Dlaczego warto zainteresować się złotem inwestycyjnym?

Dzięki rozpowszechnieniu się internetu inwestowanie stało się dostępne dla wszystkich osób niezależnie od tego, w jakiej części świata mieszkają, w co chcą zainwestować swoje ciężko zarobione pieniądze lub jaką kwotę planują przeznaczyć na inwestycje. Obecnie osoby zainteresowane inwestowaniem mogą korzystać z funduszy, akcji, rynków metali i surowców, kryptowalut… Do tego dochodzi oczywiście cenione przez doświadczonych inwestorów złoto inwestycyjne. Jak widać, wybór jest ogromny. Zanim jednak przeznaczy się swoje środki na takie inwestycje, należy na spokojnie przemyśleć kilka rzeczy.

Niektóre inwestycje wiążą się z dużo większym ryzykiem niż pozostałe, ale teoretycznie pozwalają uzyskać większe zyski. Inne natomiast charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa i brakiem dodatkowych kosztów związanych z utrzymywaniem inwestycji, co z pewnością przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie spokój i brak konieczności ciągłego sprawdzania kursów. Przykładem takich inwestycji są monety bulionowe oraz złote sztabki.

Czy złoto inwestycyjne to dobry wybór?

Złoto można kupować na wiele sposobów, dlatego warto zacząć od przypomnienia, że wyroby jubilerskie nie mają za wiele wspólnego z inwestowaniem. W takim przypadku już na starcie traci się ze względu na konieczność opłacenia kosztów pracy jubilera. Jeżeli natomiast chodzi o kontrakty na złoto czy handel surowcami online, to tutaj również trzeba wierzyć na słowo obcej firmie lub instytucji, że w momencie, gdy klient składa zlecenie zakupu, ona rzeczywiście w jego imieniu kupuje fizyczne złoto.

Najbezpieczniejszym i najlepszym wyborem dla osób, które chcą nie tylko zainwestować, ale przede wszystkim zabezpieczyć swoje środki przed utratą wartości są sztabki złota oraz monety, czyli dwie popularne formy, w jakich można kupować fizyczne złoto inwestycyjne.

Monety bulionowe czy złote sztabki?

Jeżeli natomiast chodzi o to, czy jako złoto lokacyjne lepiej postawić na monety, czy może jednak na klasyczne sztabki, to trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Sztabki można łatwiej podrobić, dlatego należy kupować je wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców. Monety natomiast są nieco droższe, ale jednocześnie łatwiej można je w razie potrzeby spieniężyć.

Niezależnie od tego, czy ostatecznym wyborem będzie złota moneta, czy sztabka złota, inwestor ma możliwość określenia, ile pieniędzy przeznaczy na taki zakup. Monety i sztabki dostępne są w różnych rozmiarach, przy czym warto pamiętać o tym, że im większa jest masa złota inwestycyjnego, tym niższa cena w przeliczeniu na gram.

Przeczytaj  W jakich sytuacjach warto skorzystać z giełdy wierzytelności?

Jakie złote monety bulionowe warto kupować?

W przypadku monet bulionowych warto postawić przede wszystkim na te, które są najbardziej rozpoznawalne na całym świecie. Dzięki temu, jeżeli pojawi się potrzeba ich sprzedaży, to łatwo będzie można znaleźć kupca. Przykładem takich monet są Kanadyjski Liść, Australijski Kangur, Krugerrand, Britannica i Amerykański Orzeł.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie złota?

Jak widać, zakup złota wcale nie musi być skomplikowany, jednak początkujący inwestorzy powinni mieć świadomość tego, że złoto trzeba kupować wyłącznie w sprawdzonych punktach. Na szczęście można to zrobić również online na stronie, która sprzedaje złoto inwestycyjne od najlepszych mennic. W przypadku dodatkowych pytań najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą i poprosić o większą ilość szczegółów.

Chociaż inwestorzy mają obecnie ułatwione zadanie, jeżeli chodzi o zakup akcji, obligacji, surowców i wielu innych aktywów, powinni zawsze dokładnie przeanalizować każdą inwestycję, szczególnie jeżeli są one realizowane na rynkach o dużej zmienności. Złoto co prawda postrzegane jest jako “bezpieczna przystań” dla inwestorów, jednak tutaj również nie warto zbyt pochopnie wybierać dostawcy, tylko postawić na rzetelną firmę. Zarówno sztabki, jak i złote monety mają swoje zalety, dlatego najlepiej zacząć od ich poznania, a następnie dopasować formę cennego kruszcu do swoich preferencji. Mamy nadzieję, że z naszym artykułem uda Ci się bezpiecznie rozpocząć przygodę z inwestowaniem w złoto.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Oszczędzanie na przyszłość: Najlepsze metody i strategie finansowe dla Polski

Następny artykuł

Myślisz o wzięciu kredytu na pierwsze mieszkanie? Oto, co musisz wiedzieć

Zobacz też