bankiem;
  • pomocy w załatwieniu niezbędnych formalności.

W praktyce doradca kredytowy najczęściej otrzymuje prowizję od banku, w którym klient ostatecznie zaciągnął zobowiązanie – zwykle w wysokości od 2 do 5 procent sumy kredytu. W spisie wszystkich opłat dla kredytobiorcy znajduje się np. rekompensata za działalność doradcy kredytowego. W takim modelu doradca może być zmotywowany do oferowania produktów, które przynoszą mu wyższe prowizje, a niekoniecznie są najlepsze dla klienta. Możliwy jest również system mieszany – zapłata od klienta plus prowizja z banku. Takie sytuacje mogą generować konflikt interesów i wszystkie strony powinny mieć tego pełną świadomość.

Wynagrodzenie doradcy kredytowego a jakość świadczonych usług

Za pomoc niezależnego specjalisty od finansów można zapłacić zarówno kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. Takie sumy mogą być dla wielu osób sporym obciążeniem, ale w zamian powinni uzyskać pełną wiedzę o poszczególnych ofertach oraz związanych z nimi szansach i zagrożeniach. Uzyskanie dokładnej wiedzy o czynnikach ryzyka u pośrednika czy bezpośrednio w banku będzie znacznie trudniejsze. Rzetelny doradca powie o nich wprost, a inni mogą je bagatelizować, by nie odstraszyć klienta.

Nie zawsze najtańsze usługi będą najbardziej opłacalne – doświadczeni fachowcy z dobrą opinią kosztują więcej, ale często w zamian dokładniej wyjaśnią klientowi wszelkie wątpliwości i kruczki prawne albo są w stanie wynegocjować lepsze, indywidualne warunki. Kredytobiorca musi samodzielnie ocenić, czy (oraz ewentualnie jak) sposób wynagrodzenia wpłynie na obiektywizm danego specjalisty.

Przeczytaj  Co daje wirtualne biuro?

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Tani wyjazd w góry

Tani wyjazd w góry - jak to zaplanować?

Następny artykuł
jaki kolor samochodu jest najtańszy

Chcesz kupić auto i nie wiesz, na jaki lakier postawić? Sprawdź, jaki kolor samochodu jest najtańszy!

Zobacz też