W ostatnim czasie funt brytyjski (GBP) odnotował znaczące spadki w stosunku do dolara amerykańskiego oraz polskiego złotego. W pewnym momencie brytyjski funt szterling obniżył się nawet o 12 groszy do naszej złotówki*. Mimo to GBP utrzymał swoją wartość w stosunku do euro. Z czego to wynika i co jest przyczyną spadków? Jakie są dalsze perspektywy tej waluty? Sprawdzamy!
Znaczenie funta brytyjskiego na rynku światowym
Funt brytyjski, często określany jako szterling, jest jedną z najstarszych i najważniejszych walut na świecie. Funt pełni kluczową funkcję na międzynarodowym rynku finansowym, będąc jedną z najczęściej wymienianych walut na świecie – po dolarze amerykańskim i euro. Londyn, jako jedno z największych centrów finansowych, przyczynia się do znaczenia funta w globalnej gospodarce. Siła tej waluty mają bezpośredni wpływ na globalne rynki finansowe i handel międzynarodowy.
Kurs funta brytyjskiego – od czego zależą wahania w cenach?
Parą walutową, w której najczęściej występuje GBP, jest dolar amerykański i już od dłuższego czasu jest to instrument, który wyróżnia się bardzo wysoką zmiennością. Co jednak wpływa na same zmiany w cenach szterlinga?
- Handel zagraniczny – gospodarka brytyjska jest uzależniona od wpływów kapitałowych z przedsiębiorstw lokalnych i na kontynencie. Z tego względu kurs funta kształtuje się nie tylko pod wpływem dolara, ale też euro.
- Decyzje Banku Anglii – zwłaszcza te dotyczące stóp procentowych.
- Raporty inflacyjne – na ich podstawie Monetary Policy Committee (MPC) podejmuje decyzje w sprawie kosztu pieniądza.
- Zmiany na arenie międzynarodowej – dotyczy to m.in. bieżącej sytuacji w krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych.
Co dzieje się z funtem brytyjskim i z czego to wynika?
Specjaliści i obserwatorzy rynku zauważają, że jednym z głównych czynników, które wpłynęły na osłabienie funta brytyjskiego, były wybory parlamentarne we Francji*. Spełnione przewidywania dotyczące zmian władzy wywołały presję na euro, a to z kolei odbiło się także na funcie, który jest bezpośrednim konkurentem euro i sąsiedzką walutą. Równie istotne dla kursu funta są wybory w samej Wielkiej Brytanii – tutaj również jest przewidywana zmiana władzy**.
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na spadek wartości funta są decyzje Bank of England. Zgodnie z oczekiwaniami zadecydowano o utrzymaniu referencyjnej stopy procentowej na poziomie 5,25%. Kolejna decyzja ma zapaść w sierpniu, jednak ekonomiści nie przewidują podniesienia stóp, a tym samym wzrostu wartości waluty.
Prognozy na przyszłość dla brytyjskiego funta szterlinga
Choć funt brytyjski próbuje walczyć, obecna sytuacja wskazuje na dalsze spadki wartości tej waluty. Niepewność polityczna w Europie spowodowana m.in. zmianami władzy, wpływ handlu i dalsze utrzymywanie stóp procentowych – to wszystko może wpływać na obniżenie wartości GBD w stosunku do dolara i złotówki.
Chcesz śledzić bieżący kurs funta brytyjskiego? Wejdź na stronę OANDA TMS Brokers. Znajdziesz tam aktualne wartości funta szterlinga do dolara amerykańskiego, euro czy złotówki, a także inne pary walutowe. Każdy wykres możesz dostosować do swoich potrzeb – ustawić zakres (od 1 godziny do 6 miesięcy) i nanieść na wykres swoje notatki.
Źródła:
* https://www.england.pl/przelewy/kurs-funta/funt-walczy,1300.html
Artykuł promocyjny