Czym jest sankcja kredytu darmowego i kiedy się ją stosuje?

Mając kredyt konsumencki, w niektórych przypadkach można domagać się sankcji darmowego kredytu. By jednak tak było, trzeba spełnić określone warunki. Jeśli zostaną spełnione, kredytobiorca odzyska część pieniędzy.

Co warto wiedzieć o sankcji kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego to prawo, dzięki któremu kredyt może zostać spłacony w wysokości pożyczonego kapitału. Spłata następuje bez kosztów dodatkowych (prowizji i odsetek). Podstawą prawną, dzięki której pożyczkobiorca ma tę możliwość, jest artykuł 45. Ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim. W zapisie tym można doszukać się opisanych przypadków, w których z winy instytucji kredytowej, w związku z niedopatrzeniami i błędami, pożyczkobiorca miał możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Chodzi tu o takie błędy jak braki informacyjne, niedopatrzenie w formie zawarcia umowy pożyczki albo zawyżona kwota pozaodsetkowych kosztów kredytu. Zapisy te wprowadzono do ustawy celem ograniczenia błędów i niedopatrzeń banków. Trzeba mieć na uwadze to, że konsekwencje takich niedopatrzeń są dla banków bardzo poważne i niekorzystne.

Kiedy stosuje się sankcje kredytu darmowego?

W związku z powyższym sankcję kredytu darmowego pod uwagę powinny wziąć osoby, dokładnie kredytobiorcy, którzy znaleźli w umowie kredytowej uchybienia względem ustawy. Zgodnie z ustawą możliwe jest skorzystanie z sankcji tylko w przypadku kredytu konsumenckiego, niezabezpieczonego hipoteką. Chcąc starać się o sankcje, trzeba złożyć wniosek. We wniosku tym muszą znajdować się następujące dane: wyszukane uchybienia wraz z podstawą prawną, dane kredytobiorcy, numer umowy, numer konta, a do tego również zaświadczenie o zamknięciu kredytu i ostatnim działaniu, podjętym w związku z nim. Pozytywnie rozpatrzony wniosek spowoduje, że sankcja kredytu darmowego zostaną przyznane.

Cel stosowania zapisu w kredycie darmowym

Głównym celem sankcji kredytu darmowego było ograniczenie nieuczciwych praktyk banków w kwestii niedopatrzeń informacyjnych. Dzięki temu banki są zmuszone do uważniejszego przygotowywania umowy kredytowej. Sankcja darmowego kredytu to jeden z popularniejszych w ostatnim czasie tematów poruszanych w sieci. Będąc jednak w temacie kredytów, warto przy okazji wspomnieć o wcześniejszej spłacie zadłużenia.

Przeczytaj  Pierwsza chwilówka – co trzeba wiedzieć?

Wcześniejsza spłata kredytu

Czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego się opłaca? Decydując się na ten krok, można uniknąć konieczności dalszego spłacania odsetek. To z automatu gwarantuje obniżenie kosztów kredytu. Należy więc mieć na uwadze, że takie działanie może przyczynić się do oszczędności na poziomie nawet kilku tysięcy złotych. Wcześniejsza spłata kredytu gwarantuje też wzrost zdolności kredytowej. Możliwy jest ponadto zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Jak widać, korzyści jest nawet więcej, a to automatycznie motywuje kredytobiorców do wcześniejszego zwracania zadłużenia, o ile mają taką zdolność finansową. Należy jednak podkreślić, że wcześniejsza spłata zobowiązania jest możliwa tylko w określonych sytuacjach, o ile umowa na to pozwala.

Jak z powyższego wynika, jeśli umowa kredytu zawiera odpowiednie zapisy, na kredycie tym można zyskać więcej, niż samą pożyczoną kwotę. Chodzi tu zarówno o sankcje w kredycie konsumenckim jak też możliwość wcześniejszej spłaty kredytu i oszczędność. Ważne jest wobec tego, aby uważnie prześledzić wszystkie zapisy uwzględnione w tym dokumencie. W umowie kredytowej informacji jest dużo, w związku z czym czasem są niezrozumiałe. W takiej sytuacji warto poradzić się eksperta.

Treść promocyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Czy catering dietetyczny się opłaca?

Następny artykuł
Tani wyjazd w góry

Tani wyjazd w góry - jak to zaplanować?

Zobacz też