Chcesz zacząć odkładać pieniądze? Poznaj zasady oszczędzania!

Życie staje się znacznie łatwiejsze, gdy poznasz pewne sprytne sposoby. Tak jest również z odkładaniem pieniędzy. Chcesz, by na twoim koncie było ich coraz więcej? Odkryj sprawdzone zasady oszczędzania!
zasady oszczędzania

Znasz osoby, które sprawiają wrażenie, jakby oszczędzanie miały we krwi? W rzeczywistości jest to najczęściej wypracowany przez lata nawyk i umiejętność korzystania ze wskazówek ekspertów. Jeśli nie wiesz, jak zadbać o swoje finanse, odkryj sprawdzone zasady oszczędzania. Możesz wprowadzić je do swojego życia od zaraz!

Dlaczego oszczędzanie jest ważne dla twojego domowego budżetu?

Wiele osób szuka sposobów na oszczędzanie głównie po to, by mieć więcej pieniędzy na przyjemności. Tak naprawdę jednak w regularnym oszczędzaniu chodzi o coś innego – o bezpieczeństwo i niezależność finansową. Dzięki środkom, które odłożysz na koncie oszczędnościowym, lepiej poradzisz sobie w sytuacji:

  • nagłej utraty pracy;
  • problemów ze zdrowiem;
  • wysokiej inflacji;
  • konieczności zmiany mieszkania, naprawy samochodu czy zakupu drogiego sprzętu AGD;
  • i wielu innych.

Ile procent pensji powinno się oszczędzać?

Trudno powiedzieć, jaką kwotę możesz odkładać na konto czy lokatę w każdym miesiącu. To zależy nie tylko od wysokości twojego wynagrodzenia czy emerytury, ale także od wydatków. Można za to określić, jaką część pieniędzy najlepiej oszczędzać.

Właśnie o tym mówi najważniejsza zasada oszczędzania – 50/30/20. Na czym polega ten sposób? Na początek należy podzielić zarobki na 3 części:

  • 50% pieniędzy należy przeznaczyć na to, co niezbędne do życia – domowe rachunki, transport, zakup żywności;
  • 30% pieniędzy przeznaczasz na przyjemności;
  • 20% pieniędzy traktujesz jako swoje oszczędności.

Poznaj zalety i wady zasady 50/30/20

Czy zasada 50/30/20 sprawdzi się w twoim przypadku? Zanim wdrożysz ją u siebie, poznaj najważniejsze zalety i wady.

Do zalet zasady 50/30/20 należą:

  • elastyczność – możesz z niej korzystać niezależnie od tego, ile zarabiasz;
  • większe bezpieczeństwo finansowe – dzięki niej masz zagwarantowane środki finansowe zarówno na regularne, jak i nieprzewidziane wydatki;
  • przejrzystość – wiesz, ile pieniędzy możesz wydać w poszczególnych obszarach, a ile należy odłożyć na później.
Przeczytaj  Chorobliwe oszczędzanie pieniędzy. Kiedy zamiłowanie do oszczędzania staje się skąpstwem?

Jakie są wady zasady 50/30/20?

  • wymaga systematyczności – jeśli będziesz przelewać pieniądze na rachunek oszczędnościowy tylko wtedy, gdy ci się o tym przypomni, oszczędzanie na pewno się nie uda;
  • w niektórych przypadkach się nie sprawdza – np. gdy masz szczególnie wysokie koszty utrzymania mieszkania lub samochodu;
  • nie uwzględnia wzrostu cen – podwyżki, którym nie towarzyszy wzrost wynagrodzenia, mogą poważnie zachwiać proporcje 50/30/20.

Zasady oszczędzania w praktyce – jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Znajomość zasad skutecznego oszczędzania to dopiero początek. Jeśli naprawdę chcesz oszczędzać pieniądze, musisz się nauczyć, jak wykorzystywać te zasady w praktyce.

Co możesz zrobić już dziś, by wydawać mniej i odkładać część zarobionych pieniędzy na koncie? Zacznij od:

  • wdrożenia nawyku planowania domowego budżetu – zrób listę zakupów, planuj posiłki, myśl o tym, co trzeba kupić za kilka miesięcy (np. odzieży zimowej, która latem jest tańsza) – większa dyscyplina finansowa pozwoli ci ograniczyć zbędne wydatki;
  • uwzględnienia w wydatkach comiesięcznych rachunków i innych kosztów stałych – dopiero po ich opłaceniu możesz robić bieżące zakupy lub przelewać oszczędności na konto;
  • analizy – kontroluj i śledź domowe wydatki, aby dowiedzieć się, w jaki sposób najczęściej „uciekają” ci pieniądze – może jest to jedzenie na mieście, kupowanie większej liczby produktów w promocji, marnowanie żywności.

Gdy uda ci się już wprowadzić te zasady oszczędzania w życie, zadbaj o to, by finanse osobiste były dla ciebie źródłem dodatkowego przychodu. Wykonuj regularnie przelewy na dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe lub przelej większą kwotę pieniędzy na lokatę.

Zasady oszczędzania są równie proste w teorii, co w praktyce. Zacznij je stosować już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
oszczędzanie w euro

Czy oszczędzanie w euro się opłaca? Sprawdź, zanim założysz konto walutowe

Następny artykuł
jak wydawać mniej

Jak wydawać mniej? Sięgnij po nasze porady i zacznij oszczędzać pieniądze już dziś!

Zobacz też