Nietypowe sposoby oszczędzania – jak zacząć oszczędzać jeszcze więcej?

Jakie są nietypowe sposoby oszczędzania? Jeśli chcesz zacząć odkładanie pieniędzy, ale wolisz korzystać z mniej sztampowych metod, przeczytaj nasz tekst. Rozpocznij oszczędzanie już dziś!
nietypowe sposoby na oszczędzanie

Odkładanie pieniędzy to długofalowy proces. Nie musi jednak oznaczać ciągłych wyrzeczeń i odmawiania sobie przyjemności. Możesz wykorzystać nietypowe sposoby oszczędzania, dzięki którym odłożysz dodatkowe pieniądze, aby przeznaczyć je na dowolny cel. Jak to zrobić? Sprawdź nasze propozycje.

Nietypowe sposoby oszczędzania – odkładaj małe kwoty

Jeśli nie stać cię na odkładanie dużych kwot każdego miesiąca, nie oznacza to, że nie możesz oszczędzać. Wystarczy regularnie odkładać np. resztę z zakupów do skarbonki, a na koniec miesiąca sam będziesz mile zaskoczony z efektu oszczędności. Wiele banków proponuje też odkładanie kwot przy płatnościach kartą. Kwota, którą płacisz, jest zaokrąglana i przelewana na twoje konto oszczędnościowe. Po kilku miesiącach można w ten sposób uzbierać okrągłą sumę pieniędzy, bez zbędnych wyrzeczeń.

Nietypowe sposoby oszczędzania – załóż osobne konto

Nawet jeśli nie planujesz odkładania dużych pieniędzy, przyda ci się osobne konto. W ten sposób możesz przelewać nawet niewielkie kwoty w jedno miejsce i kontrolować, jak stale rośnie. Do takiego konta najlepiej nie mieć karty, bo w ten sposób unikniesz chęci wydania zgromadzonych pieniędzy. Jakie są jeszcze nietypowe sposoby oszczędzania?

Płać wyłącznie gotówką

Gdy wybierasz się na zakupy, wypłać kwotę, jaka będzie ci potrzebna. W ten sposób unikniesz nieplanowanych wydatków i kupisz tylko to, czego naprawdę w danej chwili potrzebujesz. Wychodząc do sklepu, miej zawsze ze sobą listę zakupów i nie pozwalaj sobie na niekontrolowane wydatki spoza listy. Kiedy płacisz kartą, tracisz kontrolę nad wydatkami i zazwyczaj pozwalasz sobie na więcej. Dzięki gotówce masz namacalny dowód na to, ile pieniędzy naprawdę wydajesz.

Przeczytaj  Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? Poznaj nasze porady i obniż koszty ogrzewania


Zaplanuj swoje przyjemności

Nietypowe sposoby oszczędzania nie oznaczają odmawiania sobie przyjemności. Wręcz przeciwnie, możesz sobie na nie pozwalać, choć pod warunkiem, że dokładnie zaplanujesz, ile chcesz na nie wydać pieniędzy. Dzięki temu oszczędzanie nie będzie wykluczać cię z życia towarzyskiego i nie stanie się dodatkowym ciężarem.

Nie używaj kart kredytowych

Karty kredytowe, choć w wielu przypadkach są bardzo przydatne powodują, że dużo chętniej wydajesz pieniądze na nieplanowane zakupy. Jeśli masz kartę kredytową, schowaj ją głęboko. W bardzo łatwy sposób zamiast oszczędności możesz sobie narobić niepotrzebnych długów. Wydawanie pieniędzy z karty kredytowej trudno kontrolować, a sama świadomość, że są to dodatkowe pieniądze, zachęca do zakupów. Jeśli nie potrafisz zapanować nad wydatkami, najlepiej będzie zrezygnować całkowicie z posiadania karty.

Nietypowe sposoby oszczędzania są mniej drastyczne od powszechnie znanych metod. Dzięki nim możesz odkładać małe kwoty i pozwalać sobie na przyjemności. Jeśli więc uważasz, że klasyczne metody nie są dla ciebie, z powodzeniem możesz wypróbować bardziej oryginalnych sposobów na odkładanie pieniędzy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
30 sposobów na oszczędzanie wody

30 sposobów na oszczędzanie wody – jakie działania pomogą skutecznie ograniczyć zużycie wody?

Następny artykuł
oszczędzanie dla dzieci

Oszczędzanie dla dzieci – najlepsze produkty finansowe, dzięki którym zabezpieczysz przyszłość swojego dziecka

Zobacz też