Pamiętajmy, że do tego celu możemy zaliczyć również wykończenie nowo kupionego mieszkania lub domu z rynku pierwotnego. Ubiegając się o kredyt na zakup nieruchomości, możemy wnioskować o wykończenie lub remont.
Jakie warunki należy spełnić i jaką dokumentację przedłożyć w banku? Czy lepszym wyborem będzie kredyt hipoteczny, czy gotówkowy? Zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje do podjęcia racjonalnej decyzji, czy kredyt hipoteczny na remont, jest dla Ciebie.
Kredyt hipoteczny na remont – jakie warunki trzeba spełnić?
Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny na remont, konieczne jest potwierdzenie zdolności kredytowej. Bank będzie dokładnie sprawdzał, czy jesteś w stanie spłacać swoje zobowiązanie. Jeśli nie jesteś właścicielem nieruchomości, którą planujesz remontować, pamiętaj, by jego właściciel zgodził się wpisanie zabezpieczania banku w postaci hipoteki. Konieczny będzie uproszczony kosztorys remontu określający jakie wydatki chcesz pokryć z kredytu.
Kredyt hipoteczny na remont – jaką dokumentację należy przedłożyć w banku?
Najczęściej wymagane dokumenty, potrzebne do wzięcia kredytu, które z łatwością skompletujesz dzięki platformie creditspace.pl, to między innymi:
- wniosek kredytowy z niezbędnymi załącznikami,
- dokumenty potwierdzające osiągany dochody,
- numer księgi wieczystej nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu,
- operat szacunkowy,
- kosztorys remontu,
- jeśli wymagane to również pozwolenie na wykonanie remontu.
Kredyt hipoteczny na remont a kredyt gotówkowy na dowolny cel – wady i zalety.
Niewątpliwą zaletą kredytu hipotecznego jest przede wszystkim długi okres kredytowania oraz niższe oprocentowanie, co przekłada się na stosunkowo niską miesięczną ratę. Skutek to oczywiście mniejsze obciążenie domowego budżetu. Kredyt hipoteczny może być znacznie korzystniejszy finansowo, a to dlatego, że bank posiada solidne zabezpieczenie zaangażowanych środków w postaci wpisu hipoteki na nieruchomości.
Wadami kredytu hipotecznego są oczywiście dłuższy proces przyznawania kredytu, szczegółowe badanie zdolności kredytowej oraz konieczność uzyskania zgody właściciela nieruchomości, który nie zawsze musi być kredytobiorcą (np. rodzice lub dziadkowie) Kolejną wadą jest konieczność potwierdzenia (w formie zdjęć) prawidłowego wykorzystania pożyczonych na remont środków. Oznacza to, że niemożliwe jest wydanie pieniędzy na inny cel, niż remont wskazanej w umowie kredytowej nieruchomości.
Pozyskanie kredytu gotówkowego jest szybsze i łatwiejsze. Jego koszt miesięczny (rata) jest jednak znacznie wyższy, a jednocześnie trudniej bądź niemożliwe wręcz jest pozyskanie większej kwoty ze względu na krótszy maksymalny okres kredytowania.
Wypłata kredytu hipotecznego – jakich formalności należy dopełnić?
Uzyskanie decyzji kredytowej to dopiero pierwszy krok do pozyskania finansowania w postaci kredytu hipotecznego. To również moment, gdy należy podpisać umowę kredytową i dopełnić formalności określonych w umowie a warunkujących wypłatę kredytu hipotecznego. Przed wypłatą kredytu hipotecznego należy udokumentować fakt ubezpieczenia nieruchomości i złożenia wniosku o wpisanie hipoteki do księgi wieczystej. Jeśli celem kredytu jest nabycie nieruchomości, to konieczne jest również przedłożenie umowy nabycia nieruchomości w formie aktu notarialnego.
Ile trwa wypłata kredytu hipotecznego?
To zależy. Zależy przede wszystkim od Ciebie, jak szybko przedłożysz dokumentację niezbędną do wypłaty kredytu hipotecznego. Jeśli złożona dokumentacja jest poprawna i kompletna zwykle uruchomienie środków nie zajmuje więcej niż kilka dni roboczych.
Jednorazowa wypłata kredytu hipotecznego a wypłata w transzach.
W zależności od celu kredytowania uruchomienie kredytu hipotecznego może nastąpić w formie wypłaty jednorazowej bądź w formie transz. Wypłata w transzach stosowana jest w przypadku zakupu nieruchomości w budowie (budowa domu lub rynek pierwotny) bądź nieruchomości remontowanej – w przypadku remontu o dużym zakresie realizacji (remont generalny). Pozwala to bankom ograniczyć ryzyko związane z możliwością powstania nieprawidłowości w procesie budowy bądź remontu nieruchomości. Kolejne transze wypłacane są dopiero po prawidłowym rozliczeniu poprzedniej transzy. W innych przypadkach, gdzie np. nabywana jest istniejąca już nieruchomość, preferowana jest wypłata jednorazowa z przekazaniem środków bezpośrednio do zbywcy nieruchomości.
Artykuł przygotowany przez CreditSpace.pl, platformę oferującą porównanie i wybór najlepszych kredytów on-line oraz bezpłatne wsparcie ekspertów.
Materiał sponsorowany