Tanie sposoby na zdrowe i ładne zęby

tanie sposoby na zdrowe zęby

Każdemu zależy na dobrej kondycji naszego uzębienia. Niestety, profesjonalne sposoby mające poprawić stan naszych zębów są zwykle bardzo kosztowne. Weźmy na przykład zabiegi dentystyczne, takie jak bonding. Cena odbudowy jednego zęba taką metodą może wynosić nawet tysiąc złotych! Co zrobić zatem, aby mieć zdrowe i ładne zęby, a jednocześnie zachować pieniądze w portfelu? Poniżej zostaną zaprezentowane artykuły żywnościowe, które należy stosować, bądź ograniczyć, aby cieszyć się dobrą kondycją zębów, a także inne sposoby mogące pozytywnie wpłynąć na stan naszego uzębienia.

Co jeść, aby zachować zęby w dobrej kondycji?

Tanim sposobem na to, aby móc cieszyć się zdrowymi i ładnymi zębami jest spożywanie warzyw i owoców. Te bogate w szereg witamin produkty są również źródłem składników mineralnych, pozytywnie wypływających na zdrowie przyzębia. Przed omówieniem poszczególnych warzyw i owoców, które warto stosować w naszej diecie, należy podkreślić jedną, bardzo istotną kwestię. Jedzmy wspomniane produkty na surowo! Dzięki temu zachowamy zdecydowaną większość zawartych w nich substancji odżywczych takich jak witaminy, minerały, aminokwasy czy błonnik.

Wiele warzyw, olejów oraz roślin strączkowych jest bogatych w witaminę E, która ma wpływ na proces odbudowy tkanek, a zatem gojenie się ran, na przykład w jamie ustnej. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, jednocześnie nie oszczędzając zdrowia, warto jeść czosnek, szpinak, marchew, nasiona słonecznika, pestki dyni, oleje roślinne, oraz orzechy włoskie i laskowe.

Sprawdź więcej o sposobach na piękne zęby: https://www.estetique-wroclaw.pl/stomatologia-estetyczna/bonding-wroclaw/

Również witamina C jest obecna w wielu produktach, które możemy kupić w przyzwoitej cenie. Wspomnianą witaminę znajdziemy w czerwonej papryce, kalarepie, kapuście, owocach dzikiej róży, truskawkach czy owocach cytrusowych. Witamina C jest bardzo istotna, bowiem wpływa na kondycję tkanek przyzębia oraz naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega krwawieniu dziąseł i spowalnia proces odsłaniania się szyjek zębowych.

Przeczytaj  Jak dbać o zęby na co dzień, aby zaoszczędzić na leczeniu zębów?

Czego zatem unikać?

Co bardziej przyczyni się do poprawy naszych finansów od ograniczenia wydatków na szkodliwe dla nas produkty? Istnieje masa artykułów, które jesteśmy w stanie ograniczyć, bądź nawet wykluczyć z naszej diety, aby zachować nasze zęby w dobrej kondycji na lata. Mowa tutaj przede wszystkim o produktach bogatych w cukry oraz kawie, papierosach i alkoholu. Przyjrzyjmy się bliżej wymienionym produktom.

Sprawdź, jak dbać o zęby: estetique-wroclaw.pl

Chipsy są jedną z najbardziej szkodliwych przekąsek. Zawarta w nich skrobia oprócz tego, że rozkłada się w ślinie na szkodliwe dla zębów cukry proste jest produktem, którego resztki często zalegają w jamie ustnej i których ciężko się czasem pozbyć.

Kolejnym produktem, który znany jest z tego, iż lubi osadzać się na zębach są suszone owoce. Poza tym takie owoce zawierają duże ilości cukru, zwłaszcza jeśli mówimy o morelach, daktylach czy rodzynkach.

Ceniony przez wielu gorący, czarny napój również ma negatywny wpływ na nasze uzębienie. Źle wpływa przede wszystkim na kolor naszych zębów, powodując przebarwienie. Ze względu na kwaśne pH może także sprzyjać rozwojowi bakterii w jamie ustnej.

Wielu ludzi nadal myśli, że wyjście na tzw. fajka w przerwie podczas pracy czy okazjonalne palenie nie ma większego wpływu na nasze zdrowie. Warto obalić ten szkodliwy mit. Palenie papierosów zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się zapalenia przyzębia, a także przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego i ograniczenia produkcji śliny.

Na koniec warto wspomnieć o alkoholu, który ma wpływ na zmniejszenie produkcji wydzielania śliny, czyszczącej jamę ustną i zabijającej szkodliwe bakterie, dzięki obecności przeciwciał.

Inne sposoby związane z higieną jamy ustnej

Profilaktyka i higiena uzębienia może być również zapewniona dzięki domowym sposobom. Popularnym wyjściem jest stosowanie ziół. Płukanki z szałwii czy rumianku przed snem z pewnością będą lepszą alternatywą od chemicznych płynów do jamy ustnej, zarówno pod względem finansowym, jak i zdrowotnym. Stosowanie ziół ma bowiem pozytywny wpływ na dziąsła oraz działa antybakteryjnie.

Przeczytaj  Pożyczki gotówkowe: kluczowe informacje, które powinieneś znać

Innym sposobem, który jest tani i ma dobry wpływ na stan naszych zębów jest picie zielonej herbaty, która ułatwia przyswajanie wapnia budującego zęby. Ponadto, zielona herbata jest bogatym źródłem fluoru i antyoksydantów, a jej regularne spożywanie ma korzystny wpływ na metabolizm organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak nie płacić zachowku po otrzymaniu darowizny

Sprawdź, jak nie płacić zachowku po otrzymaniu darowizny i zaoszczędź pieniądze!

Następny artykuł
kiedy nie trzeba płacić za parkowanie

Czym jest strefa płatnego parkowania i kiedy nie trzeba płacić za parkowanie?

Zobacz też