Liczy się właściwa konserwacja
Dobrej jakości odkurzacz powinien bez problemu posłużyć nam przez kilka lat. Niestety, bardzo często zdarza się, że sprzęt znacznie wcześniej przestaje działać i wymaga kosztownej naprawy. Warto wiedzieć, że nie wszystkie usterki muszą być związane z awarią części. W niektórych sytuacjach odkurzacz zaczyna bowiem szwankować z powodu nieprawidłowego użytkowania lub konserwacji. Trzeba bowiem pamiętać, że odkurzacz, podobnie jak i inny sprzęt AGD, powinien być regularnie czyszczony i konserwowany. Tylko wtedy będzie dokładnie usuwał wszystkie zanieczyszczenia oraz działał odpowiednio długo. Na czym polega prawidłowa konserwacja odkurzaczy? Wiele zależy od typu odkurzacza.
Czyszczenie odkurzaczy workowych i bezworkowych
Zdecydowana większość z nas posiada w domu odkurzacze workowe. To sprzęt, gdzie kurz i inne zabrudzenia gromadzone są w specjalnym worku umieszczonym w obudowie odkurzacza. Worki wykonane mogą być z papieru lub tworzywa syntetycznego. Do wyboru są dwa rodzaje worków – jednorazowe i wielokrotnego użytku. Bez względu na ich typ, należy pamiętać o regularnym opróżnianiu lub wymianie worków. Nie chodzi wyłącznie o prawidłową ochronę domu przed rozwojem alergenów, zarodników, pleśni i roztoczy, ale i troskę o sprzęt. Odkurzacz z przeładowanym workiem będzie szybciej eksploatowany, dlatego może mieć tendencję do awarii. Co w przypadku odkurzaczy bezworkowych? Ich konserwacja jest podobna. Z tym że zamiast wymiany worków, należy systematycznie opróżniać pojemnik na zanieczyszczenia. Zarówno w przypadku sprzętu workowego, jak i bezworkowego, należy pamiętać także o zmianie lub regularnym czyszczeniu filtra. Jego zapchanie znacząco wpływa na wydajność odkurzacza.
Czyszczenie odkurzaczy pionowych
Coraz więcej osób decyduje się na odkurzacze bezprzewodowe. Trudno się temu dziwić. To wygodny sprzęt, który nie wymaga podłączenia do prądu. Bezprzewodowy charakter pozwala na szybkie posprzątanie mieszkania bez konieczności odłączania, a następnie ponownego podłączania odkurzacza do prądu. W przypadku modeli pionowych nie ma również mowy o plątaninie kabli. Jeszcze większym ułatwieniem jest funkcja mopowania, która coraz częściej pojawia się w odkurzaczach nowej generacji. Pozwala ona na całkowitą rezygnację z tradycyjnego mopa. W przypadku odkurzaczy pionowych proces czyszczenia przebiega podobnie jak w sprzęcie bezworkowym. Dla przykładu, model ALLERGY UV Pure marki Electrolux posiada specjalny pojemnik, który należy opróżnić i umyć pod bieżącą wodą. Aby nie doszło do uszkodzenia sprzętu, niezwykle istotne jest dokładne wysuszenie pojemnika i odczekanie 24 h przed kolejnym uruchomieniem sprzętu. Podczas pielęgnacji odkurzacza nie należy zapominać również o jego szczotkach. One także wymagają czyszczenia. Z tego powodu, warto zwracać uwagę na funkcje, jakie posiada kupowany odkurzacz. Wyżej wymieniony model ALLERGY UV Pure posiada rewolucyjną szczotkę z technologią BrushRollCleanTM. Dzięki niej nie ma konieczności samodzielnego czyszczenia czy wyciągania z niej włosów i innych zabrudzeń. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, a zanieczyszczenia usuną się automatycznie. To nie tylko wygodne, ale przede wszystkim higieniczne rozwiązanie.
Prawidłowe odkurzanie zwiększa żywotność odkurzacza
Wiele osób zapomina o tym, że na żywotność odkurzacza wpływa także sposób sprzątania. Odkurzacz nie jest uniwersalnym sprzętem do sprzątania. Nie sprawdzi się w przypadku bardzo drobnych zabrudzeń ani dużych śmieci. Dlaczego? Rozsypana mąka, cukier czy kawa podczas odkurzania mogą zatkać filtr, który będzie bardzo trudny do przeczyszczenia. Z kolei w sytuacji odkurzania bardzo dużych i ostrych przedmiotów może dojść do uszkodzenia worka lub pojemnika na kurz. To samo dotyczy odkurzania mokrej powierzchni lub fragmentów podłogi, na które wylana została woda. Jakiekolwiek płyny doprowadzić mogą do trwałych uszkodzeń sprzętu. W tym spalenia silnika. Naprawa tego typu usterki wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Kolejnym często popełnianym błędem, który obniża żywotność odkurzacza, jest nieprawidłowe dopasowanie mocy do sprzątanej powierzchni. Warto pamiętać, że w przypadku średnio zabrudzonych podłóg czy dywanów, nie ma sensu ustawiać najwyższej mocy. To samo dotyczy odkurzania sof, kanap czy łóżek. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Na rynku znaleźć można bowiem odkurzacze, które samodzielnie wykrywają rodzaj powierzchni i automatycznie ustawiają do niej moc. To spora oszczędność zarówno dla domowego budżetu, jak i silnika odkurzacza, który nie jest nadmiernie eksploatowany. To znacząco przedłuża wydajność odkurzacza.
Artykuł sponsorowany