Jak nadpłacać kredyt gotówkowy, aby się to opłacało?

Jeśli masz zaciągnięty kredyt gotówkowy, to z pewnością nie raz myślałeś o tym, w jaki sposób pozbyć się zadłużenia szybciej, niż przewidują to zapisy umowy. Świetnym rozwiązaniem jest w takim przypadku nadpłacanie zobowiązania. Dowiedz się, na czym to dokładnie polega oraz jak to robić rozsądnie. Dzięki temu nieco wcześniej uporasz się ze spłatą swojego kredytu, co pozwoli Ci zaoszczędzić na odsetkach.

Na czym polega nadpłata kredytu gotówkowego?

Nadpłata kredytu to nic innego, niż przekazywanie do banku większej sumy niż przewiduje to harmonogram spłaty. Jest to możliwe w przypadku pożyczki konsumenckiej, czyli udzielonej osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Taki kredyt może mieć maksymalną kwotę 255 550 zł lub wyższą, o ile jest przeznaczony na remont lokalu mieszkalnego i nie jest zabezpieczony hipoteką.

Zgodnie z obowiązującym prawem w takim przypadku możliwe jest wcześniejsze zakończenie umowy poprzez spłatę całości lub części zobowiązania. Konsument może to zrobić bez pytania banku o zgodę czy informowania o zamiarze dokonania nadpłaty. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to sytuacja niekorzystna dla instytucji finansowej. Pozbawia jej bowiem części odsetek, a więc zarobku.

Konsument może dokonać nadpłaty kredytu poprzez jednorazowe wpłacenie określonej kwoty lub może robić to systematycznie poprzez powiększanie należnej raty o konkretną sumę. Takie działanie pozwala:

  • zmniejszyć wysokość comiesięcznych rat z jednoczesnym zachowaniem przewidzianego okresu kredytowania,
  • zachować comiesięczne raty na takim samym poziomie z jednoczesnym skróceniem okresu kredytowania.

Bez względu na konkretne efekty nadpłaty kredytu, warto się na to zdecydować. Jeśli spłacisz zobowiązanie wcześniej, to nie tylko zaoszczędzisz na odsetkach, ale także bank będzie musiał Ci zwrócić część kosztów ubezpieczenia i prowizji.

Czy nadpłata kredytu jest darmowa?

Zanim zdecydujesz się nadpłacić lub wcześniej spłacić całość zobowiązania, dowiedz się w swoim banku, czy nie pobiera on za to prowizji. O ile instytucja finansowa nie może Ci odmówić wydania zgody na takie działania, o tyle ma prawo do pobrania za nie opłaty. Jest to zgodne z art. 50 ustawy o kredycie konsumenckim. Prowizja może być naliczona przez bank, o ile:

  • jest wpisana do umowy kredytowej,
  • kwota pozostała do spłaty w ciągu najbliższego roku jest wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia ustalonego przez GUS w grudniu poprzedniego roku,
  • stopa oprocentowania jest stała w momencie dokonywania nadpłaty.
Przeczytaj  Audyt cyberbezpieczeństwa - co musisz wiedzieć?

Oprócz tego, że muszą zostać spełnione powyższe zasady, ustawa określa także maksymalną wysokość prowizji. W przypadku, gdy między rzeczywistą spłatą a datą przewidzianą w umowie jest więcej niż 12 miesięcy różnicy, to opłata może wynosić 1% wartości zobowiązania. Jeśli ten okres jest krótszy, to nie może być wyższa niż 0,5%. Więcej ciekawych informacji dotyczących nadpłaty kredytu gotówkowego znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/nadplata-kredytu-gotowkowego/.

Ile można zaoszczędzić na nadpłacie kredytu gotówkowego?

Mimo że wspomniana ustawa dopuszcza możliwość pobierania prowizji na rzecz banków za wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego, to większość instytucji finansowych i tak nie korzysta z tej opcji. Dzięki temu możesz jeszcze więcej zaoszczędzić. Nadpłata lub wcześniejsza spłata zobowiązania ma wiele korzyści, a do najważniejszych z nich trzeba zaliczyć oszczędności. To, ile one wyniosą, zależy przede wszystkim od:

  • oprocentowania kredytu gotówkowego,
  • wysokości zobowiązania,
  • okresu do końca umowy,
  • wysokości prowizji i innych kosztów.

Bez względu na te czynniki i tak nadpłata kredytu jest zawsze korzystna. Dzięki niej pozbędziesz się zobowiązania, co także wpłynie korzystnie na Twoją zdolność kredytową. Brak zadłużenia wpływa bowiem korzystnie na decyzję banku, gdybyś starał się o przyznanie kolejnego finansowania.

Kiedy warto nadpłacać kredyt gotówkowy?

Nadpłacanie kredytu gotówkowego jest opłacalne wtedy, gdy bank nie pobiera prowizji, a Ty możesz sobie pozwolić na taki krok. Jeśli Twoja sytuacja materialna jest na tyle dobra, że możesz zwiększyć wysokość swoich wydatków, to warto wziąć to pod uwagę. Dużo szybciej pozbędziesz się zobowiązania i poprawisz swoją zdolność kredytową. Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów znajdziesz praktyczny kalkulator, dzięki któremu oszacujesz, ile możesz zaoszczędzić na takim ruchu.

Zanim zdecydujesz się na nadpłacanie kredytu gotówkowego, dobrze przemyśl jego zaciągnięcie. Przede wszystkim przeanalizuj oferty dostępne na rynku i porównaj je pod kątem kosztów i ogólnych warunków. Możesz znaleźć dobry i tani kredyt gotówkowy na fiananse.rankomat.pl. Skorzystaj z wygodnej porównywarki i zaciągnij zobowiązanie bez wychodzenia z domu.

Przeczytaj  Zaoszczędź na domowym manicure. Jakie frezy do frezarki się przydadzą?

Kredyt gotówkowy może przydać się w wielu sytuacjach, gdy potrzebujesz dodatkowych środków finansowych. Najważniejsza jest jego systematyczna spłata. Jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach związanych z odsetkami, prowizjami oraz innymi opłatami, pomyśl o nadpłacaniu zobowiązania.  Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Tanie jedzenie w poznaniu: gdzie smacznie i niedrogo zjeść

Następny artykuł

Jak oszczędzać wodę w domu

Zobacz też