Poznaj średnie normy zużycia wody 1 osobę

Oszczędzanie wody staje się coraz popularniejszym trendem. Nic dziwnego, najnowsze dane wskazują, że wody na świecie ubywa, więc niezwykle ważne jest jej świadome wykorzystywanie. Poznaj przeciętne normy zużycia wody na 1 osobę.
normy zużycia wody na 1 osobę

Większości osobom wydaje się, że codzienny i swobodny dostęp do wody jest czymś oczywistym. Należy jednak pamiętać, że deficyt tego zasobu może dotknąć nas wszystkich. Najlepiej więc już teraz zadbać o jej oszczędzanie, między innymi poprzez wyrobienie w sobie prawidłowych nawyków. Na samym początku, warto jednak poznać normy zużycia wody na 1 osobę.

Dobowe zużycie wody – od czego zależy?

Zużycie wody w poszczególnym gospodarstwie domowym jest bardzo indywidualne. Zależy między innymi od liczby mieszkańców oraz ich wieku i płci – zazwyczaj dzieci oraz kobiety zużywają nieco więcej wody. Nie mały wpływ na tę wartość ma liczba łazienek w domu oraz znajdujące się w nim urządzenia – niektóre, na przykład zmywarka mogą przyczynić się do oszczędzania wody, a inne, w tym wanna z hydromasażem do jej większego zużycia. Na sam koniec warto podkreślić jeszcze, że każdy ma inne upodobania, jeśli chodzi o codzienną toaletę.

Normy zużycia wody na 1 osobę 

Określenie przeciętnych norm zużycia wody ustalane jest na podstawie ustawy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury Dz. U. Nr 72, poz 747. Przyjmuje się, że dobowe zużycie ciepłej wody na jedną osobę wynosi od 35 do 50 litrów. Oznacza to, że 4-osobowa rodzina zużywa średnio 100 do 120 litrów wody w ciągu doby. Natomiast, jeśli chodzi o standardowe, czyli obliczeniowe zużycie wody zimnej, wynosi ono około 70 litrów na osobę. W rezultacie przyjmuje się, że w ciągu doby jeden człowiek potrzebuje około 150 litrów wody.

Przeczytaj  Sejf w domu – jak wybrać idealny model?

Średnie zużycie wody a przybory sanitarne

Ilość zużywanej wody uzależniona jest także od czynników takich jak rodzaj sieci i obecność przyborów sanitarnych. W mieszkaniu, z wodociągiem i poborem wody ze zdroju, a także brakiem kanalizacji jest to zaledwie 4m3 na mieszkańca w ciągu miesiąca. Jeżeli w budynku znajduje się już ubikacja, łazienka, a także lokalne źródło ciepłej wody, między innymi gaz z butli, piecyk elektryczny i gazowy czy bojler, wartości te osiągają już ilość 80 do 100 dm3. Wynik ten jest jeszcze wyższy, jeżeli dostawa ciepłej wody do mieszkania następuje z kotłowni osiedlowej lub blokowej.

Ile kosztuje 1m3 wody?

Wiesz już mniej więcej, jakie są normy zużycia wody na 1 osobę i zastanawiasz się, z jakimi kosztami się ono wiąże? Cena ustalana jest w zależności od miejsca zamieszkania – w każdym województwie można liczyć na inne opłaty. Najmniejsze ceny za wodę ma województwo zachodniopomorskie, pomorskie, podlaskie oraz lubelskie – średnia cena za 1m3 wynosi od 7,18 zł do 8,90 zł. Natomiast w pozostałych częściach Polski opłaty te są już nieco większe i średnio sięgają 11 zł za metr sześcienny.

Kąpiel w wannie czy pod prysznicem?

Powszechnie uważa się, że gospodarstwa, które posiadają wannę, zużywają o wiele więcej wody. Czy to prawda? Według luźnych statystyk, myjąc się pod prysznicem, zużywamy średnio 15 litrów wody na minutę. Natomiast do napełnienia średniej wielkości wanny potrzeba około 150 litrów wody. Wynika z tego więc, że rzeczywiście biorąc szybki prysznic, oszczędzasz kilka razy więcej wody. Na przykład, jeżeli trwa on 4 minuty, to zużywa zaledwie 60 litrów wody. Najwięcej zależy od jego długości – prysznic, który trwa aż 10 minut, zużywa tyle samo wody, co zwykła kąpiel w wannie.

Przeczytaj  Świąteczne zero waste – jak zorganizować święta oszczędnie, aby nie zmarnować żywności?

Normy zużycia wody a podlewanie ogrodów

Zadbanie o piękny ogród i trawnik wymaga nie tylko sporo czasu i wysiłku, ale także regularnego podlewania, co wiąże się z dodatkowym zużyciem wody. Uważa się, że osoby posiadające ogródek przydomowy albo działkę rekreacyjną przeciętnie zużywają w ciągu rok 1000 litrów wody na 1 m2. To całkiem sporo, dlatego w ostatnim czasie kładzie się coraz większy nacisk na ekonomiczne podlewanie. Wystarczy zmiana niektórych nawyków – takich jak godzina podlewania czy wybór zraszacza zamiast węża, aby rachunki za wodę były sporo niższe.

Zużycie wody w budynkach administracyjnych

Woda jest powszechnie wykorzystywana nie tylko w mieszkaniach i domach mieszkalnych, ale też budynkach użyteczności publicznej i miejscach zatrudnienia. Uważa się, że w placówkach tych jej ogólne zużycie jest większe nawet o 50%. W miejscach takich jak uzdrowiska czy szpitale, zużycie wody przekracza nawet 500 litrów dziennie na osobę. Już samo mycie rąk pod kranem, które powinno trwać około 52 sekundy może pochłonąć ponad 5 litrów wody. W miejscach publicznych większość osób myje ręce nawet 12 razy dziennie, co jest wynikiem najnowszych wskazówek sanitarnych.

Dlaczego warto zużywać mniej wody?

Istnieje wiele korzyści wynikających z oszczędzania wody. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę dobro naszego środowiska naturalnego, ale to nie wszystko. Świadome zużywanie wody to także sposób na płacenie mniejszych rachunków – i to nie tylko tych za wodę. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, w Polsce opłaty za śmieci naliczane są według ilości zużytej wody. Stosując nowoczesne rozwiązania wspomagające oszczędzanie wody, można naprawdę sporo zaoszczędzić.

Wiesz już, jakie są normy zużycia wody na 1 osobę? Z pewnością pomoże Ci to w jeszcze bardziej świadomym zarządzaniu tym zasobem, co niesie za sobą mnóstwo korzyści.

Przeczytaj  Co daje wirtualne biuro?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak zmniejszyć prowizję allegro

Jak zmniejszyć prowizję allegro – rady dla sprzedawców online

Następny artykuł
średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny

Jakie jest średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny? Sprawdź!

Zobacz też